Domů     Věda vs. zločinci. Co všechno dokážou forenzní metody?
Věda vs. zločinci. Co všechno dokážou forenzní metody?
8.11.2024

Při sledování současných kriminálních seriálů jako Námořní vyšetřovací služba nebo Kriminálka Las Vegas můžete mít pocit, že se díváte spíš na sci-fi. A nebudete daleko od pravdy. Současné techniky forenzní vědy totiž dokážou neuvěřitelné věci.

Pokud při ohledání mrtvého těla dojde lékař k závěru, že jde o násilnou smrt, z místa nálezu se stává místo činu. V tuto chvíli nastupuje na scénu forenzní věda.

Otisky prstů, DNA, balistika střel, forenzní medicína, analýza krevních stop, forenzní psychologie. To všechno jsou techniky, pomocí nichž lze objevit zdánlivě neviditelné stopy, které vyšetřovatele dovedou až k pachateli trestného činu.

Co je to forenzní věda?

Vezměme to ale pěkně od začátku. Forenzní věda je disciplína, která používá specifické metody, založené na vědeckém základě – nejvíc se uplatňují při vyšetřování a dokazování násilných zločinů.

Bez forenzních věd by tak dnes zůstalo spousta zločinců neodhaleno a nepotrestáno. Mnohé trestné činy by zůstaly nevysvětleny. Zločinci jsou dnes totiž stále vynalézavější, vymýšlí promyšlenější způsoby k páchání trestných činů.

Stejně tak se ale naštěstí vyvíjí i forenzní vědy. Právě neustálý technický rozvoj umožnil vznik forenzních věd jako takových.

Každý kontakt zanechá stopu

Průkopníkem forenzních věd byl Edmond Locard, francouzský lékař a právník, který založil v roce 1910 v Lyonu první policejní laboratoř. Locard, přezdívaný francouzský Sherlock Holmes, vycházel zejména z předpokladu, který je dnes známý jako Locardův princip.

Ten zní, že „každý kontakt zanechá stopu“. Od tohoto pravidla se dnes odvíjí veškerá forenzní věda. I kdyby vyšetřovatelé na místě činu nenašli nic, neznamená to, že tam stopa není – jen ji nejsou schopni najít.

Stopa je nejvýznamnějším pojmem kriminalistiky a forenzních věd – je následkem trestného činu a pomáhá k jeho objasnění.

Analýza DNA, moderní vědu si bez ní nedokážeme představit.
Analýza DNA, moderní vědu si bez ní nedokážeme představit.

Forenzní věda, konkrétně analýza DNA, pomáhá v posledních letech osvobozovat z vězení neprávem odsouzené.

První zproštění viny na základě důkazů z DNA se uskutečnilo v roce 1989. Poslední se uskutečnilo nedávno – 5. března 2023 soud v Los Angeles zprostil viny Maurice Hastingse, který byl neprávem odsouzen za loupežnou vraždu a sexuální napadení, jichž se v roce 1983 dopustil někdo jiný.

Hasting strávil ve vězení 38 let. Takových případů je bohužel celá řada. Právě díky testům DNA bylo v USA dosud osvobozeno 3400, kteří byli neprávem odsouzeni.

Místo činu

Nejhorším trestným činem je vražda a místo činu je důležitým zdrojem stop vedoucích k pachateli.

Samotné ohledání místa činu je velmi náročným procesem, neboť se musí postupovat vždy s největší šetrností a podle určitého systému, aby nedošlo k přehlédnutí či porušení důležitých stop.

Nalezené stopy (například krevní stopy) totiž umožňují rekonstruovat, jakým způsobem osoba zemřela a jak takové jednání probíhalo. Na začátku je nutné najít odpověď na nejdůležitější otázku – kdo vlastně mrtvý člověk je. Přichází čas na forenzní medicínu.

Co všechno prozradí mrtvé tělo

Forenzní medicína je jednou z nejvýznamnějších forenzních věd a samotné mrtvé tělo toho může vyšetřovatelům sdělit mnoho.

K identifikaci pomůže prozkoumání vnějšího stav těla (například zbarvení kůže a vlasů, jizvy po operacích nebo chrup), pak zjištění krevní skupiny, analýza DNA. Kromě identifikace mrtvého je úkolem lékaře při ohledání místa činu a těla zjistit příčinu a dobu jeho úmrtí.

Pro další postup vyšetřování (a vyloučení podezřelých na základě alibi) je důležité právě stanovení času smrti.

Čas smrti

Dříve se doba smrti určovala na základě posmrtné ztuhlosti, to se dnes ale považuje za nespolehlivé.

Zkoumají se také posmrtné skvrny, které vznikají působením zemské přitažlivosti na krev při zastavení krevního oběhu – ta začne postupně klesat do nejníže položených částí těla a vznikají tmavé skvrny.

Ani z nich však není možné určit přesnou dobu úmrtí, ale pro vyšetřovatele jsou důležité, protože z nich lze usoudit, zda nebylo s tělem po smrti manipulováno. Doba smrti se dnes nejčastěji určuje podle poklesu tělesné teploty – k tomu se využívá tzv.

Henssgeho nomogram, který vychází ze změřené rektální teploty, teploty okolního prostředí, hmotnosti a stavu oblečení mrtvého.

Prvním vrahem v ČR, který byl v roce 1990 usvědčen pomocí DNA, byl Milan Lubas, který zavraždil v Brně 19letou studentku.
Prvním vrahem v ČR, který byl v roce 1990 usvědčen pomocí DNA, byl Milan Lubas, který zavraždil v Brně 19letou studentku.

Vražedná zbraň

Zásadní bod zkoumání mrtvého těla představuje pitva, jejímž úkolem je zjistit příčinu smrti. Zkoumají se stopy poranění, vnitřní orgány a odebírají se vzorky tkání a tělních tekutin

pro toxikologické testy. Pokud lékař zjistí zranění vzniklá mechanickým násilí, dělí se pak tato poranění podle druhu nástroje: jedná se o tupá poranění, poranění ostrými nástroji (bodná, sečná či řezná) a střelná poranění.

Díky podrobnému zkoumání těchto poranění je možné identifikovat druh zbraně, kterou vrah při svém činu použil.

Krevní stopy

Krev na místě činu poskytuje důležité stopy. Analýza kapek, stříkanců, kaluží a šmouh vychází z poznatků toho, jak se krev chová při dopadu na různé materiály.

Krevní stopy na místě činu prozrazují třeba to, kde byla oběť a kde pachatel při útoku a jak se pohybovali. Je možné určit, jak rychle a v jakém úhlu krev dopadala na dané místo, a také její rozptyl. Díky tomu jde zrekonstruovat průběh událostí na místě činu.

Výhodou u krevních stop je také to, že je téměř nemožné všechny stopy zničit. Na místě vraždy mohou být stopy krve zjištěny i po mnoha letech. Analýza krevních stop už přispěla k vyřešení celé řady případů.

Sejměte otisky prstů!

Doslova revolucí v oblasti kriminalistické identifikace byl objev daktyloskopie neboli otisků prstů.

Identifikační systém založený na daktyloskopii byl poprvé zaveden koncem 19. století v Anglii, kde byly zároveň otisky prstů připuštěny jako důkaz v trestním řízení.

Tato po dlouhá léta vůbec nejvyužívanější identifikační metoda vychází z principu, že při dotecích zanecháváme na předmětech stopy v podobě otisků prstů. Tyto neviditelné otisky se pak dají pomocí chemických či fyzikálních metod zviditelnit a získat. Na světě přitom neexistují dvě osoby se stejnými otisky prstů.

Oblíbené kriminály seriály skutečnost poněkud zkreslují. Už jen rychlost vyšetřování, kdy se ráno stane trestný čin, stopy jsou zajištěny během pár chvil, a druhý den je zločinec dopaden, je nereálná.
Oblíbené kriminály seriály skutečnost poněkud zkreslují. Už jen rychlost vyšetřování, kdy se ráno stane trestný čin, stopy jsou zajištěny během pár chvil, a druhý den je zločinec dopaden, je nereálná.

Příběh střely

Objasnit zločiny, u kterých byla použita střelná zbraň, pomáhá kriminalistická balistika. Tato nauka o pohybu střely zkoumá pomocí vědeckých metod vystřelené nábojnice a střely a dokáže identifikovat konkrétní zbraň.

Balistika jako věda se obvykle dělí do čtyř oblastí, podle polohy střely – každá poloha přitom tvoří kousek příběhu. Vnitřní balistika se zabývá střelou uvnitř zbraně, co se v ní děje při výstřelu.

Přechodová balistika zkoumá střelu poté, co opustí hlaveň zbraně (například zplodiny výstřelu). Vnější balistika se zabývá letem střely prostorem. Díky tomu je možné rekonstruovat dráhu střely na místě činu nebo určit vzdálenost a stanoviště střelce. Koncová balistika se věnuje účinku střely v cíli.

DNA analýza

A pojďme k další revoluční metodě. DNA je anglickou zkratkou pro kyselinu deoxyribonukleovou – tu obsahuje každá buňka lidského těla a lze ji získat z kůže, vlasů, krevního séra, potu nebo třeba kostí.

Objev metody analýzy DNA přinesl převrat v medicíně i v kriminalistice – neexistuje totiž přesnější nástroj pro identifikaci lidí.

Vypracoval ji v roce 1984 britský genetik Alec Jeffreys a v praxi se poprvé uplatnila v roce 1987. Funguje na srovnávání DNA profilu z místa činu s DNA profilem pachatele.

To je však i slabina této metody – tím, že funguje na principu porovnávání, je vždy potřeba získat k vzorku z místa činu i vzorek druhý, pachatelův.

Profil vraha

Balistika, krevní stopy či otisky prstů představují hmotné stopy. Kriminalisté však pracují i se stopami nehmotnými, které jim poskytuje forenzní psychologie.

Ta je založená na principech klasické psychologie a využívá se zejména u závažných kriminálních případů, jako jsou sériové vraždy.

Nejvýznamnější technikou forenzní psychologie je vypracování profilu vraha – na základě způsobu provedení vražd a dalších stop se vytvoří pravděpodobný portrét. Jeho účelem je zjistit motiv pachatele.

Experti na profilování dokážou určit i přibližný věk pachatele, pravděpodobné pohlaví či dosažené vzdělání.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, vysokeskoly.cz, wikiwand.com, czwiki.cz,
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Perly podzemní dopravy: Dubaj, pohled do budoucnosti
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Nový výzkum: Žili dinosauři společně s předchůdci lidí?
Dříve se mělo za to, že předchůdci lidí a dinosauři se v žádném případě nemohli potkat. Tato teze postupně dostávala trhliny, jelikož další poznatky nasvědčovaly tomu, že společně s dinosaury existovali někteří savci. Nová studie vědců jedné britské univerzity a jejich kolegů přináší další neuvěřitelné důkazy. Na pobřeží dnešního Mexika dopadá před 66 miliony let obří asteroid […]
Věda a technika
Tradiční čínská medicína: Když všechno souvisí se vším
Co je vlastně tradiční čínská medicína? Hned dva široké okruhy v jednom, které se překrývají. Ten první se rodí dlouhá staletí a nelze mu upřít celostní přístup, který se může během léčby měnit, jak je zrovna třeba. A ten druhý, v lecčems podobný? Ten z něj vychází, ovšem jeho kořeny lze nalézt celkem snadno: V […]
Věda a technika
Slepé střevo: Překvapivé objevy vědců
Po dlouhou dobu byla funkce slepého střeva – výběžku a okrajové části tlustého střeva – jednou z největších záhad lidského těla. Většina lidí si ho ostatně spojuje pouze s bolestivým zánětem a všeobecně se předpokládá, že nemá žádný význam. Je tomu ale opravdu tak? Vypadá jako červ, s tlustým střevem je propojeno v podstatě zbytečně a evoluce ho […]
reklama
zajímavosti
„Zázračné“ vlastnosti pelyňku: Opravdu tlumí bolest a omlazuje?
Pelyněk je bylinkou, která může pomoci při celé řadě zdravotních problémů. Samozřejmě jenom tehdy, pokud ho budete užívat s mírou. Tohle pravidlo ale platí v případě všech léků, ty přírodní nevyjímaje. Pelyněk pravý se řadí k velmi rozšířeným rostlinám jak v Evropě, tak i v Asii a Africe, ale úspěšně pronikl i do Jižní Ameriky a na […]
Lásky prvorepublikových politiků: Vdaná ruská kněžna a vzorná hospodyňka
Našim politikům se už v minulosti nevyhnuly milostné pletky. Své by o tom mohl vyprávět premiér Karel Kramář. Na ženu svého života čeká deset let. A není to ledajaká dáma… Už není žádný zamilovaný student, ale zralý třicátník. Budoucí první ministerský předseda nově zrozeného Československa Karel Kramář (1860–1937) potkává roku 1890 na Krymu na dovolené […]
Nový rok ve starém Egyptě: Hlavně, aby nedošlo pivo…
Zhruba uprostřed července našeho kalendáře se na egyptském nebi rozzáří Psí hvězda Sirius. Nejjasnější bod je ve skutečnosti dvojhvězda označená jednoduše jako A a B. Pro starověký Egypt jde o jasné znamení: Blíží se povodně! Hladina Nilu stoupá již od června, a to až o 8 cm za den. Zní to děsivě? Jen pro nás. […]
Zívání: Význam stále nejasný
Určitě to dobře znáte – jedete právě ve vlaku, v tramvaji nebo v autobuse, když vtom někdo před vámi zívne. Už v tu chvíli je vám jasné, co bude následovat. Můžete se bránit, jak chcete, ale prostě to nejde jinak – zívnete také. Ostatně některým (například autorovi tohoto článku při jeho psaní) stačí na zívání pouze myslet, aby […]
reklama
lifestyle
Walt Disney: Muž, který změnil svět animace a zábavy
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. V šestnácti letech, […]
J. K. Rowlingová: Od neznámé autorky k legendě literárního světa
Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků. Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku […]
Adventní zvyky: Magie lásky i dárky pro děti
Když se zapálí první svíčka na adventním věnci, do Vánoc není daleko. Atmosféra tohoto období je neopakovatelná a pojí se s řadou zvyků a tradic. Užívali si je hlavně naši předkové, ale na mnoha místech se dodržují dodnes. Které jsou ty nejznámější? 1. Kouzla a čáry Datum: 30. listopadu Svátek: Ondřej Pokud v některý rok […]
10 tipů na knižní lahůdky: Od historie přes fantastiku až po hluboká zamyšlení
Co dělat v sychravém počasí zimních měsíců? Zalézt si do tepla s knížkou! Ať vás již zajímá druhá světová válka, chcete se ponořit do vědecko-fantastických světů nebo relaxovat nad současnou prózou i poezií, mohou přijít vhod naše tipy…   Václav Vokolek: Hory Tóry Autor knihy Hory Tóry pokládá své texty psané řadu let za „básnické […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz