Domů     Propojený svět: Odkud se vzaly olympijské kruhy?
Propojený svět: Odkud se vzaly olympijské kruhy?

Modrá, žlutá, černá, zelená, červená. I když jsou olympijské hry spojeny s více symboly, tím asi nejikoničtějším je pět vzájemně spojených barevných kruhů.

V souvislosti s berlínskou olympiádou v roce 1936 nacistické Německo zfalšuje jejich řecký původ, ale ve skutečnosti jsou novodobým nápadem.

Zatímco tradice moderních olympijských her startuje v roce 1896, kruhy přijdou o něco později.

Světu jsou slavnostně představeny v roce 1914. Ale protože v témže roce v Sarajevu umírá následkem atentátu následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este (1863–1914) a svět se ocitne v krvavé válce, svého olympijského debutu se barevné kruhy dočkají až v belgických Antverpách v roce 1920.

Olympijské kruhy si odbyly svou premiéru na letní olympiádě v Antverpách v roce 1920.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Olympijské kruhy si odbyly svou premiéru na letní olympiádě v Antverpách v roce 1920.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Směr Berlín

Ve starověkém Řecku je neznali. I když v roce 1984 americký sportovní historik Robert Barney (*1932) při průzkumu řeckého archeologického naleziště narazí na olympijské kruhy vytesané do kamene, s antickými sportovními hrami nemají nic společného.

Po podrobnějším průzkumu se přijde na to, že jsou pozůstatkem německé filmové tvorby. Německo připravuje v roce 1936 film, mapující letní olympijské hry v Berlíně.

Tento dokument má za cíl propagovat nacistickou ideologii a ukázat Německo jako kulturní a sportovní velmoc. Slavný snímek Olympia zahrnuje i sekvence natáčené v Řecku, kde je zapálena olympijská pochodeň a poté je přenesena do Berlína. A v rámci přípravy tohoto filmu vzniknou také falešné antické kruhy v kameni.

Pierre de Coubertin výrazně ovlivnil moderní olympijské hnutí.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Pierre de Coubertin výrazně ovlivnil moderní olympijské hnutí.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Sport jako náboženství

Tvůrcem tohoto respektovaného symbolu je francouzský baron Pierre de Coubertin (1863–1937), zakladatel Mezinárodního olympijského výboru. Tento pedagog a aristokrat věří ve sport jako druh náboženství, s „vlastní církví, dogmaty a rituály“.

Těžko říct, kde přesně našel inspiraci pro svůj nápad, ale někteří badatelé tvrdí, že šlo o reklamu na pneumatiky, která v baronově oblíbeném časopisu vycházela přibližně ve stejné době, kdy vymýšlel nový symbol.

Není to ale tak důležité jako myšlenka, kterou chce zdůraznit.

Pierre de Coubertin má v úmyslu ve svém logu ukázat svět, sjednocený olympijskými ideály, tedy hlavně dobrou kondicí těla i mysli, týmovým duchem, pacifismem, dodržováním morálních principů, stejnými právy pro všechny lidi a radostí ze sportu.

Kruhy s pravidly

Pětice kruhů symbolizuje spojení pěti kontinentů: Afriky, Ameriky (Severní i Jižní), Asie, Evropy a Austrálie. Ale přestože se často tvrdí, že každý kontinent je zastoupen jednou konkrétní barvou, není to pravda.

Pierre de Coubertin má pro svou volbu jiný důvod: každá z vlajek zemí, které se tehdy účastní olympijských her, obsahuje alespoň jednu z barev pěti kruhů nebo bílou, kterou použil na pozadí.

Postupem času a v souvislosti s modernizací grafického designu dochází k drobným úpravám v proporcích, tloušťce linií a odstínu jednotlivých barev, aby symbol zůstal esteticky sladěný s moderními grafickými standardy.

Mezinárodní olympijský výbor má přísná pravidla ohledně jeho používání a reprodukce.

Zapálení olympijského ohně ve speciálně navrženém kotli je důležitou součástí zahajovacího ceremoniálu.(Foto: Garzac01 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zapálení olympijského ohně ve speciálně navrženém kotli je důležitou součástí zahajovacího ceremoniálu.(Foto: Garzac01 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Oheň z Olympie

Dalším symbolem olympijských her je oheň. Ten je při slavnostním ceremoniálu zapálen v řecké Olympii dlouhou dobu před zahájením olympiády pomocí slunečních paprsků koncentrovaných parabolickým zrcadlem.

Od něj je zažehnuta pochodeň, čímž začíná běžecká štafeta, která končí zapálením olympijského kotle během zahajovacího ceremoniálu olympijských her. Plamen hoří až do závěrečného ceremoniálu, kdy je slavnostně uhašen.

Myšlenka je odvozena ze starověkých obřadů, kdy jsou plameny udržovány po celou dobu olympijských her. První novodobý oheň se objeví během letní olympiády v roce 1928 v Amsterdamu.

Moderní štafeta s olympijskou pochodní se však poprvé uskuteční až v roce 1936 v souvislosti s olympijskými hrami v Berlíně.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Chabe01 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz