Domů     9 nejzajímavějších radnic v Česku. Tady se úřaduje jedna báseň
9 nejzajímavějších radnic v Česku. Tady se úřaduje jedna báseň
4.11.2024

Radnice bývá společně s kostelem symbolem každého města. Nelze se tedy divit, že stavby radnic bývají velkolepé a propracované. A i v naší zemi se lze setkat s radnicemi, které patří mezi architektonické skvosty.

1. Hradec Králové

Rok vzniku: 1418

Moderní Hradec Králové je spojen zejména se jmény starosty Františka Ulricha (1859–1939) a architekta Josefa Gočára (1880–1945). Ovšem radniční budova na Velkém náměstí je mnohem starší.

Má gotické základy a letopisy se o ní poprvé zmiňují již v roce 1418. Koncem 16. století získala nový renesanční háv a v roce 1696 přibyla dřevěná věž s hodinami.

V letech 1851–1852 proběhla klasicistní přestavba, při které byla stavba zvýšena o jedno patro. Svou monumentalitou nemohla radnice návštěvníky Hradce nezaujmout.

Podobně jako mnoho jiných cenných staveb na našem území během dob komunismu chátrala, až se dostala do havarijního stavu. Naštěstí přišla změna režimu a budova byla zachráněna. V letech 1994–1996 prošla důkladnou rekonstrukcí. Dnes ji využívá hradecký primátor jako reprezentační budovu.

Slavné Velké náměstí v Hradci Králové je domovem několika významných historických památek. Dominantou náměstí je Bílá věž, která nabízí nádherný výhled na město. Vedle ní se nachází gotický kostel Svatého Ducha, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších kostelů v Hradci Králové. Na náměstí najdete také radnici, která je důležitou součástí městské historie a architektury.
Slavné Velké náměstí v Hradci Králové je domovem několika významných historických památek. Dominantou náměstí je Bílá věž, která nabízí nádherný výhled na město. Vedle ní se nachází gotický kostel Svatého Ducha, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších kostelů v Hradci Králové. Na náměstí najdete také radnici, která je důležitou součástí městské historie a architektury.

Zajímavost

Východočeši jsou patrioti. Při přestavbách radnice býval vždy použit hradecký kámen.

2. Olomouc

Rok vzniku: 1443

Olomouckou radnici, pocházející z roku 1443, zřejmě nejvíce proslavil její orloj. Jeho první verze vznikla již koncem 15. století, první písemná zmínka o něm pak pochází z roku 1519. Během staletí orloj prošel mnoha proměnami.

Nad hlavami Olomoučanů pochodovali Tři králové, svatý Václav nebo arcivévoda Rudolf Habsburský. Což o to, takové figury by se na orloji daly čekat.

Během druhé světové války však radnici poškodil německý granát, a orloj tak musel projít rekonstrukcí. Ta skončila v roce 1955, kdy už byl v naší zemi pevně usazen bolševický režim. Hanáci asi zprvu nevěřili vlastním očím.

Místo svatých se na orloji najednou promenovali mlékařka, fotbalista, dělník, chemik nebo kopáč.

Zajímavost

Svého času bylo na orloji vyryto i datum narození sovětského diktátora Josifa Stalina (1878–1953).

3. Brno

Rok vzniku: 1585

V roce 1935 se brněnští radní přestěhovali do nové budovy na Dominikánském náměstí.

Tam se totiž nachází komplex dominikánského kláštera, kde už občas od 13. století zasedali moravští stavové.

Malá místnost v dominikánském klášteře již ve druhé polovině 16. století stavům nevyhovovala, a sněm proto v roce 1578 rozhodl o výstavbě nových prostor, které se měly nacházet v prvním patře kláštera, nad kapitulní síní a přilehlými rameny ambitu.

Stavbu provedl v letech 1582–1585 italský stavitel Pietro Gabri (?–1585) společně se svým bratrem Antoniem. Nová renesanční sněmovní část se nachází v prvním patře severního a západního křídla křížové chodby a tvoří ji čtyři místnosti:

Sněmovní sál, Rytířský sál a dvě místnosti pro výslechy svědků a porady duchovenstva a měšťanů.

V letech 1934 až 1935 byla budova přestavěna podle návrhu Josefa Poláška (1899–1946) a stala se sídlem brněnských radních.

Vodní fontána před budovou Nové radnice v Brně, která je jedním z významných architektonických skvostů města. Tato scéna zachycuje klidný moment v srdci městského života.
Vodní fontána před budovou Nové radnice v Brně, která je jedním z významných architektonických skvostů města. Tato scéna zachycuje klidný moment v srdci městského života.

Zajímavost

Před rokem 1935 sídlili radní ve staré radnici. Ta je proslulá brněnským kolem a drakem – což není nic jiného než vycpaný krokodýl.

4. Benešov

Rok vzniku: 1867

Dům zvaný Na obecníku slouží benešovským radním od roku 1867. Samotná budova je ovšem starší, původně sloužila obchodním účelům – byla zde hospoda. Ve 20. letech na ní svůj otisk zanechal architekt Alois Mezera (1889–1945).

Dva výrazné plastické oslí hřbety ve fasádě radnice jsou pozůstatkem této Mezerovy adaptace.

Ovšem svou výjimečnost budova získala v 90. letech 20. století, kdy ji se svými spolupracovníky rekonstruoval výtečný český architekt Josef Pleskot (*1952). Dům získal poschodí navíc, což budově umožnilo hrát důstojnější architektonickou roli.

Pro stavbu jsou charakteristická vertikální okna, se kterými se lze v Benešově potkat docela často. Těžištěm budovy je vnitřní sloupový prostor haly se schodištěm.

Zajímavost

Velmi podařená přestavba získala v roce 1995 prestižní cenu Grand Prix.

5. Liberec

Rok vzniku: 1893

Liberecká radnice na první pohled působí jako zámek z nějaké strašidelné pohádky. Je tajemná, magická a velkolepá. Jejím autorem je vídeňský architekt Franz Neumann (1844–1905), podle jehož návrhu vznikla i radniční budova v nedalekém Frýdlantu.

Stavba má přibližně čtvercový půdorys, v jejím středu je ponechán dvůr přístupný z obou boků stavby. Nad hlavním průčelím budovy obrácené k náměstí se zvedá trojice věží. Nejvyšší z nich, prostřední, má výšku 56 metrů.

Zasedací sál, který dnes slouží jako obřadní síň, byl příkladem velkoněmectví. Pompézní lustr, vážící téměř půl tuny, byl vyroben v Berlíně. Vitráže v oknech mají svůj původ v Mnichově. Obklady stěn pocházejí z Vídně. V Tyrolsku byly vyřezány i dřevěné sochy.

Zajímavost

Na vrcholu věže nejprve trůnil rytíř Roland. V roce 1952 se ale liberečtí soudruzi rozhodli, že lépe je zřejmě ochrání rudá hvězda. V roce 1990 hvězdu vystřídal český lev a Roland se na své místo vrátil v roce 2005.

6. Kladno

Rok vzniku: 1898

Kladenské náměstí Starosty Pavla patří k nejmalebnějším zákoutím města. Vévodí mu neorománská bazilika a neorenesanční radnice. Podobně jako třeba radnici v Kolíně nebo v Pardubicích i tuto navrhoval architekt Jan Vejrych.

K výzdobě průčelí, z něhož vystupuje bosovaný portál, si Vejrych přizval malíře Adolfa Liebschera (1857–1919). Stejný autor pak vytvořil alegorii hornictví a hutnictví v obřadní síni radnice. Té dominuje ženská postava, symbolizující bohatnoucí Kladno.

Charakteristickou podobu současné radnice utváří zejména věž a asymetricky umístěný štít s kovovou plastikou rytíře, jejímž autorem je sochař Antonín Popp (1850–1915).

Zajímavost

Na prostranství u radnice byl kdysi umístěn pranýř. Později byl prodán v dražbě a rozebrán, jeho zbytky jsou dnes umístěny v zámecké zahradě.

7. Hodonín

Rok vzniku: 1904

Zajímavou radniční budovou se může pochlubit slovácký Hodonín.

Rodné město prvního československého prezidenta Tomáše Masaryka se svou radnicí pyšní od roku 1904. Hodonínští si ke spolupráci přizvali vídeňského architekta Arnošta Gotthilfa, který se při svém díle inspiroval norimberskou secesí.

Takovou stavbu, jež nezapře germánské vlivy, by ve slovanském kraji možná hledal málokdo.

Budova na první pohled zaujme červenou barvou a dominantní třípatrovou věží.

Zajímavost

Na vrchol věže vede 60 dřevěných a velmi příkrých schodů, spatřit z něj můžete třeba místní zámeček – ovšem obklopený zástupem paneláků…

8. Praha

Rok vzniku: 1911

Samozřejmě že nejznámější pražskou radnicí je ta na Staroměstském náměstí. Ovšem v současnosti magistrát sídlí trochu jinde, necelých dvě stě metrů od Staroměstské věže,

na Mariánském náměstí. Samotnou budovu navrhoval architekt Osvald Polívka (1859–1931), který nejvíce proslul návrhem Obecního domu.

Původně zde sídlil berní úřad, radnice se sem nastěhovala v roce 1945. Radniční budova s hlavním vstupem z prostoru Mariánského náměstí je podlouhlého obdélníkového tvaru se zaoblenými nárožími.

Půdorys čtyřpatrového bloku tvoří obvodové trakty, které obepínají hlavní dvoranu ve střední části stavby.

Budova Novoměstské radnice, kde se konají zasedání zastupitelstva Prahy, byla postavena v roce 1911 podle návrhu architekta Osvalda Polívky.
Budova Novoměstské radnice, kde se konají zasedání zastupitelstva Prahy, byla postavena v roce 1911 podle návrhu architekta Osvalda Polívky.

Zajímavost

Právě v této budově byly v Praze umístěny první paternostery neboli výtahy s nepřetržitým řetězcem kabin.

9. Ostrava

Rok vzniku: 1930

Radniční věž, tyčící se nad městem, je jedním ze symbolů Ostravy. A nutno podotknout, že velmi podařeným. Se stavbou se započalo ve 20. letech 20. století. Taktovku nad ní drželi architekt Vladimír Fischer, inženýr František Kolář a stavitel Jan Hrubý.

Základem stavby je unikátní železobetonová základová deska. Nad ní vyrostla progresivní dvoukřídlá budova. Samotná věž, která míří nad Ostravu, je vysoká 86 metrů. Hravě tedy do kapsy strčí i pražskou petřínskou rozhlednu.

Její konstrukce vznikla v nedalekých Vítkovických železárnách. Je vyrobena především z mědi a ze skla. Váží celých 155 tun, její stabilitu zajišťuje 16 velkých svorníků. Kdo se chce pokochat pohledem na Ostravu, ať již na profil tzv.

Ostravských Hradčan, nebo na stadion na Bazalech, musí si zde vyšlapat téměř 300 schodů. Kdo si chce ušetřit energii a plíce, může použít rychlovýtah.

Zajímavost

Věži vévodí velké hodiny. Manipulovat s nimi však není žádná legrace, váží totiž kolem dvou tun.

Zdroje informací: chciprukaz.cz, penb-inkapo.cz, budovyeko.cz, kudyznudy.cz, gigaplaces.com, idnes.cz, cestovinky.cz
Foto: Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Zajímavosti
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Zajímavosti
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Zajímavosti
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
reklama
věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
reklama
lifestyle
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Pozor na lidožravou kočku! Představujeme vám nejpodivnější vánoční zvyky a tradice!
Zbývá několik posledních dní, než naplno vypukne to pravé vánoční období. Děti budou nedočkavě vyhlížet večerní příchod Ježíška, maminky konečně dovolí ochutnávat cukroví, tatínkové budou zápasit s instalací stromku do stojanu a všichni si budou společně užívat to nejkouzelnější období v roce – čas klidu, pohody, zázraků a mnoha tradic a zvyků. Jenže co je běžné u […]
Britská vláda padla kvůli aféře s milenkou
Vysoce postavený britský politik, sovětský agent a krásná dáma poněkud lehčích mravů. Připadá vám, že to jsou skvělé ingredience pro natáčení špionážního thrilleru? Jenže je skutečnost, která se v 60. letech 20. století opravdu odehrála… Britský ministr války John Profumo (1915–2006) se v červenci roku 1961 na večírku u lorda Astora seznámí s mladou modelkou a striptérkou Christine […]
Karlovy Vary: Místo pro dokonalý odpočinek, perla lázeňství a součást UNESCO
Karlovy Vary měly donedávna pověst vyhlášeného lázeňského města s výjimečnými prameny a slavným kamzíkem, ale také místa, kde na Čecha téměř nenarazíte. Na ulicích i v hotelích zněla převážně ruština a výlohy obchodů byly plné luxusního a často nevkusného zboží. Od té doby se ale situace výrazně změnila a Češi začali Karlovy Vary znovu objevovat.  […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz