Domů     Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
28.6.2024

Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů.

Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie.

Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský lékař Clemens von Pirquet spolu se svým maďarským kolegou Bélou Schickem si povšimli, že přibývá pacientů přecitlivělých na jinak běžné látky z okolí, například pyly nebo některé potraviny.

Vizionářsky odhadli, že tohle nebude zanedbatelný problém, a vzápětí vytvořili i nové slovo. Spojením řeckých výrazů allos (změněný stav) a ergon (reakce) se zrodilo slovo alergie.

Nemoc bohatých zemí?

Světová zdravotnická organizace WHO dnes označuje alergii za čtvrtou nejvýznamnější lidskou nemoc na světě. Uvádí se, že jen za posledních čtyřicet let se výskyt alergií zvýšil desetkrát.

Zejména ve vyspělých zemích výskyt alergických onemocnění rapidně stoupá, zatímco v rozvojových státech jsou alergie stále ještě poměrně vzácné. Alergii tak můžeme směle zařadit mezi takzvané civilizační choroby.

Zástup skrytých pacientů

Statistika nás poučí, že alergici v České republice tvoří zhruba třetinu obyvatel. Přesná čísla se ale nikdy nedozvíme, protože ne každý se při potížích odhodlá navštívit lékaře a jeho alergie se tak do celkového součtu nezahrne.

Víme ovšem, že každý třetí z evidovaných alergiků pravidelně navštěvuje specializovanou ordinaci.

Kožní test je stále základním vyšetřením. FOTO: Freepik
Kožní test je stále základním vyšetřením. FOTO: Freepik

Nepříjemná a životu nebezpečná

Alergie zpravidla postihuje místo, kde došlo ke kontaktu s alergenem. Pylové alergie se projevují na sliznicích dýchacích cest, potravinové alergie napadají trávicí trakt, své původce mají i dermatitidy a ekzémy.

Druhů alergie je mnoho a leckteré z nich už jsme nejspíš poznali i na vlastní kůži. Často i doslova, protože jedním z projevů alergické reakce může být svědění či vyrážka. K tomu se ovšem přidává ještě spousta dalších.

Rýma, slzení a pálení očí, potíže s dýcháním, kašel. Dýchací obtíže mohou při silnějších reakcích přerůst až v dušení, protože může nastat otok jazyka a zúžení dýchacích cest. Alergie tak není jen obtěžující, ale doslova život ohrožující.

Rýma je jedním z nejčastějších alergických projevů. FOTO: Freepik
Rýma je jedním z nejčastějších alergických projevů. FOTO: Freepik

Alergií proti alergii

Dlouho byla alergie považována za neléčitelnou poruchu, dnes už ale kromě základu, jímž je omezení kontaktu s alergenem, existuje přece jen více možností, jak pacientům ulevit.

Je tady symptomatická léčba, tedy především antihistaminika – léky blokující určité projevy imunitní reakce. Silnější jsou pak kortikosteroidy ve formě mastí či sprejů, podávat se však mohou i v tabletách nebo ve formě infuze.

Nejmodernějším přístupem k léčbě alergii je potom alergenová imunoterapie. Podstata této metody spočívá v podávání zvyšujících se dávek alergenu tak, aby si imunitní systém pacienta na alergen zvykl a nepovažoval ho za nebezpečí.

Taková terapie ale trvá i několik let, a i tak vede pouze ke snížení příznaků, nikoliv k naprostému vyléčení alergie.

Také svědící vyrážky nejsou nic příjemného. FOTO: Freepik
Také svědící vyrážky nejsou nic příjemného. FOTO: Freepik

Kuchyně se stává ordinací

Problémem jsou pak kombinace alergií, kterým se říká zkřížené alergie. Jsou založené na podobnosti jednotlivých alergenů. Takže se může snadno stát, že pacient přecitlivělý na travní pyly bude současně alergický například na jablka.

Alergologie zná také alergeny termostabilní a termolabilní. Termostabilní alergeny působí v jakémkoliv stavu, takže jejich vliv se nezmění ani po tepelné úpravě, naopak termolabilní alergeny nám dávají alespoň nějakou šanci.

Člověk alergický na rajčata si tak může bez problému pochutnat na rajské omáčce, protože tepelná úprava alergeny zničí.

Alergii lze často zdědit. FOTO: Freepik
Alergii lze často zdědit. FOTO: Freepik

Neradostné dědictví

Dědičnému sklonu k alergii se říká atopie. Pokud je atopikem jeden z rodičů, existuje 50-60procentní pravděpodobnost, že touto poruchou bude trpět i dítě.

U dětí, jejichž rodiče jsou atopici oba, se pak mohou atopické obtíže rozvinout s pravděpodobností až 80 procent. Atopie se projevuje atopickým ekzémem, alergickou rýmou, zánětem spojivek či astmatem. Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže.

Je nepříjemně svědivé, ale není nakažlivé. Vzniká narušením vrchních vrstev pokožky, takzvané kožní bariéry. Kůže atopiků je suchá, obtížně zadržuje vodu a tvoří se v ní drobné trhlinky, do nichž pak mohou snadno pronikat nečistoty vyvolávající zánět.

Projevuje se zarudnutím a otoky a kombinací suchých ložisek a mokvajících pupínků. Léčbou je promazávání promašťujícími přípravky a podporou imunitního systému.

Důraz je třeba klást také na stravu, protože dráždivé alergeny schopné atopickou reakci povzbudit a nastartovat jako mléko, ořechy nebo sója je třeba z jídelníčku rozhodně vyloučit.

Alergenem může být i řada běžných potravin. FOTO: Freepik
Alergenem může být i řada běžných potravin. FOTO: Freepik

Dlouhé hledání viníka

Jaké druhy alergenů vlastně rozeznáváme? Potravinové alergeny způsobují silnou reakci na některé potraviny. Podle odhadů tímto typem alergie trpí 3 až 6 procent evropské populace.

Nejčastějším původcem alergické reakce v tomto případě bývá kravské mléko, vejce, pšenice, sója, arašídy, ryby, korýši nebo měkkýši. Výjimkou ale není například ani alergie na mák nebo na některé ovoce či zeleninu.

Pacientovi pak kromě léčení akutní reakce pomůže jediná věc – odhalení příčiny a vyloučení problémové potraviny z jídelníčku.

Pyly patří k nejčastějším alergenům. FOTO: Freepik
Pyly patří k nejčastějším alergenům. FOTO: Freepik

Pyly, roztoči a plísně

Další velkou kategorií jsou inhalační alergeny, které se do našeho těla dostávají vdechnutím. Patří mezi ně především pyly trav, bylin a stromů.

Pylová sezona, tedy jaro a léto, se pak pro alergika může stát doslova utrpením a znemožňuje mu i výlety do přírody. Pylovou alergií neboli sennou rýmou údajně trpí až 60 milionů lidí.

K inhalačním alergenům ovšem patří třeba i roztoči žijící v lůžkovinách a matracích a živící se odpadlými mikroskopickými částečkami naší pokožky. V jednom lůžku jich s námi může bydlet až několik milionů. Alergií na ně trpí až čtvrtina populace.

Podobná je i alergie na zvířata, například na kočky. V tomto případě ale nejde o alergii na celé zvíře, ale spíš na proteiny obsažené v jeho slinách. A zástupcem inhalačních alergenů jsou také plísně, jejichž spory jsou takřka všudypřítomné.

Libují si zejména ve vlhčím prostředí a najdeme je na stěnách v bytě stejně jako na potravinách nebo rostlinách. Jejich výskyt můžeme omezit důkladným větráním, při větším rozšíření pak postřikem pomocí speciálních prostředků.

Pro alergika může být osudné i bodnutí vosy nebo včely. FOTO: Freepik
Pro alergika může být osudné i bodnutí vosy nebo včely. FOTO: Freepik

Pozor na včely a vosy!

Alergie na hmyzí bodnutí už může vážně ohrozit náš život.

Jed vstříknutý hmyzem do pokožky totiž může vyvolat nejen místní alergickou reakci, tedy zarudnutí či otok v místě vpichu, ale i celkovou přecitlivělost neboli anafylaxi vyvolanou protilátkami, které se snaží jed v těle eliminovat.

Mezi příznaky patří kožní reakce, potíže dýchacích cest či trávicí problémy. Zvláště ohrožující je takzvaný anafylaktický šok.

Léky, které nepomáhají

Kožní, dýchací či zažívací obtíže může působit také alergie na léky.

Zatímco až 80 procent nežádoucích účinků léků tvoří ty, které výrobce předpokládal a varoval před nimi na příbalovém letáku, mohou se vyskytnout také individuální reakce označované jako léková intolerance nebo léková hypersenzitivní reakce.

Léková alergie je rovněž přehnanou odpovědí imunitního systému na dodanou látku. Nejčastěji se vyskytuje u antibiotik, anestetik nebo prostředků proti epilepsii.

Alergik může reagovat i na některé léky. FOTO: Freepik
Alergik může reagovat i na některé léky. FOTO: Freepik
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz