Usedne do kokpitu, hlasem osloví palubní systém a všechno si připraví ke startu. Následuje několik hodin letu bez zastavení. Nebýt pár hupsnutí, nikdo by ani neřekl, že letadlo právě vyplivlo několik bomb. I tímto způsobem může vypadat akce nového stroje!
Zvládne operovat ve velkých výškách, chlubí se obřím doletem a radary ho často nedokáží rozpoznat. Bombardér B-21 Raider sice tvarem připomíná letící bumerang – je však daleko ničivější.
Dlouhý proces
Americkou armádu tlačí bota, protože v roce 1999 obdrží nejvyšší velení zdánlivě alarmující zprávu. Pokud nezačne výroba nového strategického bombardéru, nastane mezera a od roku 2037 začne letectvo v tomto sektoru slábnout.
Prognózy jsou označované jako přehnané, a tak trvá dlouhých 12 let, než vláda kývne na utajený program. Jeho cílem je vyvinout ultramoderní letadlo.
Tři roky dávají dohromady veškeré požadavky, a tak na sklonku roku 2015 mohou konečně vybírat, kdo se náročného úkolu ujme. Volba padá na společnost Northrop Grumman, údajně kvůli ceně.
Konkurenční Boeing s tím nesouhlasí a rozhodnutí napadne, soud ale žádný problém nevidí. Přestože letadlo ještě ani není na světě, veřejnost se dozvídá první kusé informace.
„Bude to první stroj šesté generace,“ holedbá se tehdejší náměstkyně ministra obrany Deborah Lee Jamesová (*1958) a lidé z Northrop Grumann mocně přikyvují.
![Než se letoun vydá do vzduchu, trvá to hodně dlouho, ale výzkum přinese ovoce.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/2-768x512.jpg)
Vzpomínka na Pearl Harbor
Na podzim 2016 už má vojenské tajemství jméno. Číslovka 21 odkazuje na století, v němž má zářit a přízvisko Raider velebí Doolittle Raid. Odvetný americký nálet, který po útoku na Pearl Harbor cílí na Japonsko.
Lidem má evokovat odvahu a odhodlání, a to stroj bezpochyby má. Na svého předchůdce B-2 Spirit sice navazuje tvarem, v dalších případech se však liší. Inženýři předně pracují s myšlenkou otevřené architektury, což znamená, že počítají s novými technologiemi.
Armáda může dle libosti a vývoje přidávat senzory, zbraně a softwary. Tím se rapidně prodlužuje životnost. Zvládne nést také jaderné zbraně, kromě toho pojme i hypersonické střely.
Mezi další nezanedbatelné rozdíly patří náklady na provoz a údržbu, které jsou u B-2 Spirit horentní. Pořizovací cenovka novinky se sice pohybuje kolem 700 milionů dolarů, Northrop Grumann ale slibuje kratší čas na opravy.
Do budoucna by rovněž mohl létat bez pilotů. Stealth technologie je samozřejmostí.
![Americká vláda plánuje nahradit B-20 Spirit.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/3-768x512.jpg)
Moc toho nevíme
Vývoj halí háv tajemství, a tak je informací pomálu. V případě doletu by mohl překonat B-2 Spirit, jenž bez tankování urazí 11 tisíc kilometrů. Zprvu se počítá s objednávkou na 200 strojů. V průběhu roku 2021 je dokončen první exemplář.
Podílí se na něm 8 tisíc zaměstnanců a 400 dodavatelů z 40 různých států. Nejdříve vzniká maketa, kterou postupně zdobí komponenty. Do vzduchu B-21 Raider vyráží v listopadu 2023 a v dalších měsících přidává další zkušební lety.
Bedliví pozorovatelé tvrdí, že rozeznají tři různé bombardéry. Na oficiální zařazení do armádních šiků bude muset letoun, který váží kolem 31 tun a rozpětí křídel má na 40 metrů, ještě chvíli počkat.
![Veřejnost velkou část parametrů nezná, protože tu si armáda nechává pro sebe.](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/4-768x506.jpg)