Kýcháte a nemůžete přestat, nos máte permanentně ucpaný a nepříjemně z něho teče, zčervenalé slzící oči tvoří už jenom nepříjemnou tečku za vším. Trápí vás alergie na prach, pyl nebo některé potraviny? Vězte, že v tomto boji nejste sami. Alergiků přibývá doslova geometrickou řadou.
Potravinovými alergiemi trpí 3-6 % Evropanů, z toho na děti připadají 4 %? Přitom různé alergie ničí život až 40 % Evropanů a odhaduje se, že do roku 2025 by jich mělo být až 50 %. Astma si z evropského populačního koláče ukrajuje 27 %.
Ekonomické ztráty patří k dalším důsledkům alergií a astmatu. Jenom na starém kontinentě si obě tyto nemoci každoročně vyberou daň v podobě 100 miliónů dnů pracovní neschopnosti. Jak tomu předejít?
Trpíte-li alergickou rýmou, určitě zajděte za praktickým lékařem, který vás pošle k alergologovi a ten nasadí cílenou léčbu.
Necháte-li svůj problém být, zánět horních dýchacích cest se brzy rozšíří na průdušky a všechno může skončit až astmatickými záchvaty, které vás už ohrožují na životě. Účinnou léčbou je alergenová imunoterapie, která řeší příčinu onemocnění.
Pacientovi se postupně v dávkách podávají alergeny a tělo si tak obnovuje ztracenou rovnováhu v imunitní odpovědi na přítomnost alergenu.
Imunoterapie je přínosná
Alergenová imunoterapie se stále častěji se nabízí jako alternativa k léčbě klasickými léky. „Ta jako jediná přináší i ekonomické přínosy,“ říká o této léčebné metodě farmakoekonom Tomáš Doležal.
Z jeho tvrzení jasně vyplývá, že včasná léčba prvních příznaků alergií uvedenou cestou je mnohem levnější než sbírání nepříjemných ekonomických důsledků závažných astmatických stavů.
Příznaky alergií mohou díky alergenové imunoterapii vymizet úplně nebo se podstatně zmírnit, jde ale o dlouhodobou a nákladnou léčbu.
Čtyři miliardy na léčbu
Alergická rýma a astma jdu většinou ruku v ruce. „Přes 80 procent pacientů s alergickým astmatem má i alergickou rýmu a velká část pacientů s alergickou rýmou má také astma – tady je rozmezí 10 až 40 procent, ale i víc.
Spojení těchto dvou chorob je velmi těsné a je tam také spojení i v léčbě, mimo jiné i v léčbě alergenovou imunoterapií,“ vysvětluje imunolog Petr Panzner.
Spouštěčem alergií se nejčastěji stávají pylové alergeny, a hlavně roztoči běžně se vyskytující v bytě. Podstatné je, že se většinu alergií povede zachytit včas a pacienti nedospějí až do kritických astmatických stavů.
I tak například v letech 2015-2017 putovaly ze zdravotních pojišťoven na léčbu alergií a astmatu každoročně 4 miliardy korun. Pokud se ale dlouhodobě podceňovala prevence, šlo by o mnohem větší částku.