Domů     Slavné průplavy: Desetitisíce mrtvých dělníků a miliardové výdělky
Slavné průplavy: Desetitisíce mrtvých dělníků a miliardové výdělky
10.12.2024

Kontejnerový gigant rozráží vlny oceánu rychlostí 30 uzlů, což představuje 55 kilometrů v hodině. V Suezském průplavu bude muset přibrzdit. Maximální povolená rychlost je zde 16 km/h. Jak velké lodě sem mohou?

Nesmí mít větší ponor, než 20,1 metru, a zatímco na délce nezáleží, výška je důležitá.

Pod most přes Suez nesmí lodě vyšší, než 68 metrů. Pro představu, to odpovídá zhruba třem železničním vagonům postaveným na stojato na sebe. Může tudy tedy projet každá loď? Ani po rozšíření kanálu v roce 2010 ne.

Gigantické supertankery čeká stále okružní cesta kolem Afriky. Žádná loď tu navíc nesmí hrát sólo, dělají jí doprovod egyptští lodivodové. A na kolik to vyjde?

Můžete si koupit hned dvě BMW M850i… anebo jednou projet s nákladní lodí za průměrnou taxu Suezským průplavem. Cena je shodná: V přepočtu zhruba 6 600 000 korun. Denně se tu prosmýkne průměrně na 56 lodí, které tudy ročně přepraví na 1,27 miliardy tun zboží.

Kolik činí příjmy kanálu? Krásných 6,3 miliardy dolarů ročně, což dělá téměř 139 miliard korun.

120 000 mrtvých? Je to možné?

Proutěné koše s hlínou putují z ruky do ruky. Tak vypadají roku 1859 začátky stavby kolosálního díla. Mnohá čela se rosí horečkou. Největším zabijákem se stanou epidemie v čele s cholerou.

Kolik obětí si tedy nakonec dnes již nepostradatelný průplav, který zkrátí cestu z Arabského moře do Londýna o 8 900 kilometrů, vyžádá?

Egyptský prezident Gamál Násir (1918–1970) se nechá 26. července 1956 ve svém projevu slyšet, že jde celkově o 120 000 mrtvých. Dnes víme, že jde o číslo nadsazené, byť přesné počty zjistit již nelze. O kolik?

Hovoří se o 3000 úmrtích, pokud by se braly v potaz soudobá hlášení, tak jen 1000.

Korintský průplav pojme jen ta menší plavidla.
Korintský průplav pojme jen ta menší plavidla.

Korintský průplav: Kdo ho nechá vykopat, zemře!

Vzduchem svistne bič. Jsme v 7. století před Kristem a idea prokopat pevninskou šíji mezi Peloponésem a pevninským Řeckem vypadá jako skvělý nápad. Ovšem drahý. Velmi drahý. Korintský samovládce Periandros (665–585 př. n.

l.) se nakonec spokojí s kamennou silnicí, po které se lodě přetahují. Pokud si v létě dopřejete dovolenou u Egejského moře, nevynechejte výletní plavbu Periadrovým nesplněným snem.

Jeho silnici, Diolkos, tu stále najdete. „Smrt stihne každého, kdo se o to pokusí!“, hřímá filozof Apollonius z Tyany (3 př. n. l.­–97). Ano, řeč je opět o plánech na budování Korintského průplavu. Z filozofa by se Apollonius klidně mohl stát prorokem.

Julius Caesar (100–44 př. n. l.) a Caligula (12–41), který najme na budování egyptské experty. A také Nero (37–68), za jehož vlády zvládne na 6000 zotročených židovských zajatců prokopat 700 metrů tunelu.

Vůbec první kopnutí do země si ale neodpustí Nero osobně. Stejně jako jeho předchůdci, ani on ale proroctví neunikne. Do roka není mezi živými. Definitivně se začne až 23. dubna 1882. Po 11 letech je hotovo.

Jenže… náročná stavba tak nějak zapadne. A to přes to, že je také vykopána v úrovni moře a nepotřebuje zdymadla. Kanál ale trápí sesuvy půdy, silné přílivové proudy i rychlý vítr prohánějící se mezi 90 metrů vysokými skalami. Komerční vize nenaplní.

Dnes ani nemá tu ambici. V průměru 22 metrů širokou cestou plují jen menší lodě – a nejvíce ty výletní.

V překladišti Panamského průplavu je stále rušno.
V překladišti Panamského průplavu je stále rušno.

Panama: 200 vlaků se zeminou denně

Hlavní lékař pro stavbu Panamského průplavu William Gorgas (1854—1920) se rozhlédne z okna. Ano, jsou tu klasická zranění – a někdy dost ošklivá. Když přijde období dešťů, začíná horor v podobě rozsáhlých sesuvů půdy.

Ale nejhorší ze všeho jsou nemoci v čele s malárií a žlutou zimnicí přenášených přemnoženými komáry. Gorgasovi je jasné, že situaci zachrání jen prevence. Chodníky a silnice se musí vydláždit, aby se komáři nemnožili v bahně.

Močály jsou vysoušeny a domy se vykuřují. Kolem budoucího průplavu roste kanalizační systém a budují se vodovody. Jen proti hmyzí sítě do oken přijdou na 90 000 dolarů! Před vánoci 1905 může Gorgas jásat: „Panamské pásmo je bez žluté zimnice,“ oznamuje hrdě.

Životní úroveň kolem kanálu roste. Brzy je vyšší, než ve většině americkým měst a zdravější, než celé území USA! Pořádný rozdíl od situace před pár desetiletími…

Tento gigant Panamským průplavem již v pohodě propluje.
Tento gigant Panamským průplavem již v pohodě propluje.

Z Pacifiku do Atlantiku

Američané přeberou ekonomické fiasko v podobě Panamského průplavu po Francouzích. Ti s propojkou Karibského moře a Panamského zálivu (či, chcete-li Atlantiku a Pacifiku) začnou roku 1880 a o 9 let později od ní musí dát ruce pryč.

Pod jejich taktovkou vyhasne na 20 000 životů… v kontextu doby nutno dodat, že 19 000 patří k černošské populaci. Když Francie vycouvá, chopí se USA příležitosti. Ostatně, zrovna měly v plánu dokončit studii na Nikaragujský průplav, který tedy uloží k ledu.

Hotová je třetina průlivu a Američané neváhají nasadit solidní tempo. Roku 1907 denně odjíždí na 200 vlaků naložených zeminou! Mrtví jsou také, ale celkově jich bude 5 609.

Pokud bychom chtěli přepočíst tehdejší sumu na dnešní peníze, můžeme říct, že stavba Panamského průplavu přišla na 7 miliard dolarů. A hned začne vydělávat. Ceny se určují podle tonáže plavidel. Rekordní mýtné čekalo na loď Disney Magic.

Za průjezd platila 331 000 dolarů, což v přepočtu dělá 7,3 milionu korun. A kdo naopak platil nejmíň? Americký dobrodruh Richard Halliburton (asi 1900–1939). Skrz kanál plave ouško, což ho přijde na 36 centů.

Bělomořsko-baltská vodní cesta

Sovětský inženýr K. M. Zubrick to zkusí ještě jednou. „Za co jsem zatčen?“, snaží se vypáčit ze členů NKVD. Odpověď se nikdy nedozví. „To není podstatné,“ mávne nakonec rukou jeden z nich. Podstatné je jen to, že je Zubrick inženýr.

A ti právě chybějí na stavbě kanálu, který spojuje Bílé a Baltské moře. Již od 14. Století je tato vize považována za neproveditelnou. Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) si ale myslí něco jiného. A chce to dokázat v rekordním čase.

Desetitisíce lidí končí na Sibiři v sítích pracovních táborů. Až v tu chvíli se ukáže, kolik je po okolí neznámých pravoslavných osad. A tak jejich obyvatelé končí v lágrech šmahem také. Roku 1930 je rozhodnuto o stavbě kanálu.

Na jaře 1933 po něm již jednou první lodě! A cena? Utrpení. Oficiální stalinské údaje mluví jen o 12 000 mrtvých, ale mortalita v hrozných podmínkách lágrů činí k 20 %. Nezávislé odhady proto hovoří až o 250 000 mrtvých!

Stavba se klikatí přes řeku Dolní Vyg, jezero Vyg, Oněžské jezero, řeku Svir, Ladožské jezero a Něvu. Například cesta z přístavního Archangelsku do Petrohradu zabrala lodím 5167 km, dnes díky kanálu jen 1248 km.

Zdroje informací: wikipedia.org, The International Journal of Nautical Archaeology, Johnson, Emory Richard (1920). Principles of Ocean Transportation. New York: D. Appleton.
Foto: 1 Pixabay 2 Ernmuhl / CC BY-SA 3.0 3-4 Pixabay
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz