Domů     Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
27.4.2024

Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů.

Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí přehrady odehrávalo a co strašlivou tragédii způsobilo?

Takto vypadaly pozůstatky přehrady v roce 2016. FOTO: Přemysl Otakar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Takto vypadaly pozůstatky přehrady v roce 2016. FOTO: Přemysl Otakar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Je 18. září roku 1916. Dvanáctiletá dcera majitele panské pily s hájovnou Marie Pelzeltová je sama doma. Ostatní děti jsou v lese na houbách. Krátce před 17. hodinou se z lesa začne ozývat temné dunění. Vše se chvěje.

Než si dívka uvědomí, co se děje, obrovská masa vody, řítící se údolím ,už je příliš blízko. Pila s hájovnou je prvním objektem, do kterého voda narazí a celý smete. Marie se stává její první obětí.

Voda s sebou dál bere velké klády dřeva, které jsou složené u pily. Ty společně s balvany unáší proud dál a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Historie stavby

V červenci roku 1897 postihly střední Evropu velké povodně. Nejen v povodí řeky Desná tehdy způsobily značné škody. Deště se pak pravidelně opakovaly vždy po několika letech, a tak bylo rozhodnuto o stavbě přehrady.

V roce 1912 začala firma Schön a syn z Prahy se stavebními pracemi. Během výstavby, která trvala tři roky, udeřila první světová válka, jež si vynutila úsporná opatření, která se pak promítla v kvalitě stavby.

18. listopadu 1915 bylo hotovo a přehrada Bílá Desná byla zkolaudována. Dalších deset měsíců obyvatelé obce Desná věřili, že je pro ně nová přehrada požehnáním, které je uchrání před dalšími záplavami.

Naděje, které úžasná stavba vzbuzovala, se rozplynuly roku 1916. Foto krátce po protržení přehrady. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo
Naděje, které úžasná stavba vzbuzovala, se rozplynuly roku 1916. Foto krátce po protržení přehrady. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo

Osudný den

Přehrada Bílá Desná však nesloužila ani jeden celý rok. 18. září 1916 šli dva lesní dělníci kolem hráze. Všimli si, že z tělesa vytéká proud vody, a upozornili na to místního hlídače.

Ten se nejdřív marně snažil díru zacpat a pak utíkal k telefonu, aby zavolal správci stavby. Správce přikázal otevřít výpustě a varovat obyvatele Desné. Výpustní štolu se však podařilo otevřít jen částečně a prasklina v hrázi se navíc stále zvětšovala.

Z obavy o svůj život nakonec hlídač přehrady místo raději opustil. Sedmdesát minut poté, co dělníci zpozorovali první pramínek vytékající vody, se celá hráz přehrady protrhla. Všechna zadržovaná voda se vyvalila ven přímo do údolí obce Desná.

Po dobu půl hodiny sem každou vteřinu vytékalo 150 krychlových metrů vody, dokud nebyla přehrada prázdná.

Ničivá vlna

Vlna z přehrady smetla vzrostlý les a spolu s ním se dál valily tisíce kubíků zeminy, písku, štěrku a obrovských žulových balvanů. Poté, co spláchla pilu s hájovnou, následoval tříposchoďový dům, patřící firmě Eduard Dressler.

Z domu zůstaly jen trosky a většina jeho obyvatel zemřela. Dál vodě stála v cestě brusírna a obytný dům firmy Johann Umann. Tady bydlel dělník Šimek, který se sice zachránil, ale jeho manželka se čtyřletým synem bohužel ne.

Ani další tři děti, žijící tehdy v domě, devastující vlnu vody nepřežily. Podobná neštěstí následovala i u dalších domů firem Josef Schnettl a Josef Riedel, stejně jako u továrny na výrobu knoflíků.

Zničena byla i stará škola, dům starosty Barthela nebo restaurace. Vlna strhla i děti, hrající si před obytným domem firmy Schanbel.

Totální spoušť

Největší škody voda napáchala v městečku Desná, které leželo asi tři kilometry pod přehradním profilem. Místy se vytvářely bariéry ze zaklíněných stromů, větví a balvanů, které podle svědků zadržovaly vodu až do výšky 20 metrů.

Když se tyto bariéry provalily, vznikaly další ničivé vlny. Kromě Desné byly poškozeny také obce Kamenice, Potočná, Šumburk nad Desnou, ale i nedaleký Tanvald, kde byly zaplaveny pozemky a budovy, které nikdy předtím povodeň nezastihla.

V samotné Desné bylo zcela zničeno 40 objektů, velmi poškozeno bylo sedm budov a alespoň částečně ještě dalších 55 domů. Nejsmutnější však byla bilance lidských obětí.

Obec Desná poté, co se jí prohnala velká voda. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo
Obec Desná poté, co se jí prohnala velká voda. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo

Nejhorší přehradní katastrofa

Okamžitě po neštěstí začaly záchranné práce. Bylo povoláno vojsko i váleční zajatci, kteří pomáhali s uvolňováním cest a silnic, zřizovali pomocné přejezdy, odklízeli trosky a ze sutin domů vyhrabávali mrtvé.

Byla zřízena polní kuchyně, která poskytovala nejnutnější jídlo potřebným. Nakonec byly všechny trosky prohledány. Konečná bilance byla 65 lidských životů. 380 lidí pak přišlo o střechu nad hlavou a přes tisíc lidí přišlo o zaměstnání.

Zahynulo také mnoho domácích a hospodářských zvířat a ve skladech továren byla zničena spousta materiálu i hotového zboží. Škody byly mnohamilionové.

Poslední obětí katastrofy byl dvorní rada Karel Podhajský, který měl nad přehradou státní dozor. Když se o jejím protržení dozvěděl, spáchal sebevraždu.

Vyšetřování

Pohřeb obětí se konal 23. září, některé byly pohřbeny beze jména, protože nebylo možné je identifikovat. Pak se začalo pátrat po vinících tragédie. Soudní procesy se táhly po dlouhá léta.

Definitivní rozsudek padl až po sedmnácti letech, roku 1931. Krajský soud tehdy zrušil dřívější rozsudek z roku 1925 a všechny obviněné zprostil viny. Příčin protržení přehrady bylo totiž více.

Vše začalo nedostatečným geologickým průzkumem před počátkem samotné stavby. Po vypuknutí války se pak šetřilo na materiálu a spěchalo se při samotných pracích.

V poslední studii z roku 1996 byla za hlavní příčinu označena eroze v podloží hráze (či na kontaktu hráze s podložím) a také eroze vlastní hráze a výpustní štoly.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Huhulenik /Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,