Ještě v hávu tmy, 5. srpna, přijíždí k losangeleskému domu Marilyn Monroe luxusní vůz. A nevystupuje z něj nikdo jiný, než Robert Kennedy! Na místě se chvíli zdrží a pak zmizí poamericku.
Zavolat ho má hospodyně Eunice když zjistí, že je s Marilyn něco v nepořádku. Ostatně, právě on byl prý jeji poslední návštěvník…
Pro jedny nepodložená konspirační teorie, pro druhé fakt. Jak moc jsou Kennedyovci namočení do smrti filmového idolu? Jisté je jen jedno: Hereččina smrt nebyla přirozená. Jaké jsou nejvíce uznávané teorie jejího skonu? Podle jedné se omylem předávkovala léky.
Nebo jí snad někdo píchl jed? Či jí zvedl lékař schválně dávkování prášků na mez, kterou její zdecimované tělo nesneslo? Spáchala snad zoufalstvím sebevraždu?
Anebo mělo jít o demonstrativní sebevraždu a vůbec nepočítala s tím, že ji včas nenajdou a nevypumpují jí žaludek? Všechny teorie jsou ve hře.
Značně jim nahrává i fakt, že část vyšetřovacího spisu záhadně zmizí a výpovědi svědků nesedí, či je dotčení mění s omluvou, že jsou stále v šoku.
Milý pikantní deníčku… Kde jsi?
Její nebližší o něm vědí – a bratři Kennedyovi zjevně jakbysmet. A to i Bobby, se kterým se kráska také zaplete. Řeč je o jejím deníku vázaném v červeném sametu. Je v něm všechno, včetně pikantností. Kde je mu konec? Nikdy se najde.
Stejně tak podivuhodně zmizí pár hereččiných dokumentů, které mívá vždy pečlivě uložené. Na stole však leží tuby od prášků na nespavost a pocuchané nervy. Božská Marilyn jich spolykala nadmíru. I zde však něco chybí, a to sklenice vody.
Následná pitva střev navíc ukáže, že „smrtící koktejl“ nebyl podán (jen) orálně. Patologové také najdou pozůstatky dvou relativně čerstvých stopů po vpichu. „Léky jsem jí podával i nitrožilně,“ krčí rameny doktor Edelberg.
„Byla to sebevražda,“ má zprvu jasno Greenson. Jasné stanovisko ale později změní.
Co ví Mora?
Objeví se také teorie, že spící Marilyn někdo vpíchl jed. Na druhou stranu, kráska před spaním spolyká mnohem víc prášků, než obvykle. To jen podporuje teorii o sebevraždě.
„Marilyn páchá často demonstrativní sebevraždy ve snaze na sebe upozornit,“ píše se ve spisu, který médiím předloží australský režisér Philippe Mora (*1949). Podaří se mu prý získat materiál z archivů FBI. Řada listů ale chybí.
„Herečka se zabila sama, ale pod nátlakem,“ domnívá se Mora. A aby nebylo lidí zapletených do případu málo, nesmíme zapomenout na Petera Lawforda.
Podle jedné z teorií je to on, kdo přesvědčí, možná i uplatí Greensona, aby herečce předepsal mnohem vyšší dávku medikamentů.