Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení.
V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu.
Každé porušení zákona, zakazujícího mluvit o aktivitách organizace nebo jejích členech s policií, úřady či kýmkoli nezasvěceným, je trestáno smrtí. Jenže svět se mění a mafie s ním. Ač si stále říkají Muži cti, je čest to poslední, o co usilují.
Každé další generaci jsou navíc pravidla „otců zakladatelů“ víc ukradená a logicky tak dochází i k porušování omerty.
Od roku 1970, kdy je spuštěn program na ochranu svědků, využije možnosti získat novou identitu a ochranu státu výměnou za informace přes 10 000 mafiánů. A někdy promluví dokonce i některý z kmotrů. Třeba Joseph Massino (*1943).
Vítěz velké vybíjené
Pochází chudé rodiny imigrantů, ovšem už z generace, která se narodí v Americe. Ve škole má pověst drsňáka, první delikt si připíše ve 12, ve 14 uteče ze školy i z domova. Vrhá se na podnikání.
S pojízdnou prodejnou prodává obědy a brzy doplní sortiment také o hazardní hry, kradené předměty. Když ho v roce 1960 ho švagr Salvatore Vitale(*1947) dostane do mafiánské rodiny Bonanno, rozšíří sortiment podnikání o únosy, loupeže a vraždy.
V boji o moc je zabita řada mafiánů, k čemuž zdatně přispívá i on.
A k tomu všemu dokončí práci agent FBI Joseph Pistone, který v roce 1975 pronikl do rodiny pod jménem Donnie Brasco a v roce 1981 má dost důkazů, aby dostal za mříže půlku newyorské mafie včetně jejích bossů.
Massino, kterému se s trochou štěstí daří uniknout, využívá situace a roku 1991 usedá na trůn.
Mluviti zlato
V roce 2001 je však zatčen Salvatore, a aby si zachránil krk, rozhodne se švagra prásknout. A tak může FBI 9. ledna 2003 zaklepat na jeho dveře a obvinit ho z 19 federálních zločinů, včetně sedmi vražd.
„Tou dobou je nejmocnějším gangsterem v zemi,“ tvrdí zástupce ředitele FBI Pasquale D’Amuro. Tak velkou rybu si FBI vyklouznout nenechá.
V červenci 2004 je shledán vinným v 11 bodech obžaloby a s hrozbou trestu smrti za krkem souhlasí, že se stane informátorem. Jen tak může vyměnit elektrické křeslo za doživotí.
Pilně spolupracuje a začne tím, že pomůže shromáždit důkazy proti Vincentovi Bascianovi (*1959), který se dere na jeho místo. Postupně přidává další informace o stovkách do té doby nepolapitelných newyorských mafiánů.
Čím víc prozradí, a čím užitečnější jsou informace, tím víc mu justice ukusuje z jeho trestu. V roce 2011 svědčí v soudním procesu proti mafii tak zdatně, že je nakonec trest snížen na 10 let a to znamená, že může jít balit.
Sotva je 10. července 2013 propuštěn, vstoupí do programu na ochranu svědků, kde získá nejen novou identitu, ale také doživotní sociální zabezpečení od americké vlády. Místo jeho současného pobytu není známo.