Domů     Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
12.10.2024

Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne?

Údolí Biały Jar na polské straně Krkonoš vypadá na první pohled nenápadně. Nic nenasvědčuje tomu, že se tu mohla odehrát jedna z největších místních tragédií.

Nenapadlo to ani velkou mezinárodní skupinu výletníků, která tudy 20. března 1968 stoupala po obvyklé cestě na horu Kopa. Bylo nádherné počasí a slunce pálilo.

Krátce před polednem si turisté udělali přestávku a někteří se dokonce svlékli do půli těla, aby si užili jarního tepla. V tu chvíli se z úbočí nad nimi utrhl obrovský plát sněhu.

Masy natáté hmoty se burácením zřítily do údolí Zlatého potoka a cestou lámaly stromy. Lavina padala méně než minutu, ale vzala s sebou 24 mladých lidí. Na místo se ihned vydali polští záchranáři.

Po několika hodinách dorazila česká Horská služba se psem a pak i polská armáda, hasiči a místní dobrovolníci. Přes všechno úsilí se podařilo zachránit jen pět zasažených. Dalších devatenáct sníh pohřbil.

Sníh je jedním z nejkřehčích materiálů na Zemi. Přibližně z desetiny ho tvoří voda a zbytek je vzduch.
Sníh je jedním z nejkřehčích materiálů na Zemi. Přibližně z desetiny ho tvoří voda a zbytek je vzduch.

Kde se laviny berou?

Právě slunečné počasí je jedním z předpokladů pro vznik laviny. Není to ale tak jednoduché. Lavin jsou různé druhy a jediné, co je spojuje, je dostatečně tlustá vrstva sněhu a strmý svah.

Na téměř kolmých úbočích se sníh do údolí sype postupně a málokdy se ho sesune velké množství najednou. Na úplně mírných svazích zase pokrývka tak snadno nepovolí.

Když už ale lavina padá, dokáže se nějakou dobu valit i po rovině, nebo dokonce v údolí narazit do protějšího kopce.

Jako když pečete dort

Nejnebezpečnější jsou laviny, při kterých se utrhne velká soudržná deska sněhu. Jak se to stane? Obvykle k tomu dochází krátce poté, co na starší sníh napadne nový.

Sněhová pokrývka není jednolitá, ale skládá se z několika vrstev s různými vlastnostmi – podobně jako když pečeme dort a jednotlivé vrstvy těsta prokládáme krémem a ovocem.

Starší sníh bývá tužší a sesedlý a od nového ho odděluje slabá vrstva, jejíž krystalky nedrží dostatečně dobře u sebe. Když po takovém sněhu potom někdo projde, může slabá vrstva povolit a novější sníh po tuhém podkladu sjede jako po klouzačce.

Slabá vrstva také může vzniknout, když naprší nebo se rychle oteplí a hmota taje – právě to se stalo osudným výpravě v Polsku.

Nejvyšší naměřená rychlost pádu laviny byla 400 km/h. Došlo k tomu při výbuchu sopky St. Helens ve Spojených státech.
Nejvyšší naměřená rychlost pádu laviny byla 400 km/h. Došlo k tomu při výbuchu sopky St. Helens ve Spojených státech.

Starověký Řím a krkonošská osada

Laviny jsou běžnou součástí přírody. Pomáhají utvářet krajinu a na místech, kam dopadají, se drží rostliny, které by jinde žít nemohly. Pro lidi ale laviny byly odedávna hrozbou. První zprávy o nich nacházíme ve spisech ze starověké Římské říše.

Když africký vojevůdce Hanibal přecházel Alpy, aby zaútočil na Řím, sesuv sněhu a kamenů strhl a zasypal cestu, po které chtěla armáda projít. V Česku se nejstarší písemná zmínka o lavinovém neštěstí objevuje přibližně před 350 lety.

Valící se sníh tehdy v krkonošské vesnici Sklenářovice zničil dvě chalupy. Zasypal v nich patnáct lidí, z nichž se zachránilo jen sedm. (Dnes už ves neexistuje a připomíná ji jen kříž v lese.)

Sníh je velká věda!

Dnes toho oproti našim předkům o lavinách víme víc. Dovedeme lépe předvídat jejich vznik a chránit se před nimi. Existuje o nich dokonce celá vědecká disciplína. Jejími průkopníky byli Švýcaři.

Není divu – v této malé hornaté zemi se lidé se sněhovými závaly setkávali pravidelně. Jako první o vlastnostech lavin psal už v roce 1706 Johann Jacob Scheuchzer, povoláním lékař.

Ve třicátých letech minulého století pak vznikla Švýcarská komise pro výzkum sněhu a lavin, která se začala sněhem skutečně zabývat vědecky.

Kde se to utrhne příště?

I díky těmto výzkumníkům umíme předpovídat, kde a s jakou pravděpodobností se sníh utrhne. Odborníci sledují místa, kde laviny padaly už dřív, změny počasí i množství sněhu. Také kontrolují jeho strukturu.

Vykopou hlubokou díru a na její stěně zkoumají, jak vypadají vrstvy sněhového „dortu“. Pokud objeví slabou nesoudržnou vrstvu, je to velké varování. Data se potom využívají pro tvorbu počítačových modelů.

Pro popis lavinové hrozby máme v Evropě pětibodovou stupnici. Než vyrazíme do hor, je dobré se podívat, který stupeň lavinového nebezpečí zrovna panuje.

Zároveň je ale potřeba se zajímat o konkrétní místa, protože reálné riziko může být na různých úbočích různé – i na každém svahu toho samého údolí. A když se změní počasí, může se nebezpečí během jediného dne zvýšit i o dva stupně.

V alpských a severských zemích k lavinám dochází běžně. Proto se tam proti nim už od středověku budují různé zábrany. Některé se umisťují na vrchní části lavinových svahů, aby se rozbila masa sněhu, která se může utrhnout. Několik metrů vysoké kamenné nebo betonové hráze nejrůznějších tvarů se pak staví v údolích nad vesnicemi, aby pohroma nedorazila až k obydlím. Někde se sníh také odstřeluje. Lavina se spustí uměle, když na svahu nikdo není.
V alpských a severských zemích k lavinám dochází běžně. Proto se tam proti nim už od středověku budují různé zábrany. Některé se umisťují na vrchní části lavinových svahů, aby se rozbila masa sněhu, která se může utrhnout. Několik metrů vysoké kamenné nebo betonové hráze nejrůznějších tvarů se pak staví v údolích nad vesnicemi, aby pohroma nedorazila až k obydlím. Někde se sníh také odstřeluje. Lavina se spustí uměle, když na svahu nikdo není.

Jak se nenechat zasypat

Nejlepším receptem, jak neskončit v lavině, je dát na rady Horské služby. Ta obvykle ví, co a jak. Nejzrádnější bývá třetí stupeň lavinového nebezpečí. Právě tehdy se stává nejvíc nehod, protože lidem riziko nepřipadá ještě tak velké a často ho podcení.

Předpověď ale není samospasná a vždy je potřeba sledovat terén. Nejvíc na ráně jste na volných pláních mimo sjezdovky a cesty. Obzvlášť pokud právě nasněžilo a před vámi se rozprostírá ten nejlákavější, nikým netknutý prašan.

Není ale dobré se spoléhat na to, že v lese laviny nehrozí – padají i tam. Ve skupině se doporučuje dodržovat rozestupy, protože slabý sníh snáz povolí pod několika lidmi. Zároveň je ale lepší nechodit po horách úplně sami, aby člověku měl vždy kdo pomoci.

A samozřejmostí je dát někomu vědět, kudy člověk půjde, a vzít si potřebné vybavení.

Nekontrolovatelná masa sněhu

Když už lavina padá a člověk se řítí spolu s ní, moc toho nezmůže. Pokud jedete na lyžích, doporučuje se mířit šikmo dolů k okraji laviny. Je to lepší než zůstat uprostřed, ale dodrží se to těžko. V lese se člověk může zkusit zachytit kmene stromu.

Když nejsou kolem ani stromy, je dobré zkoušet „plavat“. Tak se vám může podařit skončit méně hluboko.

Šance se zásadně zvyšují, když má člověk na zádech lavinový batoh – v tom je zabudovaný velký vzdušný vak, který se při pádu laviny nafoukne jako airbag v autě.

Platí, že malé těžké částice se ve valícím se sněhu dostávají hlouběji než ty velké a lehké, a člověk s vakem se najednou stane větším a lehčím, takže ho lavina vyplivne blíž k povrchu.

Pomůcky, které zachraňují životy

Běžné je nosit s sebou na túry takzvaný pípák, sondu a lopatu. Pípák (neboli lavinový vyhledávač) je krabička s vysílačem. Všechny vyhledávače po celém světě vysílají na stejné frekvenci. Krabičku si účastníci výpravy ještě před odchodem připevní na tělo.

Když pak někoho zasype sníh, ostatní si své vyhledávače přepnou na příjem. Pípáky ukazují, kterým směrem a jak daleko kamarád je. Když zachránci místo najdou, přijdou na řadu sondy – dlouhé tenké skládací tyčky.

Ty se zapíchnou do sněhu, aby se zjistilo, kde přesně a jak hluboko nešťastník je. A potom je potřeba kopat jako o život.

Lavina si vyžádala 30 tisíc životů (to je tolik lidí, kolik žije třeba v Příbrami nebo ve Znojmě). Mezi obětmi byla i skupina československých horolezců.
Lavina si vyžádala 30 tisíc životů (to je tolik lidí, kolik žije třeba v Příbrami nebo ve Znojmě). Mezi obětmi byla i skupina československých horolezců.

Osmnáct minut

Být zasypaný pod sněhem je jako být zalitý v betonu – sám se člověk vyhrabe málokdy. Oběti se podle statistik nejčastěji udusí. Proto je potřeba zavalené hledat okamžitě. Máte na to přibližně osmnáct minut.

Do osmnácti minut se devadesát procent zasypaných podaří najít živých. Potom šance prudce klesají – po půl hodině je to už jen třetina. Doporučuje se okamžitě volat záchranáře (pokud tedy máte mobilní signál) a pak hned začít hledat.

Když signál není, má prvních dvacet minut přednost hledání a až potom má smysl stoupat někam, kde signál je. Celkově se z lidí zasypaných lavinou zachrání přibližně polovina. Proto není radno brát hory na lehkou váhu.

V současnosti máme občas pocit, že přírodu ovládáme a můžeme si v ní dovolit cokoli. Laviny nám připomínají, že to tak úplně není.

Zdroje informací: wikipedia.org, zachranny-kruh.cz, popenec.cz, mineralfit.cz
Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz