Domů     Hry, práce i sex. Jaká je budoucnost virtuální reality?
Hry, práce i sex. Jaká je budoucnost virtuální reality?
7.6.2024

Virtuální realita je pojem, označující uměle vytvořené prostředí, ve kterém lze simulovat a zažívat nejrůznější věci a do nějž se lze dostat nejlépe s pomocí speciálních brýlí.

Podle všeho je to ale teprve začátek a tato oblast začíná pořádně nabírat na obrátkách. Budeme jednou v takové virtuální realitě i částečně žít?

V souvislosti s virtuální realitou je často zmiňován kultovní film Matrix. Tak co, vezmete si červenou pilulku, nebo tu modrou? FOTO: pxfuel
V souvislosti s virtuální realitou je často zmiňován kultovní film Matrix. Tak co, vezmete si červenou pilulku, nebo tu modrou? FOTO: pxfuel

Snad každý někdy viděl nějaký film, zaměřený na virtuální realitu a její možná rizika i přednosti. Ostatně stačí si vzpomenout třeba na legendární Matrix, kde dokonalou virtuální realitu využívá umělá inteligence, která si zotročila lidstvo.

Něčeho takového se v tuto chvíli ještě obávat nemusíme, i když do budoucna je nebezpečí vyplývající z AI (Artificial intelligence) reálné a zabývají se jím vědecké týmy z celého světa. Vraťme se ale k samotné virtuální realitě. Kdy se o ní vlastně začalo mluvit poprvé?

Pozvolný start

Pokud bychom hledali kořeny virtuální reality, museli bychom se vypravit do minulého století, konkrétně pak do roku 1968. Tehdy na Harvardově univerzitě jistý Ivan Sutherland se svým žákem Bobem Sproullem sestrojili velmi podivné zařízení.

To bylo z jednoho konce připevněné ke stropu a z toho druhého bylo možné si ho posadit na hlavu. Nositel v brýlích tehdy mohl vidět první virtuální – i když značně primitivní – prostředí.

V roce 1977 pak na americkém MIT vznikl první skutečně přelomový program, který simuloval procházku ulicemi coloradským Aspenem.

Samotný termín „virtuální realita“ se pak začal objevovat od roku 1985, kdy začaly vznikat první firmy vyvíjející brýle a rukavice na virtuální realitu. Odvětví se konečně naplno rozběhlo. Jakou cestu ušlo?

Počítačový vědec Ivan Sutherlandje otcem jednoho z primitivních předchůdců virtuální reality. FOTO: Dick Lyon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Počítačový vědec Ivan Sutherlandje otcem jednoho z primitivních předchůdců virtuální reality. FOTO: Dick Lyon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Hlavně simulace

Za posledních třicet let se virtuální realita dostala do celé řady oborů, ve kterých našla nejrůznější způsoby uplatnění. Asi nejrozsáhlejší oblastí, na kterou se také zaměřuje nejvíce firem, jsou nejrůznější simulace, tréninkové metody a zkušební pomůcky.

Snad každý si v tomto směru vybaví především letecké nebo automobilové simulátory, které jsou dnes díky VR v podstatě dokonale realistické.

Virtuální realitu ale samozřejmě využívá i NASA pro trénink kosmonautů a stále častěji se VR prosazuje také v oblasti medicíny.

Mnoho startupů se zaměřuje na simulace umožňující vyzkoušet si postupy a zákroky, které není možné realizovat jiným způsobem bez rizika pro pacienta.

V Plzni pak vznikl projekt VR Medical, který se pro změnu specializuje na využití virtuální reality v oblasti rehabilitací.

Tréninkové programy

A pokračovat lze samozřejmě dál. Od rehabilitací je to jen kousek ke sportu, kde jsou VR aplikace využívány k vytrénování správného pohybu, cviku a techniky.

S virtuální realitou se experimentuje také v oblasti péče o duševní zdraví a v řadě dalších oborů – ve školství, stavebnictví a architektuře, v dopravě nebo třeba ve vojenství.

Ve Spojených státech nebo v Izraeli už je zcela běžné, že jsou vojáci trénováni i s pomocí virtuálních brýlí, které dokážou dobře nasimulovat prakticky jakoukoliv situaci s různými obtížnostmi nebo krizemi.

Ani Česko v tomto směru nezaostává a ministerstvo obrany dlouhodobě spolupracuje s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Brýle pro virtuální realitu už dnes dokáží nasimulovat téměř cokoliv. FOTO: pxfuel
Brýle pro virtuální realitu už dnes dokáží nasimulovat téměř cokoliv. FOTO: pxfuel

Zábava na tisíc způsobů

Pokud má ovšem někde virtuální realita dveře naprosto otevřené a možnosti téměř neomezené, jsou to kultura a zábava. Využívání VR k prohlídkám muzeí, galerií nebo v podstatě jakýchkoliv míst, je jen špičkou ledovce.

Škála her a zábavních programů je v současnosti už velmi široká – od jednoduchých hříček až po střílečky v dokonale nasimulovaném prostředí – a roste s tím, jak se stále zdokonalují technologie. Vše podle expertů vede k postupnému zavádění tzv.

zábavních VR parků. V nich bude možné zažít téměř cokoliv, a to nejen v sólo režimu, ale i společně s jinými lidmi. Klíčová otázka se ale nabízí:

Povede to všechno k vytvoření skutečného virtuálního světa, jaký známe například ze zfilmovaného sci-fi románu Ready Player One?

Co na to Apple?

Pokusů o vytvoření tzv. metaverse, virtuálního světa, do kterého by se člověk připojoval a prožíval ho skrze brýle a další zařízení, tu v posledních letech bylo už několik a další stále přibývají.

Řada expertů ale upozorňuje, že vývoj nakonec tímto směrem možná ani nepůjde. Tak například šéf společnosti Apple Tim Cook se o metaverse v minulosti několikrát vyjádřil skepticky.

To, co skutečně zafunguje, podle něj bude realita rozšířená, což je také směr, kterým by se firma primárně chtěla vydat.

„Celkově by mohla rozšířená realita přinést nové způsoby, jak provádět některé kreativní procesy a vylepšit komunikaci mezi lidmi,“ tvrdí Cook.

Právě na to, jak se společnost Apple k celému trendu postaví a s jakými technologiemi přijde, mnoho lidí netrpělivě očekává. Ostatně i v minulosti to byla právě ona, kdo určoval, kterým směrem se budou zábavní technologie ubírat.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Věda a technika
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Věda a technika
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
reklama
lifestyle
Jan Libíček: Věčně smutného komika zabil strach z lékařů
Něžný obr Jan Libíček klamal tělem dokonale. I když měl postavu úctyhodných rozměrů, byl fyzicky zdatný. Ačkoli byl komikem, sám říkával, že je v jádru smutný člověk. Lidé mu to však nevěřili. Tak dobrým hercem byl.   Těžkotonážní komik zvládl spoustu rozličných rolí, klaďase i záporáky. Většinou však byly tyto postavy v tónině komické. Sám Jan Libíček […]
Zuzana Navarová: Výjimečná zpěvačka koncertovala až do poslední chvíle
Přestože její hlas nezněl neustále z rozhlasových přijímačů a její tvář nekralovala televizním obrazovkám, patřila bezesporu k nejlepším zpěvačkám své generace. Složit a zazpívat víc písní jí ale dopřáno nebylo.   Přestože tatínek Zuzany Navarové je hudebním redaktorem v rozhlase, mají oba její rodiče tak trochu dojem, že to ta holka s tou muzikou přehání. Dospívající Zuzana hudbu poslouchá […]
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů. Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století. Poznáváte […]
Posledních 24 hodin Marilyn Monroe: Tráví je s telefonem v ruce
Píše se 5. srpna roku 1962. Hereččin psychiatr Ralph Greenson (1911–1979) se dívá skrz sklo ze zahrady do pokoje své klientky. Marilyn leží obličejem dolů na posteli, v ruce svírá telefonní sluchátko. Dveře do ložnice má zamčené. Ralph rozbije sklo a otevře si dveře. Losangeleská policie se ale o smrti dozví až o notnou dobu […]
věda a technika
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 350 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát… Jsme na Měsíci a píše se rok 2075. Uplynulo více než 50 let od chvíle, kdy lidstvo poprvé stanulo na jiném […]
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
iluxus.cz
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se probojovala na olympijský golfový turnaj v Paříži. V redukovaném olympijském žebříčku jí patří 53. místo, což nakonec s přehledem stačilo na premiérovou
Manšestrový svět
panidomu.cz
Manšestrový svět
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu.
Láska na tanečním parketu
skutecnepribehy.cz
Láska na tanečním parketu
Můj život, to bylo z práce domů, pak vařit, prát, žehlit, uklízet. Zoufale jsem toužila po něčem hezkém, například naučit se tančit. Vdávala jsem se brzy. Záhy jsem zjistila, že můj muž se před svatbou neuvěřitelně přetvařoval. Zuřivec předstíral, že má beránčí povahu. Chtěl si mě připíchnout do vitríny jako exotického motýla. Mou úlohou bylo chodit
Jana Paulová každý den posiluje
nasehvezdy.cz
Jana Paulová každý den posiluje
Má těsně před sedmdesátkou, a přesto se rozhodla přijmout svou dosud největší životní výzvu. Herečka Jana Paulová (69) bude tančit ve StarDance a přípravu rozhodně nepodceňuje. Pohyb je její láska
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
21stoleti.cz
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
Když se řekne kyanovodík mnohým z nás přeběhne mráz po zádech. S tímto extrémně prudkým jedem si neradno nahrávat. Ale paradoxně, jeho přítomnost ve vesmíru může být signálem, že někde poblíž se vysky
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
enigmaplus.cz
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
U města Saraland v Alabamě stojí most. Na první pohled jde o přechod, jakých je možné nalézt po celém světě stovky. Tenhle je ale naprosto jiný! Uprostřed nocí má být totiž v jeho okolí slyšet dětský
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
nejsemsama.cz
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
Káva po ránu vás sice probere, prázdný žaludek ale ještě víc okyselí. Den začněte raději sklenicí vlažné vody s citronem. Vlažnou vodu s citronem vypijte nalačno jako první nápoj po probuzení. Pokud se této zásady budete držet několik týdnů, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Teplota vody je důležitá, po ránu byste neměla rozhodit žaludek velkým
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
historyplus.cz
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory