Domů     Lom Amerika: Dokonalý úkryt nacistického fantoma
Lom Amerika: Dokonalý úkryt nacistického fantoma
26.8.2024

Temně hučí, Niagara, temně hučí, do noci…“ Večerní krajinou se nese trošku falešná trampská písnička. Slunce se pomalu sklání k obzoru a paprsky vrhají dlouhé stíny. Oheň voní, špekáčky na klacku syčí, rum příjemně hřeje v krku.

Nikdo netuší, že to je poslední písnička toho večera. Vlastně jejich poslední písnička vůbec.

Jsou tři. Dva kluci, jedna dívka. Jako tábořiště si vybrali jednu ze štol v Lomu Amerika. To je Mekka velkého množství trampů.

Vápencové stěny připomínají divoký západ víc než co jiného a blankytně průsvitné jezero na dně lomu si nezadá s malebností filmů o Vinnetouovi. „Líbí se ti tu, Hanko?“ zeptá se první tramp.

No jasně, Trpaslíku, je to romantika.“ Druhý, kterému říkají Svišť, se zasměje. „Ale taky tu trochu straší!“ Je to stará historka. Vypráví si ji trampové u táborových ohňů, zatímco se nejistě ohlížejí přes rameno a odskočit si jdou až ráno.

Protože do tmy nikdo sám jít nechce. Historky o šíleném esesákovi, který straší v bývalých štolách lomu. „Jmenuje se… Hans Hagen,“ šeptá Hance Svišť a doufá, že troška strachu pomůže k tomu, aby jí v noci mohl být blíž.

Je to esesák, který se tu ukrýval před Rudou armádou.“ Trpaslík ale oponuje. „Ale houby, je to bývalý hlídač v lomu, který zešílel!“ Pravdu mají oba. Anebo ani jeden.

Pomník nad lomem Mexiko připomíná tábor nucených prací pro politické vězně. Lomy temnou minulost rozhodně mají. (Foto: Prazak, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
Pomník nad lomem Mexiko připomíná tábor nucených prací pro politické vězně. Lomy temnou minulost rozhodně mají. (Foto: Prazak, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Nebojácné děvče

Setmí se, ohniště už jenom doutná a ze štoly sálá tma a chlad. Kytara je ve futrále, opřená o zeď. „Musím si odskočit, kluci,“ zvedne se Hanka. „Hlavně nechoď daleko,“ směje se Trpaslík. Dívčiny kroky odezní ve tmě.

A pak je ticho, jen vítr, který se prohání štolami, z neskutečné dálky zahouká osamělý vlak. Kap, kap, ozývá se z nitra lomu. Jinak ticho. Až příliš dlouhé ticho. Pět minut, deset minut, čtvrt hodiny. „Hanko?

Přestaň blbnout, kde jsi?“ kluci se po chvíli zvednou, zapnou baterky a vydají se směrem, kam Hanka odešla. Jenže nikde nikdo. „Hanko!?“ Chůze se změní v běh. Světla baterek se míhají po stěnách, sem a tam. Ale odpovědi se nedočkají.

Trpaslíku, rychle sem!“ zahřmí náhle jeskyní. „Našel jsi ji?“ Nenašli. Na zemi leží jen zhasnutá baterka, jinak nic. „Možná běžela dál do chodby,“ navrhne s nadějí Trpaslík a rozeběhne se do tmy. Jenže po pěti krocích chodba končí závalem. Po Hance není ani stopy.

Muži v německých uniformách při vzpomínkové akci. (Foto: cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
Muži v německých uniformách při vzpomínkové akci. (Foto: cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Zákaz není zeď

Hanka se stává z obětí Hagena. Tedy, alespoň podle pověstí, které se začínají objevovat s prvními trampy v šedesátých letech.

Tehdy je díky nehodě ukončena těžba ve Velké Americe, a zároveň utichají i stroje v blízkých lomech, které nesou jména Mexiko a Malá Amerika.

V té době, v roce 1964 jde do kin také Limonádový Joe, známá westernová parodie vycházející z šestákových příběhů čtyřicátých let. Velká část exteriérů se točí právě ve Velké Americe.

Přestože do lomů je zákaz vstupu a veřejná bezpečnost zde často provádí zátahy na trampy a nudisty, je tu plno. A tehdy se také začnou objevovat první pověsti. Zejména o Hansu Hagenovi. Podle většiny vyprávění jde o německého vojáka, ale jeho osud je různý.

Podle první verze je Hagen německý voják, který se v dole skrývá před Rudou armádou, protože se chce dostat do amerického zajetí. Jenže v dole uvízne a zůstane zasypaný, pomalu vyhladoví a jeho duch následně bloudí štolami.

Podle jiné verze jde o vojáka z blízké Karlštejné posádky. Aby přežil, krade dělníkům jídlo. To se jim samozřejmě nelíbí a tak si na něj počkají a zaženou ho hluboko do štol. Zatlačený do kouta hodí po dělnících granát, který zasype důl.

A podle další verze jde o krutého dozorce z Mexika. A podle jiných verzí je to německý zajatec, který v dole musí pracovat po prohrané válce. Pokusí se o útěk, ale nezdaří se a on se stane duchem.

Němci navrhují uniformy tak, aby vzbuzovaly strach. Ve spojení s duchařskou historkou jde o dokonalou hororovou situaci. (Foto: Bundesarchiv, Bild 101III-Lerche-46-02 / Lerche, Karl-Gustav / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, Wikimedia Commons)
Němci navrhují uniformy tak, aby vzbuzovaly strach. Ve spojení s duchařskou historkou jde o dokonalou hororovou situaci. (Foto: Bundesarchiv, Bild 101III-Lerche-46-02 / Lerche, Karl-Gustav / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, Wikimedia Commons)

Pryč z Hagenovy štoly

V jedné verzi příběhu se odříznutý Hagen rozhodne zastřelit. Ale kulka štrejchne o kolejnici, která v dole slouží k signalizaci mezi dělníky. Od té doby, když někdo na kolejnici zazvoní, probudí ducha. „Když třikrát zazvoníš a zavoláš – Hagene, objev se!

– do roka umřeš,“ straší se trampové. Na jiném místě v takzvané Hagenově štole je místo, kde je zpoza zdi slyšet divné ťukání a bouchání. Že by se zlý Hagen snažil dostat ven?

Trampské historky se mísí se skutečností, že temnota, mnohdy zvláštní akustika a pocit vzbuzený tím, čemu speleologové říkají jeskynní nemoc.

Tehdy se spousta běžných věcí může zdát mnohem strašidelnější, než ve skutečnosti jsou… Ani dnes se nevyplatí Hagena hledat – nejenom kvůli tomu, že starý esesák je pomstychtivý a zlý, ale protože štoly po letech nejsou v pořádku a často dochází k nečekaným sesuvům, ale také proto, že uvnitř jeskyní hnízdí vzácní netopýři, kteří potřebují tmu a ticho.

Foto: Wikimedia Commons Titulka: Foto: Pavel Koběrský, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Kolik tisíc let je vlastně stará Sfinga?
Dešťové kapky bičují krajinu v souvislých provazech vody. Řeky se vylijí ze svých koryt a berou sebou vše, co jim stojí v cestě…   Tento všeobecný vodní zmar zažívá Egypt mezi lety 15 000–7000 př. n. l. poměrně často. A jsou to právě stopy vodní eroze na vápencové Sfinze, které vedou řadu vědců k teorii, […]
Historie
Staroměstská exekuce: Kolik pánů bylo vlastně popraveno?
Poprava 27 českých pánů. Temná část naší pobělohorské historie, o které se učí již na základní škole. Co bychom ale měli správně odpovědět před katedrou na otázku: „Kolik pánů bylo popraveno 21. června 1621 během staroměstské exekuce?“   Správná odpověď je matoucí: Jen 3. Ti ostatní totiž nejsou „páni“. Konkrétně jde o 7 rytířů a […]
Historie
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
reklama
historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz