Skip to content

Jukio Mišima: Japonský Hemingway, co spáchal seppuku

Japonsko po druhé světové válce jako by odevzdalo část své hrdosti do rukou nepřítele. Kapitulace ho zavazuje k rozpuštění armády a z kdysi pyšného národa se stává levicové společenství pacifistů a pěstitelů bonsají.

Tak to vidí Jukio Mišima, přezdívaný japonský Hemingway. Muž, kterého samurajské ideály ušlechtilé smrti a oddanosti inspirují natolik, že obviní ze zrady samotného císaře.

Takto příběh skončí: Na jednom balkónu, s jedním mužem a jedním projevem k tisícovému davu. Projevem, v němž vybízí k opuštění stanov, k nimž bylo japonsko po válce přinuceno. K odmítnutí nové slabošské ústavy a k svržení císaře Hirohita (1901-1989), který zradil japonský lid, jeho historii i kulturní dědictví.

Mává rukama, tváře mu planou. Muži dole ho dobře znají – je to Kimitake Hiraoka (1925-1970), známější jako Jukio Mišima. Spisovatel, básník, dramatik a herec, autor desítek novel, povídek a divadelních her, třikrát nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu.

A už za chvíli zemře.

1
Malý Jukio stráví většinu svého dětství zavřený doma.

Psaní je slabošské

Zárodky Kimitakeho pozdějšího smýšlení se rodí už v ranném věku. Jeho babička, aristokratka, jejíž původ sahá až k prvnímu šógunovi éry Edo (poslední období feudální vlády trvající od roku 1603 do roku 1867), chlapce odebere rodičům a drží ho u sebe až do jeho 12 let.

Nesmí se stýkat s jinými hochy, ani chodit ven, jedinou společností jsou mu jeho sestřenice. Když se vzpouzí, babičku zachvacuje vztek a odpor mu účinně vyhání z hlavy. Zpátky k rodičům se vrací hubený a neduživý hoch se zájmem o psaní, což jeho otec, který si potrpí na disciplínu, radikálně odmítá.

Namísto syna, na něhož by mohl být pyšný, vidí jen slabocha se zženštilými zájmy. Rozhodne se ho tedy zocelit, roztrhá chlapci rukopisy a vystrčí ho z nádražního perónu drže mu obličej pár milimetrů od projíždějícího vlaku.

Rodičovské vřelosti si Kimitake užije až-až.

2
Na jednu stranu tradicionalista, na druhou gentleman západního stylu.

Život v protikladech

Své vášně se však nevzdá a nadále píše potají. Aby se vyhnul posměchu a šikaně ze strany spolužáků, vzniká pseudonym Jukio Mišima. Jak dospívá v muže, jeho duše je plná protikladů. Na jednu stranu obdivuje heroické ideály samurajské služby (ačkoliv se jedná o podobnou idealizaci jako v případě středověkých rytířů), na druhou se vyhne odvodu do druhé světové války.

Bere si pohlednou manželku, má s ní dvě děti a šíří kolem sebe auru příkladného manžela, ale během příprav svého slavného románu Zakázané barvy vymetá všechny gaybary v Tokiu. A skrze své hry, básně a knihy stále cosi hledá.

Cestou samurajů

Co hledá, nachází po třicátém roku svého života. Tou dobou píše oceňovaný román Zvuk vln, žije v přepychovém domě ve viktoriánském stylu a obléká se a jí jako západní gentleman. Mantrou se mu stává tělesné cvičení a šermířské umění samurajů, kendó a jeho názory zvolna krystalizují.

Fascinuje ho idea hrdinské sebevraždy, která se tak liší od zoufalého činu, jak ji vidí na západě. Často se nechává slyšet, že kolem sebe v japonské společnosti cítí prázdnotu. „Čím více se vracím k tradicím, tím lepší je můj charakter.

Duše japonská byla omráčena vlivem západu, od něhož se naučila jen hanbu a duševní choroby. Převládly především ženské hodnoty, zatímco ty mužské jsme museli ukrýt, abychom chránili sami sebe.“

3
Sám sebe nachází v samurajském bojovém umění kendó.

Seppuku a zkažený komplot

Svým názorům dá plný průchod 25. listopadu 1970 spolu se čtyřmi žáky z milice Tatenokai, kterou sám zakládá a rekrutuje z univerzitních studentů nezkažených levicovým smýšlením, jimž pak vštipuje umění boje a hodnoty kodexu bušidó.

Plamenný projev, který pronese na balkóně Východního velitelství japonských obranných sil, se však mine účinkem, vojáci ho vypískají. Vrátí se tedy dovnitř, kde předtím spolu s žáky svázal důstojníka, a vrazí si do břicha nůž v rituální sebevraždě seppuku.

Jeho žáku, který má mistra následně setnout úderem katany, coby sekundant kaishakunin, se však třesou ruce a úder dvakrát zkazí. Jukio Mišima tak umírá ve velkých mukách smrtí, která je alespoň v jeho vlastních očích hrdinskou.

Zůstává po něm rozsáhlý literární odkaz, ale jeho záměr navrátit Japonsku ideály vysněného věku se už nenaplní.

4
Projev na balkoně velitelství obranných sil je jeho posledním.
Foto: wikipedia.org, wikia.org, japantimes.co
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Domov stavíme od podlahy
rezidenceonline.cz

Domov stavíme od podlahy

Základ obytného prostoru tvoří funkční...
Očkování dětí neodkládejte, shodují se lékaři
21stoleti.cz

Očkování dětí neodkládejte,...

Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze...
Taktické hodinky do extrémních podmínek
iluxus.cz

Taktické hodinky do...

Garmin Tactix Delta je modelová řada vysoce...
Překonali spolu nevěru i ztrátu dcery Michalky
nasehvezdy.cz

Překonali spolu nevěru i...

Jen těžko bychom v českém showbyznysu hledali...
Dolní Morava a Mamutův vodní park
epochanacestach.cz

Dolní Morava a Mamutův...

V Dolní Moravě najdete...
Naštvaný na svět. Co ho tak vytočilo?
nasehvezdy.cz

Naštvaný na svět. Co ho tak...

Není to dlouho, co Zdeněk Pohlreich (63)...
Záhada umělých ostrovů
enigmaplus.cz

Záhada umělých ostrovů

Crannogs je název pro umělé ostrovy vyskytující...
Nepopulární práci v archivu FBI zastanou noví roboti
21stoleti.cz

Nepopulární práci v archivu...

Archiv virginského Federálního úřadu pro...
Čínská lochneska: Jde o draka, nebo vzácného krokodýla?
epochalnisvet.cz

Čínská lochneska: Jde o draka,...

Oči postaršího čínského vesničana se rozšíří...
Prokleté městečko Bodie: Prý v něm straší duch holčičky
enigmaplus.cz

Prokleté městečko Bodie: Prý v...

Kalifornie je plná míst, na která jezdí turisté...
Brdy: Mládě mezi chráněnými krajinnými oblastmi
epochanacestach.cz

Brdy: Mládě mezi chráněnými...

Naše nejmladší chráněná...
Muž, který se svědectvím o UFO prošel i přes detektor lži
enigmaplus.cz

Muž, který se svědectvím o UFO...

Gulf Breeze je ospalé městečko v americké...