Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka.
A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.
Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a přilby zaznamenají značné zlepšení.
A nejde jen o balistiku, kevlarová vlákna se hodí kupodivu i pro kalhoty na motorku, pro ohnivzdorné oděvy a také jako výztuže člunů, pneumatik a k výrobě filtrů či lodních plachet.
Přes jejich široké využití je možné, že této slávě pomalu odzvoní a nastane éra nového materiálu…
Co snovají pavoučí bakterie?
Kevlar je k mání v různých tloušťkách a nesnáší vlhkost a UV záření. Pro vyšší odolnost se vrství. A pak je tu zcela nový materiál, který – testováno na ráži .22 – má 8krát vyšší odolnost! Říká se mu dračí hedvábí, ale s draky nic společného nemá.
Za to s pavouky ano, konkrétně s tím příhodně pojmenovaným nefila chluponohá. Právě on dokáže produkovat tak kvalitní vlákno, že americká armáda neváhá investovat do výzkumu a výroby revoluční textilie z tohoto pavoučího hedvábí. Možná si právě klepete na čelo.
Kolik pavouků by bylo na něco takového třeba? Navíc při velikosti americké armády? Správně. Musí se na to jít laboratorní cestou. Tu si už zametla Washingtonská univerzita se svým polymerním amyloidovým vláknem.
Jde o derivát pavoučího hedvábí – který překvapivě produkují bakterie. Genetici si totiž vyhrají s jejich „laboratorní úpravou“. A výzkum ještě není u konce. Cíl? Vlákna ještě silnější a odolnější, než jsou ta od pavoučích chluponohů!
Může koza dojit pavučiny?
Na tuto podivnou otázku vám odpovíme hned na začátek: S nadsázkou ano. Ve hře o pavučinu opět uvízla nefila chluponohá, pavouk, který produkuje neuvěřitelně pevnou nit. Tak pevnou, že by se vyplatilo mít ji víc…
Společnost Nexia si pohraje s genetikou a výsledkem je koza, která… ne, nemá osm nohou, ani nespřádá sítě, ale díky její upravené DNA dojí mléko, které obsahuje prvky ultrapevného pavoučího hedvábí.
Pít se nedoporučuje, je určené k rafinaci – lze z něj extrahovat materiál pro výrobu neprůstřelných vest, padáků, rybářských vlasců nebo třeba chirurgických nití.