Domů     Co jste netušili o výtazích?
Co jste netušili o výtazích?
23.4.2024

Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě…

Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, když potřebují z podzemních prostor pod Koloseem vytáhnout zvířata a gladiátory do ringu. Těžký náklad tahají otroci.

Ve středověku už výtahy spouští horníky do šachet a vytahují je zpět, přičemž pohonem jsou většinou zvířata.

První větší inovace přijde až s francouzským Králem Slunce Ludvíkem XIV. (1638-1715). Ten prý opravdu nerad chodí chodí pěšky a jeho dvorní stavitel Velayer (1607-1691) mu postaví vůbec první výtah s protizávažím!

Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.
Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jízda smrti? Už ne!

Skutečná éra výtahů, které již pohání parní stroj či později elektřina, nastává v 19. století. Jízda je však zatím pořádný hazard – kabely, na kterých výtah visí, se snadno přetrhnou, a končí to pak tragédií!

Lidé se výtahů bojí, dokud nepřijde americký podnikatel a vynálezce Elisha Otis (1811-1861). Když v roce 1954 na světové výstavě v Crystal Palace v New Yorku vyjede vzhůru na výtahové plošině a nařídí přeříznout lano, dav šílí a očekává strmý pád…

Usměvavý Otis ale dál visí ve vzduchu a mává, plošinu zachytilo jeho nové bezpečnostní zařízení! Lidé konečně získají důvěru a výtahy mohou jezdit výš a výš!

Jak změnily svět?

V roce 1857 se v obchodním domě E. V. Haughwout Co. v New Yorku rozjede první výtah pro veřejnost! Pochází z Otisovy dílny a je na parní pohon. Pět podlaží nahoru a dolů překonává rychlostí 0,2 m/s (dnes jezdí výtahy běžně 2,5 m/s) a znamená velkou revoluci!

Bez výtahů by dnes města vypadala úplně jinak – nebyly by v nich žádné mrakodrapy, protože do 50. patra by se po schodech plahočit nikdo nechtěl.

A díky stavbě výškových budov (s výtahy!) zaznamenají světové metropole v době průmyslové revoluce obrovskou populační explozi!

Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Otče náš, svez nás taky!

Když se zavřou dveře, zmáčknete tlačítko patra, ve kterém má výtah zastavit. Některé výtahy ale v žádném nezastaví a dokonce i dveře jim schází! Musíte mít postřeh a naskočit za jízdy!

Pokud vám kabinka ujede žádný strach, je tu mnoho dalších, které neustále jezdí do kruhu. A protože to dříve lidem připomíná středověké modlitební šňůry, v nichž se odříkává Otčenáš (Pater noster), všichni je dnes znají jako páternostery!

První se rozjede v roce 1884 v Londýně a v řadě veřejných budov (i u nás) je najdeme dodnes.

Nejstarší, nejdelší, nejrychlejší

Aby mohli mniši z kláštera svaté Kateřiny na Sinaji v případě potřeby utéct do bezpečí, postaví si v roce 527 jednoduchý kladkový výtah. Zájemce vozí dodnes, a je tak suverénně nejstarším dosud fungujícím výtahem na světě!

A kolik lidí se vejde do jednoho výtahu?

Pokud máme na mysli ten s největší kapacitou na světě, vměstná se jich tam až 235! Vozí návštěvníky mezi pěti patry budovy Jio World Centre v Bombaji, a aby unesl slibovaných 16 tun, je vybaven devíti extra silnými lany.

632 metrů vysoká Shanghai Tower, zatím druhá nejvyšší budova světa, má 128 pater a nahoru vede celkem 97 výtahů. Vyberte si ten, který vás vyveze na vyhlídku ve 121. patře (578,5 metrů). S rychlostí 73,8 km/h jde o nejrychlejší výtah na planetě!

Pokud však budeme měřit na délku, rekordman nevede v nebesům, ale obráceným směrem, do podzemí! Absolutně nejdelší výtah jezdí do hlubinného zlatého dolu Mponeng v Jihoafrické republice. Měří 2283 metrů a cesta trvá 3 minuty.

Máte přeci jen raději pořádný výhled? Pak vás zaujme spíš nejvyšší venkovní výtah na světě. Jmenuje se Bailong neboli Sto draků, najdete ho v čínském národním parku Čang-ťia-ťie a za minutu a půl vás vyveze podél pískovcové skály do výšky 326 metrů.

Absolutně nejdelší a nejvyšší výtah by měl však v budoucnu vést do vesmíru! Jakési lano natažené ze Země až na oběžnou dráhu by velmi usnadnilo celé dobývání kosmu. Přestože ale myšlenka žije již od 60. let minulého století, realizace je zatím ve hvězdách…

A nestane se katastrofa?

O výtazích panuje mnoho mýtů. Například když je přetížený, může spadnout! Žádný strach, pokud nastoupené osoby překročí maximální nosnost, výtah se vůbec nerozjede. A nemůže prasknou tažné lano?

Ani to (většinou) nehrozí, lan je hned několik a každé by samotné uneslo celou kabinu!

A co když se výtah zastaví mezi patry a uvízneme vevnitř? Nemůžeme se udusit? Klid, ve výtahové šachtě dochází díky komínovému efektu k výměně vzduchu.

I tak má bohužel historie výtahů na kontě už dlouhý seznam katastrof. Když se například v září loňského roku přetrhne v hotelu na Bali jediné funkční lano (kvůli porušení předpisů), zemře 5 lidí!

Děsivý je i případ ženy z čínského města Si-an, která je v roce 2016 omylem zavřená ve výtahu určeného na opravu. Po měsíci je nalezeno jen bezvládné tělo.

Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.
Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.

Einstein padá dolů

Jedete ve výtahu nahoru…. a kabina se najednou utrhne! Ať vás taková představa děsí sebevíc, pokud výtah nebude mít okna a neuvidíte ven, pád dolů byste vůbec nepocítili! Budete ve stavu beztíže. Samozřejmě do chvíle, než zavadíte o zem.

Právě na příkladu výtahu vysvětluje Albert Einsten (1879-1955) princip ekvivalence, který je základem jeho teorie relativity. Zrychlení padající kabiny gravitační sílu jednoduše vyruší a pocit zemské přitažlivosti zmizí…

Dej přednost ženě!

Pokud muž doprovází ženu, kdo má vstupovat do výtahu jako první? Dlouho platilo pravidlo, že muž. Vycházelo z doby, kdy se výtahům nevěřilo – muž měl nejprve otestovat bezpečnost prostoru.

Dnes však etiketa praví, že do výtahu první vchází žena! Kdyby se náhodou nastupování zdrželo, tak aby nezůstala přivřená ve dveřích.

Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.

Na nic nesahat!

Zmáčkněte mi trojku, prosím!“ Kolik lidí už se jí ale dotklo před vámi? Řada vědeckých studií dokazuje, že výtahy jsou jedním z nejčastějších zdrojů přenosu infekčních onemocnění!

Stále více se tak dnes prosazuje myšlenka výtahů bezdotykových. Japonský designér Naoto Fukasawa (*1956) například navrhuje takové, které si přivoláte i rozjedete pouhým mávnutím rukou!

Singapurské designérské studio Stuck Design zas přijde v době koronavirové pandemie s konceptem výtahu s bezdotykovými tlačítky, které rozpoznají pohyb prstů.

Nic z toho však neřeší jiný problém, tedy že je několik lidí (a třeba nemocných) uzavřeno v malém prostoru.

Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

A co bude dál?

V čem mají být výtahy v budoucnosti ještě jiné než teď? Zmizí lana a jezdit budou po speciálních kolejnicích. A to nikoliv jen nahoru a dolů, ale i do stran! Směry budeme moct kombinovat, abychom i bez přestupování dojeli tam, kam potřebujeme.

Horizontálně-vertikální výtah s názvem Multi je dle tvůrců z německé společnosti ThyssenKrupp první velkou inovací po více než 160 letech!

Poprvé měl vyjet v nedávno dostavěném berlínském mrakodrapu OVG East Side Tower, nakonec aby byly zvoleny klasické dvoupatrové kabiny.

A výtahová historie tak na svou revoluci teprve čeká…

Foto: úvodní foto: 3093594 / Pixabay 1-5: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz