Domů     Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
21.10.2024

Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi.

Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i odměňoval.

Stále se také běžně střílelo na hranicích a v lágrech. Mladá žena Marie Ječmenová však nebyla ani angažovanou osobou ani žádnou hrdinkou. Byla jen matkou tříměsíční dcery a vyšetřovatelé o ní hovořili jako o slaboduché.

Žila na ulici a prodávala své tělo

Marie během svého výkonu trestu pracovala na poli, kde poněkud naivně hovořila o útěku, a dokonce nepokrytě koketovala s dozorcem. To se jí ale bohužel stalo osudným.

Jednoho červencového dne v roce 1961 jen krátce po osmé hodině ráno došlo k použití zbraně rotným Janem Pašákem proti odsouzené Marie Ječmenové. Oficiální příčina smrti zněla „zastřelena na útěku“. Bylo tomu ale skutečně tak a byla její smrt nutná?

To se po letech pokoušela zjistit i jedna mladá žena, když se dozvěděla, že je adoptovaná a že její skutečná maminka byla zastřelena během svého výkonu trestu.

Nepořádná, líná a nechtěla pracovat

Už samotný start Marie Ječmenové do života byl velmi složitý a těžký. Vždyť od roku 1954 vyrůstala v dětském domově. Jakmile opustila brány domova, stal se z ní v podstatě bezdomovec, protože se neměla kam vrtnout.

Její matka zemřela už dávno a další příbuzné neměla. Žila proto v Karlových Varech, kde putovala z jedné náruče do druhé. Provozovala prostituci a za tuto činnost byla několikrát odsouzena. Když byla naposledy zadržena, byla těhotná.

Přesto ale byla odsouzena k nepodmíněnému trestu ve věznici ve Všehrdech. Závěr jejího těhotenství byl ale velmi komplikovaný, a tak byla převezena do věznice na pražské Pankráci, kde se jí také narodila dcerka.

Jen krátce na to se Marie musela vrátit do věznice ve Všehrdech. Byla přidělena na zemědělské práce, ale ani tehdy se moc neosvědčila. Prý byla nepořádná a líná a nechtěla pracovat. Zároveň se ale vědělo, že z celého svého srdce touží po svém dítěti.

Marie Ječmenová měla těžký život, vyrůstala v dětském domově, byla bezdomovkyní v Karlových Varech, provozovala prostituci, byla několikrát odsouzena a nakonec porodila dceru ve vězení.
Marie Ječmenová měla těžký život, vyrůstala v dětském domově, byla bezdomovkyní v Karlových Varech, provozovala prostituci, byla několikrát odsouzena a nakonec porodila dceru ve vězení.

„Stejně mě nezastřelíte!“

Marie se tak několikrát pokusila o útěk a v ten osudný den se opět chovala velmi neukázněně. 17. července 1961 odmítala pracovat a místo toho na poli tančila. Dokonce prý vyzvala jednoho dozorce k tanci.

On ji ale hrubě odstrčil, načež se Marie urazila a prohlásila, že odtud uteče za svou malou dcerkou. Skutečně se pak rozběhla po poli, byla dozorcem vyzvána, aby se zastavila, jenže ona prý neuposlechla. Jen posměšně křikla:

„Stejně mě nezastřelíte!“ To se jí ale stalo osudným. Dozorce nejprve vypálil jednu dávku, která ale nemířila směrem k Marii. Teprve druhá dávka, kterou dozorce vypálil, ji zasáhla. Marii nebyla poskytnuta žádná zdravotní pomoc a ona na místě zemřela.

Vrah dostal jen podmíněný trest

Zděšené vězeňkyně okamžitě přestávají pracovat a s němým úžasem pozorují místo, na kterém ještě před chvílí tančila Marie. V šoku byli i civilní zaměstnanci věznice. I jim totiž bylo jasné, že to Pašák přehnal.

Vždyť oni by se na jeho místě snažili Marii dohonit a přemoci pouze za použití hrubší fyzické síly. Ve světle těchto okolností není možné dojít k jinému závěru, než že zasahující příslušník Jan Pašák nejednal v mezích zákona.

Vždyť Marie Ječmenová nebyla nebezpečná a k jejímu zadržení mohl být použit jiný, mnohem mírnější způsob. Je až s podivem, že onen příslušník byl sice formálně pohnán k zodpovědnosti, dostal ale jen podmíněný trest.

Zřejmě byl odsouzen jen za porušení služebních předpisů. Kdo vlastně byl Jan Pašák a co o něm říkají soudní spisy?

Byla ve velmi špatném stavu

O dozorci Pašákovi se už nějaký čas povídalo, že je trochu „jednodušší“ a v daný moment jednal i podle ostatních dozorců velice zkratkovitě. To ho ale v žádném případě nemohlo omluvit. Proč tedy vyvázl s tak mírným trestem?

Následující události leccos naznačují. Po Mariině smrti bylo totiž její dítě právně volné a mohlo být dáno k adopci. K tomu také skutečně velice rychle došlo.

Možná se ani nebudete divit, že si malou holčičku osvojila rodina vedoucího oddělení Státní bezpečnosti. Tedy člověka, který mohl osud nešťastné vězeňkyně zásadním způsobem ovlivnit. A také podle všeho mohl zasahovat i do vyšetřování její smrti.

Jen aby se neřeklo

Je až s podivem, že nikoho tenkrát nezajímalo, že Marie byla do Všehrd přemístěna po šestinedělí a že byla, vzhledem k tomu, že ji násilím odloučili od dítěte, ve velmi špatném psychickém stavu.

Byla tak velmi snadnou obětí pro zrůdný komunistický režim a jeho vykonavatele. Vždyť nejspíš musela zemřít proto, aby bylo její dítě uvolněno k adopci. Její nepříliš chytrý vrah pak byl odsouzen „jen aby se neřeklo“, k velmi mírnému trestu.

I to je jeden ze zrůdných zločinů tehdejšího režimu a my bychom na něj neměli v žádném případě zapomenout.

Zdroje informací: pametnaroda.cz, ancestors.familysearch.org, ancestry.com
Úvodní foto: Pixabay, FOTO 2: Shutterstock
Související články
Svět zločinu
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Svět zločinu
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
reklama
zajímavosti
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Stromy celého světa v číslech: Co jste nejspíš nevěděli?
3 biliony stromů, které bereme jako samozřejmost, pokrývají různá místa Země, od prastarých lesů až po městské parky a ulice. (Lidé každý rok vymýtí miliony zalesněných akrů, často kvůli krátkodobým ziskům, které jsou vykoupeny dlouhodobými ztrátami.) Před 12 tisíci let bylo na Zemi o 46 % více stromů. Když jsme v jejich blízkosti, přináší nám to […]
Bouchněte si šampaňským: Jeho otcem je ve skutečnosti anglický vědec
Připijete si na Nový rok šampaňským? Ano? A přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo šumivé víno a kdo vlastně vynalezl šampaňské? Kandidáty mám hned dva. Byl to francouzský mnich Dom Perignon, nebo anglický vědec Christopher Merrett? Sklenička bublinek neoddělitelně patří k uvítání Nového roku i kjiným oslavám. Synonymem šampaňského je Dom Perignon (1638‒1715). Francouzského mnicha […]
Odháněly zábavné ohňostroje ve staré Číně zlo?
Gejzír jisker červené, zelené a modré barvy skropí potemnělou oblohu. Lidé na něj fascinovaně zírají. Vzápětí následuje mohutná detonace a další barevná ohnivá sprcha. Oslava je v plném proudu. Barevné jiskry získávají v 19. století na popularitě. „Staly se globálním fenoménem a přijímaným způsobem, jakým se slaví velké události,“ uvádí současný anglický spisovatel John Withington, autor knihy […]
reklama
historie
Útěky na svobodu: Důmyslné způsoby, jak prchat ze socialistického Československa
Před pětasedmdesáti lety zakázala československá vláda lidem vycestovat ze země. Mnozí ale v nesvobodném státě žít nechtěli, a nacházeli proto velmi důmyslné způsoby, jak se dostat za hranice. Pohraničníkům, hlídkujícím na silnici u vsi Lísková, se nad ránem 25. července 1953 naskytl pozoruhodný pohled. Blížilo se k nim obrněné vozidlo neznámého typu, natřené na zeleno. Velitel hlídky dal obrněnci […]
Svátek světel: Chanuka nejsou židovské Vánoce!
Dárky, rodinná setkání, dobré jídlo a svíčky. To vše patří k židovskému svátku zvanému chanuka, který se časově může překrývat s Vánocemi. Jde o památku na dávný zázrak, který se stal před více než dvěma tisíci lety v Jeruzalémě poté, co židovský národ porazil své utlačovatele. V centru dění je olej. Když se řekne chanuka, […]
Dřevěný louskáček: Ikona Vánoc i symbol štěstí
Vojáci, králové, rytíři nebo třeba myslivci. Ať ten či onen, dřevěné figurky louskáčků jsou vždy pestře zdobené a do vánočního období vnášejí atmosféru starých časů. Kdysi neslouží jen k louskání ořechů, ale pomáhají zahánět zlé síly. A dnes? Hlavně zdobí, i když jeden si udělá výlet až do vesmíru! U nás známe louskáček především jako […]
Nejstarší oslavy konce roku: Večírek trval 11 dní
Konec roku patří tradičně bujarým oslavám. Kdo ale byl Silvestr, jehož svátek ten den slavíme radovánkami? A kdy a kde se oslavy konaly poprvé? A kdy a proč si lidé začali dávat novoroční předsevzetí? Dne 31. prosince 335 umírá papež Silvestr I. (*asi 292). Patří mezi Svaté otce s jedním z nejdelších pontifikátů. V úřadě strávil 21 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz