Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat.
Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se k jeho výrobě používají. Jedná se zejména o chmel a slad. Zatímco alfa kyseliny z chmele ovlivňují hořkost piva, esenciální oleje v něm obsažené ovlivňují jeho chuť a vůni.
Původcem typické chmelové vůně je myrcen, naopak linalool nebo geraniol mu propůjčují květinovou chuť a vůni. Přítomnost farnesenu zase vytváří dřevité, bylinné aroma.
Teplo může rostlinu zničit
Obsah těchto esenciálních kyselin ovlivňuje, kromě genů či přítomnosti škůdců, i prostředí, ve kterém rostlina roste. A to včetně teploty vzduchu, která má vliv i na chuť sladového extraktu z ječmene, ovsa či pšenice, jež tvoří důležitou součást piva.
Nejde jen o to, jak moc se mění teplota, ale i kdy k této změně dochází.
Teplejší den může vážně poškodit mladou, křehkou rostlinu nebo rostlinu ve fázi rozmnožování, zatímco stejné zvýšení teploty má jen malý dopad na stejnou rostlinu v jiné fázi jejího vývoje.
Co způsobí teplé noci
Z hlediska produkce piva je tak nejděsivějším aspektem změny klimatu fakt, že se noci oteplují rychleji než dny. To ve skutečnosti negativně ovlivňuje mnoho plodin. Teplejší noci ovlivňují sloučeniny produkované chmelem.
Rostliny mají vnitřní cirkadiánní hodiny, které řídí jejich biologické aktivity vzhledem k denní době a ročnímu období. Rostlina například zahájí procesy nezbytné pro fotosyntézu ještě předtím, než ji zasáhnou první sluneční paprsky.
(Ne)žádoucí škůdci
Tyto cirkadiánní hodiny také řídí, kdy rostliny reagují na další opakující se změny prostředí.
Například, pokud je určitý škůdce aktivní pouze ve dne, rostlina může vylučovat chemikálie pro boj s tímto škůdcem pouze během dne, zatímco v noci ne, aby šetřila své zdroje.
Třeba deriváty myrcenu a humulenu, které dodávají chmelu jeho vůni, jsou antibakteriálními a antimikrobiálními sloučeninami. Teplejší noci poskytují škůdcům více času na to, aby rostlině škodili.
Vnitřní hodiny rostlin
Vnitřní cirkadiánní hodiny také umožňují rostlinám koordinovat své biologické procesy s opakujícími se vzory počasí, jako jsou denní teplotní cykly. Řídí také, ve kterou denní dobu a ročním období nastanou různé události, například vývoj květů.
Nestálost počasí toto narušuje. Rostliny zpravidla procesy citlivé na teplo směřují do nočních hodin, kdy má být nejchladněji.
Malé zvýšení teploty během tohoto období je může velice poškodit, a tím negativně ovlivnit i chuť výsledného produktu, jehož jsou součástí.