Domů     Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
19.2.2025
wikipedia, Bain News Service, veřejné dílo

To, že ženy mohou volit, dnes považujeme za samozřejmost. Vždy tomu tak ale nebylo. A doba, kdy volit nemohly, neskočila zase tak dávno. Vždyť třeba Portugalsko umožnilo ženám volit teprve v roce 1974. Pojďme se podívat na cestu žen k jejich volebnímu právu.

Byla dlouhá a trnitá, ale na jejím konci se ženy po celém světě konečně dočkaly rovnosti a spravedlnosti.

Jsou 40. léta 19. století a ženy ve Spojených státech amerických touží po větší kontrole svých životů. Dosud jsou totiž ve velké míře podřízeny mužům, a to i tady – v nejdemokratičtější zemi světa.

Ženy tu nemohou dědit majetek, podepisovat smlouvy, mají omezené pracovní možnosti a také – nemají právo volit ve volbách. Do popředí snah o zrovnoprávnění žen se dostává feministka a bojovnice za ženská práva Elizabeth Cady Stantonová.

Snahy Stantonové a jejích spolubojovnic vrcholí v roce 1848 na první konferenci o právech žen, která se koná ve městě Seneca Falls. Stantonová tu zformuluje tzv.

Declaration of Sentiments, první manifest žádající volební právo pro ženy, který podepsalo 68 žen a 32 mužů. Boj za volební právo žen právě začíná.

Ženská práva v patriarchální společnosti

Po celá staletí byla ženská práva ve světě daleko za těmi mužskými. Ačkoliv historie zná řadu velkých ženských osobností, společnost byla od svých počátků patriarchální – život ve společnosti byl v rukou mužů.

Ti utvářeli politiku, rozhodovali o důležitých věcech, podřizovali ženy svému pohledu na svět. Až v 19. století začala ve větší míře vznikat hnutí, jejichž cílem bylo tuto nerovnost a nespravedlnost napravit.

Boj za volební práva žen se stal symbolem rodícího se feminismu a zásadním impulzem změny společnosti, která do určité míry trvá dodnes. Tento boj byl však často plný výsměchu, ústrk, protestů a útlaku ze strany oficiálních orgánů. O to obdivuhodnější je, že ženy ve svém boji vytrvaly.

Dne 6. února 1918 v britské dolní sněmovně pro volební právo žen hlasovalo 385 poslanců, proti se jich vyslovilo jen 55.
Dne 6. února 1918 v britské dolní sněmovně pro volební právo žen hlasovalo 385 poslanců, proti se jich vyslovilo jen 55.

Sufražetky: „Nechte nás volit!“

Vedle USA probíhaly zásadní boje o volební práva žen především ve Velké Británii. Zde se do čela těchto bojů postavily sufražetky.

Toto označení nesly radikální feministické bojovnice za politická práva žen, zejména za právo volit ve volbách (suffrage v angličtině znamená volební právo).

V roce 1903 založila ve Velké Británii Emmeline Pankhurstová Ženskou sociální a politickou unii, která se stala nejvýznamnějším spolkem bojujícím za ženská práva.

Už od roku 1879 vydávaly britské feministky časopis The Woman’s Suffrage (v překladu Ženské volební právo).

Vězení, hladovky i žhářství

Sufražetky ve svém boji za volební právo využívaly často velmi drsných způsobů. Zejména Emmeline Pankhurstová a její dcera Christabel se v politickém boji nevyhýbaly ani útokům na majetek, rušení volebních schůzí nebo hlučným demonstracím.

Poté, co parlament odmítl přijmout příslušný zákon, sáhly sufražetky k ještě tvrdšímu nátlaku na poslance. Přerušovaly parlamentní debaty, uvězněné ženy držely hladovku.

Po určité době hladovění je úřady raději z vězení propustily, aby hladem nezemřely a nestaly se mučednicemi. Později je však dozorci ve vězení krmili násilím. Jindy sufražetky ničily poštu, přestřihávaly telefonní dráty a po ulicích kreslily nejrůznější hesla.

Oblíbily si však i žhářství, a kromě kostelů nebo divadel podpálily dokonce dům poslance Davida Lloyda George, který byl přitom zastáncem volebního práva žen (a později, když se stal premiérem, bylo volební právo žen prosazeno).

Tragická smrt na dostizích

Dne 4. června 1913 se uskutečnily dostihy Epsom Derby, kterým se někdy přezdívá také „Derby sufražetky“, a to proto, že závody koní zastínil čin feministky Emily Davisonové.

Při závodě, kterého se účastnilo na půl milionu lidí včetně krále a královny, se do dráhy v cílové rovince vrhla Davisonová a snažila se zachytit otěže koně krále Jiřího V. Kůň ji však srazil, Davisonová byla vážně zraněna a o čtyři dny později v nemocnici zemřela.

Davisonová byla aktivní členkou Ženské sociální a politické unie a po celý svůj život vedla kampaň za volební právo pro ženy ve Velké Británii. WSPU ji po smrti popsala jako mučednici, která byla ochotná položit život za své ideály.

Noviny Sufražetka uctily její smrt speciálním číslem, na jehož obálce byla Davisonová zobrazena jako anděl se zdviženýma rukama, stojící před zábradlím dostihové dráhy.

Millicent Fawcett byla významnou sufražetkou a feministkou, která se zasloužila o volební právo žen ve Velké Británii.
Millicent Fawcett byla významnou sufražetkou a feministkou, která se zasloužila o volební právo žen ve Velké Británii.

Vítězství nejen na frontě

Po vypuknutí 1. světové války ženské protesty ustaly, Ženská sociální a politická unie se rozhodla podpořit celonárodní válečné úsilí a syny vlasti na bojištích.

Když válka skončila, ženy ve Velké Británii mohly slavit nejen konec války a vítězství své země, ale také to, že jim konečně bylo umožněno volit.

V roce 1918 tu bylo ženám starším 30 let přiznáno v závislosti na vzdělání a majetku volební právo (věková hranice měla snížit převahu žen ve voličstvu, způsobenou vysokými ztrátami mužů na frontách).

V roce 1928 pak bylo volební právo přiznáno ženám starším 21 let. V roce 2018, ke 100. výročí, kdy první ženy získaly ve Velké Británii volební právo, byla ve městě Carlisle v hrabství Northumberland odhalena socha Emily Davisonové.

Kde mohly ženy volit jako první?

Navzdory silnému hnutí za volební právo žen nebyla Velká Británie první zemí, která dala ženám hlasovací právo. Přesto byl boj britských sufražetek velmi významný – upozorňoval na toto téma v zemích po celém světě a inspiroval tamní hnutí žen.

Poprvé ženy získaly právo volit ve volbách na národní úrovni na Novém Zélandu už v roce 1893 (nesměly však kandidovat).

Ještě předtím zavedl volební právo žen americký stát Wyoming, a to v roce 1869. Ale až od roku 1920 mohly hlasovat v celých USA všechny ženy nad 21 let.

První evropský stát, který poskytl ženám hlasovací právo, bylo v roce 1906 Finsko, následovalo ho v roce 1913 Norsko.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.history.com, www.bbc.com
Úvodní foto: wikipedia, Bain News Service, veřejné dílo, FOTO 2: wikipedia, neznámí autor, veřejné dílo, FOTO 3: Pixabay
Související články
Historie
Nástup Hitlera k moci: Stručně a přehledně
Německo, které po první světové válce nebylo schopno splácet reparace, bylo přímo živnou půdou pro různé extremistické politické strany. Jednou takovou byla i Německá dělnická strana, jejíž sledování dostal za úkol muž jménem Adolf Hitler. Místo sledování se však k DAP připojí a v roce 1923 se v jejím čele pokusí uchopit moc prostřednictvím puče, […]
Historie
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí […]
Historie
Sovětský svaz na svém konci: Zánik východního impéria
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. listopadu […]
Historie
Jindřich I. Ptáčník: Do zakladatele německého státu se převtělí nacistický pohlavár
Celé to může připomínat komedii, kdy úředníci s korunou na podušce přichází k urostlému muži. Ten jako by je neviděl a spravuje ptačí klece. Až po chvíli si jich všimne a po pár minutách už není jen vévodou, ale také králem! Tisíc let spí věčným spánkem, než si na Jindřicha I. Ptáčníka (876–936) vzpomenou nacisté a […]
reklama
lifestyle
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz