I když se říká, že Země je kulatá, ve skutečnosti to pravda není. Je malinko placatá – obvod kolem rovníku je větší než obvod okolo pólů. Platí to stejně pro všechny planety? A jaké další zajímavosti jste o nich možná netušili?
Pokud se točí něco velkého, části na vnějším okraji se musí pohybovat rychleji než části uvnitř, aby s nimi udržely krok.
A čím větší je rychlost otáčení, tím větší je odstředivá síla – ta pak tlačí oblast kolem rovníku (nejrychleji rotujícího místa) pryč od planety a vytvoří se tam jakási vyboulenina.
Vůbec nejvyboulenější je Saturn, jehož rovníkový průměr je o 10,7 % větší než průměr polární. U druhého Jupiteru je rozdíl 6,9 %. Země je oproti nim mnohem kulatější, rozdíl průměrů je 0,3 %, což je něco přes 42 kilometrů.
Ovšem soutěž o nejkulatější planetu Sluneční soustavy vyhrává Merkur! Protože má podobnou hustotu jako Země, ale točí se mnohem pomaleji, je už téměř pravidelné koulí!
Která je nejblíže Zemi?
Merkur, Venuše, Země, Mars… výčet planet v pořadí od Slunce nám napoví, mezi kterými kandidáty hledat tu nejbližší. Pak si stačí zjistit, že průměrná vzdálenost Venuše od Slunce je 108 milionů kilometrů, u Země je to 150 milionů km a u Marsu 228 milionů km.
Nejblíž to tedy máme na Venuši! Nebo to tak jednoznačné není?
Protože planety nestojí na místě, ale krouží kolem Slunce, v každém okamžiku se od Země nacházejí v jiných pozicích.
Venuše se sice může dostat na vůbec nejbližší vzdálenost od naší planety, která činí méně než 41 milionů km, ovšem povede se jí to jen jednou za 584 dní. Jindy může být i od nás i 261 milionů km. A v době, kdy je daleko, to můžeme mít blíže na Mars!
Ale co když jsou zrovna Mars i Venuše na svých drahách na druhé straně Slunce než my? Pak vede nejkratší cesta na Merkur!
Nejmenší planeta má navíc velkou výhodu. Protože se nachází od Slunce zhruba 3x blíže než Země, v žádném okamžiku se od nás nedostane tak daleko jako někdy Venuše nebo Mars.
A kdybychom tedy původní otázku položili jinak, tedy která planeta je nejčastěji nejblíže Zemi? Pak by to Merkur vyhrál na plné čáře!
A na které planetě je největší horko?
Je vám na Zemi někdy moc zima a raději byste se přestěhovali na jinou planetu? Kdyby to teoreticky bylo možné, kde byste ohřáli nejvíce?
Teplo k nám přichází samozřejmě od Slunce. Pokud byste ovšem hledali nejžhavější podnebí opět na Merkuru, protože je ze všech planet ke Slunci nejblíže, je to špatně!
Pokud byste na Merkuru stáli s teploměrem v ruce na místě přivráceném ke Slunci, vystoupal by ke 430 °C! Ovšem jakmile se maličká planeta otočí, dojde k šoku. Na odvracené straně teploměr klesne až na –180 °C!
Za tyto skoky může velmi slabá, prakticky žádná atmosféra. Na Merkuru se tedy teplo od Slunce neudrží a hned unikne pryč.
Nejžhavější planetou Sluneční soustavy je suverénně Venuše, kde teplota nikdy neklesne pod 400 °C a kolem rovníku dosahuje skoro 500 °C! Venuše má atmosféru hustou až příliš, s obrovským množstvím oxidu uhličitého, a za neustálé zahřívání atmosféry tak může hlavně skleníkový efekt.