Má na několik let zákaz řízení motorových vozidel, dokonce ani nevlastní řidičský průkaz na auto. Přesto nenapravitelný recidivista znovu usedne za volant. Na konci jeho zběsilé honičky s policií zůstane jeden mrtvý a dva vážně zranění.
Je sobota 28. prosince 2013. Jiří Manych (33) a jeho snoubenka Veronika P. (24) se vracejí autem z povánoční návštěvy příbuzných v západočeském městě Stříbro. Jedou domů do Českých Budějovic. Palubní deska jim signalizuje prázdnou nádrž.
Nechtějí riskovat, že někde cestou uvíznou a upozorní na sebe policii. Muž totiž nejenže nemá řidičák, ale ještě před jízdou požil pervitin a alkohol.
„Natankujeme u benzinky a frnkneme bez placení,“ rozhodne se to řešit krádeží, jelikož oba u sebe mají jen minimum peněz.
V patách mají taxikáře
Řidič Škody Felície je v tomto směru už protřelým recidivistou, a tak zosnuje jednoduchý plán. Je 15:30 odpoledne, když na okraji Plzně sundají z auta přední i zadní espézetky a pokradmu přijedou k čerpací stanici v Křimicích.
Zatímco muž zůstane za volantem, jeho přítelkyně natankuje necelých 25 litrů nafty za 905 korun, načež před očima čerpadlářky naskočí na zadní sedadlo a Manych šlápne na pedál. V patách však mají plzeňského taxikáře Petra H., který se stane svědkem krádeže. Ujíždějící vůz pronásleduje a zároveň přes mobil naviguje policii.
Karambol na křižovatce
Jiří Manych se řítí po silnici přes Skvrňany směrem na Vejprnice. Po chvilce už má za zády policejní auto. Pokouší se ho setřást. Proplete se několika ulicemi, vrátí se na okraj Plzně, načež po dalším zběsilém manévru ve Slovanském údolí opět míří do Vejprnic.
To už se do honičky zapojí další strážci pořádku. Na křižovatce u čtvrti Nová Hospoda dostane Manych při předjíždění smyk a narazí do Peugeotu, jedoucího v protisměru.
Několik lidí je zraněno a Veronika, která nebyla připoutaná bezpečnostním pásem, na místě zemře.
Kauza se nečekaně protáhne
Případ se zdá být jasný jako facka.
Pětadvacetkrát trestaný recidivista usedl za volant pod vlivem drog a alkoholu, v době čin je v podmínce, v evidenci má čtyři zákazy řízení motorových vozidel, nerespektuje příkaz policie k zastavení a ohrozí životy několika lidí.
„Nebyla to běžná dopravní nehoda,“ konstatuje při soudním líčení státní zástupce a dodává:
„Aby zabránil svému zadržení, porušil všechna pravidla s naprostou bezohledností a byl zcela lhostejný k následkům, k nimž jeho jednání mohlo vést.“ Vše hraje v Manychův neprospěch. I tak se tato kauza protáhne na čtyři roky!
Je na vině někdo další?
Obhájkyně obžalovaného mistrně využije několika nesrovnalostí ve znaleckých posudcích. Žádá pouze trest za krádež nafty na benzinové pumpě a zproštění všech obvinění za tragickou nehodu.
Poukazuje na to, že za bouračku může jiný řidič, který nebezpečně vjel z vedlejší silnice na hlavní a její mandant se mu musel vyhýbat. „Jeho přítelkyně se odpoutala, protože jí vypadl mobilní telefon. Za její smrt cítí mimořádnou lítost,“ konstatuje advokátka Iva Horošková.
Nejvyšší soud zasahuje
V lednu 2015 se Plzeňský okresní soud rozhodne Manycha potrestat 5 a půl roky vězení za nedbalostní usmrcení, těžké ublížení na zdraví a krádež. Po odvolání obhájkyně putuje případ ke Krajskému soudu.
Ten zmírní trest o půl roku s odůvodněním, že část viny nese i řidič, jenž nedal ujíždějícímu pachateli přednost. Jenže Nejvyšší soud verdikt zruší a nařídí případ znovu projednat.
„Zůstaly tam nedořešené otázky,“ konstatuje předsedkyně senátu Milada Šámalová. Kolotoč soudních tahanic dál pokračuje. Z Brna do Plzně, celkově čtyřikrát tam a zpět. Jelikož muži mezitím uplyne trest za krádež nafty, tak mu prodlouží vazbu.
Většinu už si odpykal
Zatím poslední soudní stání se uskuteční 18. října 2018. Podle nového revizního posudku nemělo auto, které odbočilo z vedlejší cesty na hlavní, žádný podíl na nehodě. Krajský soud pošle Manycha na 5 let za mříže, přičemž většinu si už stejně odseděl.
„Vzhledem k tomu, že mohl dostat maximálně o rok víc, tak jsem s výší trestu spokojený. Obecně je ale u nás za tento trestný čin nízká sazba,“ řekne k tomu otec zemřelé Veroniky.
Verdikt je sice pravomocný, obhajoba i žalobce však mohou do dvou měsíců opět podat dovolání k Nejvyššímu soudu.