Domů     Děsivé medikamenty: Kašel léčený heroinem a místo diety tasemnice!
Děsivé medikamenty: Kašel léčený heroinem a místo diety tasemnice!
16.3.2016

 „A teď pozor, trochu to píchne,“ říká konejšivým hlasem muž v bílém plášti vystrašenému klučinovi s popelavě bledou tváří těsně před tím, než mu ostrým skalpelem rozřízne paži. Vítejte v lékařské ordinaci ještě před dvěma stoletími.

Pouštění žilou, heroin proti kašli, tasemnice na hubnutí. Léčení lidských neduhů probíhalo v minulosti opravdu nejrůznějšími způsoby. A lékaři při nich občas tápali hodně slepými uličkami.

Ta krev musí pryč!

Lék: pouštění žilou

K čemu se používal: k léčbě či prevenci před řadou nemocí, od bolesti hlavy, záchvatů až po mor

Je jednou z nejstarších medicínských praktik. Od dob starověkého Řecka, Egypta či Mezopotámie ji felčaři používali, když svým pacientům „ulevovali“ od jejich zdravotních trablů. Pouštění žilou a pokles množství krve v oběhu měli za všestranný způsob léčby.

Její základy jsou postaveny na starověké lékařské teorii, která řadí krev do systému tzv. čtyř základních tělesných šťáv, jejichž rovnováha byla podmínkou zdraví.

Léčit neduhy „pomáhala“ nevzdělaným dělníkům stejně jako učeným státníkům a její provádění nebylo zdaleka jen doménou lékařů, ale také lazebníků a podomních pouštěčů žilou – baňkařů, pojmenovaných podle upouštění krve do baněk.

Přesné místo odběru krve pak určoval charakter nemoci. Krvácení z nosu kupříkladu znamenalo vypouštění krve z podkolenní jamky. Hustá černá krev se podle tehdejších lékařských pouček měla nechat odtékat do té doby, než se stala světlejší a řidší.

Pak teprve byl pacient zbaven škodlivých látek. Výjimkou pak nebyly ani preventivní procedury podstupované zdravými důvěřivci minimálně alespoň jednou do roka.

Rychlá smrt

Své největší slávy dosáhlo pouštění žilou v dobách morových epidemií, kdy měli lékaři za to, že krví odchází z těla nemoc. Řezání morových hlíz však jen urychlovalo předčasný konec a vytékající infekční krev jen dál šířila nemoc.

Byli však i tací, kteří nečekali na naordinování krvavé metody lékaři a sami si o ni řekli.

Jedním z nich byl i první americký prezident George Washington (1732–1799), který pouhých 24 hodin před svým skonem v prosinci 1799 požádal o pouštění žilou, v naději, že tak utlumí velké bolesti uvnitř svého krku.

Během amatérského zákroku však ztratil více než čtvrt litru krve. Úbytek drahocenné tělní tekutiny pak navýšili další lékaři, kteří hlavě USA popustili žilou během následujících osmi hodin ještě čtyřikrát.

Washington tak dohromady přišel o více než 1,5 litru krve. Však také jeden z jeho lékařů, James Craik (1730–1814), vyjádřil bezprostředně po jeho smrti domněnku, že k úmrtí pacienta přispěla i ztráta krve.

Od letité lékařské praktiky se medicína definitivně odklonila až s koncem 19. století.

Heroinem proti kašli

Lék: heroin

K čemu se používal: proti kašli, dýchacím potížím a na utišení bolesti

Píše se rok 1874, když se britskému chemikovi Charlesi Alderu Wrightovi (1844–1894), zkoumajícímu reakce morfinu s různými kyselinami v naději, že tak přijde na jeho nenávykovou náhražku, podaří poprvé syntetizovat heroin.

Budoucího strašáka lidstva přivede na svět několikahodinovým vařením bezvodého morfinu s acetanhydridem, čímž získá silněji působící acetylovanou formu morfinu, dnes nazývanou diacetylmorfin.

Na své zařazení do kategorie léčiv si však tenhle polysyntetický opioid musí počkat až do roku 1897, kdy jej jako medikament přivede na svět německý chemik a objevitel aspirinu Felix Hoffmann (1868–1946) z německé farmaceutické společnosti Bayer v Elberfeldu.

Ta se chopí příležitosti a od roku 1898 začíná nový „lék“ prodávat jako nenávykovou náhražku morfinu, pomocníka při dýchacích potížích a také jako dětskou medicínu proti kašli.

S koncem 19. století tak lékárny zaplavují lahvičky s názvem Heroin, podle německého heroisch – hrdinský, silný.

Dlouhých 12 let rozšiřuje droga nachlazeným dětem obzory, než se přijde na to, že se heroin podobně jako jiné opiáty v játrech metabolizuje na morfin. A co víc, že je ještě silnější a návykovější.

Šokující objev ukončuje jeho legální prodej, stejně jako dobrou pověst společnosti Bayer.

Rtuť na všechno

Lék: rtuť

K čemu se používal: k léčbě mnoha zdravotních obtíží, od kožních problémů po syfilidu

Ve starých spisech uctívaná „královna kovů“ fascinovala dlouhá léta nejen alchymisty. Zatímco dnes nám pomáhá určovat výši či níži okolní teploty, v minulosti byla pro lékaře vítaným pomocníkem při léčbě prakticky čehokoliv.

Doklady o rtuti jako léčebném prostředku pocházejí již z doby 1 500 let př. n. l. a stopy po ní objevili archeologové i na egyptských mumiích (Egypťané rtuť používali při balzamování jako podklad očních víček).

Ve středověku se pak používala k řešení celé řady zdravotních obtíží, od kožních problémů přes svízele s menstruací až po poruchy trávení. A pokud byste v 16. století dostali syfilidu, pravděpodobně by vám lékař naordinoval rtuť.

Způsob léčby rychle se šířící pohlavní nemoci byl však pro pacienty stejně krutý jako choroba sama. Nemocní nebožáci si tekuté přípravky se rtutí vtírali do kůže nebo vdechovali výpary z mísy plné horké rtuti.

Není divu, že otrav silně toxickou látkou přibývalo. Lidé si stěžovali na bolest na hrudi, plicní a srdeční problémy, kašel, třes, svalové křeče, halucinace a sebevražedné tendence. Hrdlo, jazyk i horní patro měli často plné boláků. Čelisti jim otékaly, zuby a vlasy vypadávaly.

Živá dieta

Lék: tasemnice

K čemu se používal: k redukci váhy

Otázka, jak zhubnout bez práce, trápí lidstvo snad ještě více než tajemství smyslu života a nekonečného vesmíru.

Na začátku 20. století bylo jednou z populárních metod, slibující míry 90–60–90, spolykání boubelí (vývojové stadium) tasemnic z hovězího masa nejčastěji v podobě pilulek.

Jakmile parazit ve střevě dospěl, začal pohlcovat přijaté jídlo, což skutečně vedlo ke ztrátě váhy, ale také k průjmům a zvracení.

Poté, co člověk přišel o vysněný počet kilogramů, do sebe hodil antiparazitickou pilulku, která, pokud měl štěstí, tasemnici usmrtila a ta se pak vyloučila z těla přirozenou cestou, což často vedlo k břišním a rektálním komplikacím.

Takovouto procedurou prošla například i slavná operní pěvkyně Maria Callasová (1923–1977), které prý parazit pomohl ke ztrátě 30 přebytečných kil. Zdánlivě jednoduchá metoda však v sobě skrývala mnohá úskalí.

Přítomnost tasemnice v těle totiž znamenala hrozbu celé řady zdravotních komplikací. Od bolestí hlavy, očních problémů, meningitidy, epilepsie až po demenci.

Přesto se i v současné době najdou takoví šílenci, kteří si tasemnici ve víře rychlé ztráty kil do těla dobrovolně nasadí.

Foto: commons.wikimedia.org, en.wikipedia.org, simple.wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz