Domů     Historie pizzy: Peršané ji pečou na vlastních štítech!
Historie pizzy: Peršané ji pečou na vlastních štítech!
23.12.2015

Kdo by ji neznal. Krásku s omamnou vůní, kterou milují, obdivují a uctívají miliony vděčných strávníků po celém světě. Už při pouhém vyslovení jejího jména mají slinné žlázy mnohých z nás problém se sebeovládáním. Ve světě gastronomie má své neotřesitelné místo…

Málokterý jídelní lístek se bez ní obejde. V podobě kruhového plátu z chlebového těsta v sobě zrcadlí nepřeberné panoptikum podob, chutí a přísad. Kde se vzala a co předurčilo pizzu k tomu, aby se stala jedním z nejžádanějších pokrmů současného světa?

Jedlé talíře

Na počátku všeho je placka či jakýsi prostý plochý koláč, který už několik tisíc let před startem našeho letopočtu vyrábějí staří Egypťané rozemletím obilí a jeho následným smísením s vodou.

Na takřka totožném pokrmu si pochutnávají i Etruskové, kteří obývají od 8. století př. n. l. krajinu dnešního Toskánska. Ti své tenké placaté bochníky kynutého těsta pečou na rozpálených kamenech rozmístěných kolem ohnišť.

Hotový výtvor jim pak slouží jako „jedlý talíř“, který obkládají všehochutí tehdy dostupných surovin. A jelikož jsou Etruskové zdatní obchodníci a čile kšeftují zejména s Řeky, dostávají se „jedlé talíře“ jednoho dne i na jejich stůl.

Vynalézaví potomci boha Dia si však jejich přípravu přizpůsobují k obrazu svému – čerstvě vytahanou placku obloží dobrotami ještě před pečením a první prototyp pizzy je na světě.

Jeho opojná vůně následně neunikne pozornosti římských dobyvatelů, kteří při svém tažení Řeckem rychle přijímají zaběhlou technologii za svou. Říkají jí picea (pecen nebo také něco pečeného). Nejsou však jediní, kdo se ve vývoji pizzy angažují.

Dobrota ze štítu

Podle písemných záznamů z 6. století př. n. l. si vojáci perského velkokrále Daria Velikého (kolem 550–486 př. n.

l.) zpříjemňovali volné chvíle v průběhu bitvy u Attiky chlebovými plackami, které pekli na horkých kamenech nebo na svých vlastních rozpálených štítech, a potírali sýrem, olejem a datlemi.

Teprve o 300 let později píše Marcus Porcius Cato (234–149 př. n. l.), spisovatel, politik, voják a autor prvních děl o dějinách Říma, o plochých kolech těsta, potřených olivovým olejem, bylinkami a medem, připravených na žhavých kamenech.

Jen pár let před zrodem našeho letopočtu vypráví ve svém eposu Aeneis o chlebových plackách potřených lesním ovocem i snad nejslavnější římský básník Publius Vergilius Maro (70–19 př. n. l.).

Na událost, která bude později gurmány a gurmety z celého světa prezentována jako zásadní zlom v jejím vývoji, si však pizza musí ještě nějaké to století počkat.

Budiž pizza!

Píše se rok 1522. Papežem je zvolen Adrian Florisz Dedel, který obratem přijme jméno Hadrián VI. (1459–1523).

Španělé v bitvě u Bicocca odrážejí pokus švýcarsko-francouzské koalice o dobytí Milána a ze vzdálených končin Nového světa (z Peru) jsou do Evropy poprvé dovezena rajčata.

Obyvatelé starého kontinentu však k těm divným červeným jablkům zpočátku moc velkou důvěru nemají, považují je za jedovatá, vyhýbají se jim obloukem a pěstují je jen pro dekoraci.

A to až do chvíle, než si chudí a pravděpodobně velmi hladoví neapolští rolníci navzdory hrozbě smrti jednoho dne natřou čerstvě uhnětenou placku rajčatovou pastou a strčí do pece.

Onen okamžik se ukáže jako jeden z nejzásadnějších v historii italské gastronomie. K úžasu svého okolí se nejenže neotráví, ale výsledný výtvor bezpečně utiší jejich kručící žaludky před další úmornou prací.

Recept pošlou dál a zanedlouho už si na něm pochutnává celé město. A pak už to jde jako po másle. V roce 1738 vzniká v Neapoli první pizzerie na světě.

Dostane jméno Port’Alba a nejprve jde o podomní stánek v centru města pro hladové chodce, který je v roce 1830 nahrazen kamennou restaurací. Mimochodem, stojí tam dodnes.

V té době si také na pizzu, původně rozšířenou hlavně mezi chudinou, začínají brousit své mlsné jazýčky i příslušníci bohatších vrstev.

Jméno po královně

Devatenácté století pak přinese pizze ještě jeden triumf. V roce 1889 přijíždí do Neapole v doprovodu své manželky, královny Markéty Savojské (1851–1926), italský král Umberto I. (1844–1900).

V té době působí ve městě pekař jménem Raffaele Esposito, který jako projevení úcty majestátu pošle vladaři vlastnoručně vyrobenou pizzu v barvách italské trikolory.

Sytě červenou symbolizovala rajčata, bílou barvu dodala mozzarella a zelená se z kruhového plátu těsta smála v podobě lístků bazalky.

Král, ale především jeho žena jsou podobou i chutí Espositova díla nadšeni a v děkovném dopise, který je dodnes k vidění na zdi pizzerie Brandi, vyjádří obdiv nad jeho uměním. Pekař na oplátku nazve pokrm na počest královny jejím jménem (Markéta = Margherita).

Dá tak vzniknout nejpopulárnější pizze na světě. V roce 1905 pak své dveře hladovým Američanům otevře i první pizzerie ve Spojených státech. Z USA se posléze popularita pizzy přenáší zpět do Evropy.

V 70. letech už není na území západní Evropy jediné město, ve kterém by pizzerie chyběla.

Foto: en.wikpedia.org, commons.wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml