Elektrické křeslo či smrtící injekce nejsou zdaleka jediné způsoby poprav. Trest smrti může mít i jiné podoby. Některé připomínají spíš středověké mučení.
Přinášíme vám přehled dalších současných smrtících metod. Přečtěte si, kde je používají!
Co: Smrtící plyn
Kde: Smrtící plyn se používá v některých státech USA jako jedna z možností vykonání trestu smrti. Jde o Arizonu, Kalifornii, Maryland, Missouri a Wyoming. Všude tam ale existuje i jiná varianta popravy, zejména elektrické křeslo. Odsouzenci si mohou vybrat.
Jak: V plynové kabině je vězeň připoután na lůžko. Lékař mu poté nasadí náustek s přívodní hadicí a instruuje ho, aby dýchal zhluboka. Poté se kabina neprodyšně uzavře a hadicí začne proudit kyanovodík. Ke smrti stačí pár nádechů.
Nevýhody: Smrt nastává poměrně pomalu, nejdříve za 4 minuty, v horším případě i za více než 10 minut. Umírání je bolestivé, někteří odsouzenci prodělávají silný předsmrtný třas, jiní zvrací. Nevýhodou jsou i vysoké náklady ve srovnání s elektrickým křeslem.
Zajímavost: Zabíjení plynem vymyslel toxikolog Allen McLean Hamilton. První pokusy se nezdařily, protože plyn z cely unikal. Teprve armádní lékař Delos A. Turner přišel s nápadem neprodyšné komory.
Jako první byl takto popraven 8. února 1924 v Nevadě vrah Gee Jon.
Co: Stětí mečem
Kde: Zatímco v minulých staletích patřilo stětí neboli dekapitace k časté popravčí metodě i v Evropě, dnes je uzákoněná jen v některých islámských státech.
V praxi se užívá pouze v Saúdské Arábii, které patří v počtu poprav za rok třetí místo po Číně a Íránu.
Jak: Odsouzenec si klekne na kolena. Kat či jeho asistent mu zaváže oči. Pokud má vězeň dlouhé vlasy, které by popravě mohly překážet, ostříhají mu je. Takto se popravují jen dospělí. 15letý vrah si musel počkat na popravu do roku 2007, kdy mu bylo 18 let.
Nevýhody: Poprava je sice levná a zpravidla rychlá, ale i mistr kat se může někdy utnout. Mečem pak způsobí odsouzenci vážné a bolestivé zranění. Teprve druhá rána přinese smrt.
Podle některých studií mozek v oddělené hlavě ještě několik vteřin funguje, protože má v sobě okysličenou krev.
Zajímavost: Popravy se konají na veřejném prostranství. Místo, kam má dopadnout hlava, je pokryté igelitem. Kat nejprve několikrát švihne mečem ve vzduchu. Poté se ostřím dotkne odsouzencových zad. To způsobí, že vězeň instinktivně vyklene hrudník a narovná hlavu.
Co: Popravčí četa
Kde: Tento způsob popravy užívá dodnes celá řada států. Popravčí četu mohou na odsouzené svolat i v Japonsku, Egyptě, Indii, Číně nebo v americkém státě Oklahoma. V posledním jmenovaném jsou ale legální i elektrické křeslo a smrtící injekce.
Jak: Odsouzený nastoupí před popravčí četu. Například v americkém státě Utah, který tuto popravu ještě donedávna používal, měla četa 5 členů. Vězeň má zpravidla přikryté oči. V určenou chvíli všichni vypálí. Míří mu na hrudník ze vzdálenosti asi 6 metrů.
Nevýhody: Pokud se trefí všichni střelci do méně důležitých orgánů, následuje zdlouhavá smrt v bolestech. Přesně to se stalo při popravě Elisia Marese v USA v roce 1951, který po pěti zásazích klesl na zem a pomalu vykrvácel.
Zajímavost: V roce 1938 si odsouzený vrah John Deering nechal na tělo před popravou připevnit snímače EKG. Chtěl umožnit lékařům výzkum průběhu popravy.
Jeho srdce bilo ještě 15 sekund po osudné ráně, dýchání pokračovalo téměř minutu.
Co: Vytažení na šibenici
Kde: Zatímco klasické oběšení je oficiální popravčí metodou v mnoha zemích, jeho bolestivější a potupnější varianta se v praxi používá jen málokde. Zaznamenána je v Íránu, kde se takto popravuje za znásilnění dětí. Nejmladším popraveným byl v roce 2005 Mahmoud Asgari (16).
Jak: Odsouzenci se na krk navlékne smyčka. Délku provazu není třeba nijak zvlášť upravovat podle váhy vězně. O smrt se postará jeřáb, který odsouzence na provaze vytahuje pomalu do výšky. Postupné udušení mohou sledovat rozvášněné davy.
Nevýhody: Na rozdíl od klasického oběšení nedochází ke zlomení krčních obratlů, smrt nastává zadušením a je poměrně zdlouhavá. Může být provázena pokálením se a škubavými pohyby těla, případně překousnutím jazyka.
Zajímavost: Při popravách žen tímto způsobem jsou častější komplikace. Odsouzenkyně vytažená na šibenici v červenci 2007 ve městě Tabriz ještě minutu kopala nohama ve vzduchu.
Podle úřadů šlo o 29letou vražedkyni, která spolu s kumpány plánovala ještě další vraždu.
Co: Prostřelení srdce
Kde: Zatímco prostřelení hlavy nebo krku je obvyklé ve více asijských státech, prostřelení srdce zblízka je specialita Tchaj-wanu. Přesná místa, kde se tento trest vykonává, vláda tají. Datum a místo popravy neznají předem ani odsouzenci.
Jak: Po posledním jídle dostane odsouzenec láhev silné kořalky kaoliang. Je na něm, jestli ji vypije. Poté ho čeká znecitlivující injekce. Jakmile začne působit, bachaři ho položí na břicho. Kat mu prostřelí srdce skrz záda.
Nevýhody: Pokud je vězeň zdravý, jeho orgány poslouží k transplantacím. V tom případě je ale prostřelení srdce nevhodné a lékaři doporučí raději střelu pod ucho.
Ta nemá tak jistý efekt a některé nemocnice si stěžovaly, že jim k odběru orgánů dovážejí ještě dýchající vězně.
Zajímavost: Mezi odsouzenci na Tchaj-wanu je zvykem nechávat katovi spropitné. Stočenou bankovku si vězni před popravou vkládají do spodní části nohavice. Kat si ji před přemístěním mrtvého těla vyzvedne.
Co: Ukamenování
Kde: Uznávají ho některé islámské země. Dochází k němu v Súdánu, Saúdské Arábii, Íránu a Somálsku. Podle mezinárodních pozorovatelů se ukamenování bez řádného rozsudku děje dodnes v Nigérii a ještě před několika lety v Afghánistánu.
Jak: Odsouzenci jsou zakopáni do země. Muži po pás, ženy po ramena. Dav stojící okolo po nich hází kameny. Nesmí být příliš velké, aby smrt nenastala brzy. Příčinou smrti je zpravidla zranění mozku, vnitřní krvácení nebo jejich kombinace.
Nevýhody: Během kamenování se vězeň může pokusit o útěk. Pokud se mu podaří dostat ze země, je podle zákona volný. V praxi se to občas daří mužům. Ženy zakopané po ramena nemají šanci. Smrt je extrémně bolestivá.
Zajímavost: Kupodivu nelze dostat tento strašný trest za zločin nejtěžší, za vraždu. Dokonce ani za vážné ublížení na zdraví. K ukamenování se odsuzuje za cizoložství, pokud se ho dopustí ženatí muži či vdané ženy. Svobodným za totéž hrozí jen zmrskání.