Louis Mountbaten je britský šlechtic a člen širší královské rodiny, je strýcem dnešního britského krále Karla III. Sloužil v armádě za první i druhé světové války a v jejím závěru velel spojeneckým námořním vojskům v jihovýchodní Asii a jako takový je široce uznávanou postavou.
Zemře však po výbuchu na svém člunu a stane se jednou z obětí rozbrojů mezi severoirskými republikány a loajalisty, kterému se dnes říká The Troubles.
Tento konflikt, který započal už v 60. letech, je podnícený především historickými událostmi. Klíčovou otázkou je status Severního Irska.
Loajalisté, kteří jsou z historických důvodů většinou protestanty, chtějí, aby Severní Irsko zůstalo v rámci Spojeného království.
Irští nacionalisté a republikáni, což jsou většinou katolíci, požadují, aby Severní Irsko opustilo Spojené království a připojilo se ke sjednocenému Irsku. Navzdory všemu jde však o konflikt čistě politický, nikoliv náboženský.
Násilnosti se jen málokdy přenesou mimo severoirskou půdu, ale dnes má být všechno jinak.
Nacionalistická Irská dočasná republikánská armáda, což je polovojenská a ve Spojeném království teroristická organizace, se rozhodne zaútočit na jednoho z představitelů v jejich očích nenáviděné monarchie.

Teroristický čin
Člen IRA Thomas McMahon umístí bombu na Mountbattenovu loď a dálkově ji odpálí o několik hodin později, poté, co se Mountbatten s rodinou a posádkou nalodí a zamíří na moře.
Mountbatten je rybáři, kteří slyšeli výbuch, nalezen sice živý, ale zemře ještě předtím, než loď vůbec dorazí ke břehu. Zemře také jeho mladý vnuk Nicholas Knatchbull, jeho matka a mladý lodník Paul Maxwell. Další tři lidé na palubě utrpí vážná zranění.
IRA se k odpovědnosti přihlásí tři dny po atentátu a útok označí za „diskriminační čin, který má upozornit anglický lid na pokračující okupaci naší země“. Ve stejný den spáchá také vůbec nejsmrtonosnější útok na britskou armádu.
Britská premiérka Margaret Thatcherová změní v odvetě přístup Velké Británie k vězňům IRA, které od té doby považuje spíše za zločince než válečné zajatce. Sama se stane terčem neúspěšného atentátu o pět let později.
Vra propuštěn
Konflikt trvá až do roku 1998, kdy je uzavřeno příměří. Na jeho základě je McMahon, který je paradoxně zatčen už několik hodin před výbuchem v kradeném autě, ve kterém jsou nalezeny i stopy výbušnin, a později odsouzen na doživotí, propuštěn.

Novinář Toby Harnden později napíše, že McMahon po svém propuštění na setkání členů IRA v Cullyhanně v roce 1998 držel jejich trikoloru.
V pozdější reportáži britské televize BBC však McMahon uvede, že IRA opustil už v roce 1990. Dvakrát se odmítne setkat s otcem Paula Maxwella Johnem, který po něm chce, aby mu objasnil důvody, proč jeho syn zemřel. Od roku 2009 žije se svou ženou v hrabství Monaghan a má dva dospělé syny.
Víte že…
Thomas McMahon pomáhal v roce 2011 s prezidentskou kampaní irského politika Martina McGuinnesse. Poté se opět z veřejného života vytratil.