„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná…
Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného řetězce něco nenaruší!
Jakmile je podrážděn brániční nerv, který vede v blízkosti žaludku a i dýchacího systému, spustí se nezadržitelná kaskáda reakcí!
Bránice, náš hlavní dýchací sval, se roztáhne a zase stáhne, elektrická aktivita z bráničního nervu „přeskočí“ na blízký bloudivý nerv, a ten dá signál k zavření hlasivkové štěrbiny.
K tomu má běžně dojít ve chvíli, kdy polykáme, abychom se neudusili. Pokud ale pokyn přijde omylem a štěrbina se zavře, když nechceme, ozve se škytnutí! A dokud není zdroj podráždění odstraněn, celé se to neustále opakuje znovu…
Přežili jsme díky škytání?
Škytavku může vyvolat pikantní jídlo, alkohol nebo bublinkové nápoje. Může být spojena s pálením žáhy, stresem, leknutím či třeba záchvatem smíchu!
Proč jako lidé vůbec škytáme, se pokusí před pár lety zjistit kanadský profesor urgentní medicíny Daniel Howes a všimne si toho, že zatímco se nám při škytání stáhne bránice a zavře hlasivková štěrbina, naopak se uvolní dolní jícnový svěrač!
Ten je normálně stažený, aby se nám jídlo z žaludku nedostalo zpět do jícnu, ovšem při škytání se naopak snaží něco dostat z žaludku pryč! „Nejspíš vzduch!“, vysvětluje Howes s tím, že proto nejčastěji škytají kojenci a malé děti.
S mateřským mlékem totiž vždy nasají do žaludku i trochu vzduchu a kvůli němu pak sní méně jídla. Díky „vypouštění“ vzduchu se škytavkou přijmou až o 30 % více kalorií, což může být i otázka přežití!
Nedýchat, sníst cukr a udělat stojku!
V normálních podmínkách však o škytavku nikdo nestojí. Nejen, že je otravná, ale při dlouhém trvání nás může totálně vyčerpat!
Rad, jak se jí zbavit, naštěstí existuje mnoho. Nejčastěji se připomíná, že máme zadržet dech – alespoň na 15 až 20 vteřin, aby se bránice uklidnila a pracovala tak, jak má.
Jindy se radí sníst kostku cukru, lžičku medu anebo arašídového másla (to vychází z názoru, že škytavku způsobuje podrážení slinivky). Anebo se zkuste pomalu napít a polykat při tom velké množství vody. Pokud to nepomáhá, někdo zkouší pít vzhůru nohama. Anebo jednoduše udělá stojku!
Mezi méně časté rady patří úder mezi lopatky, konzumace posoleného citronu či láku od okurek, skákání na jedné noze nebo hlasitý zpěv.
Kouzelné brčko
Že na vás žádné babské rady nefungují a rádi byste něco „zaručeného“? Vědecky na to jde Ali Seifi z Texaské univerzity. Abychom škytavku okamžitě potlačili, musíme podle něj zaneprázdnit oba nervy, které jsou za ni zodpovědné, tedy brániční a bloudivý. A to se nám může podařit ve chvíli, kdy budeme polykat a zároveň silně sát.
Vznikne tedy speciální zahnuté brčko s názvem HiccAway (Pryč se škytavkou). Zatímco horní část si dáme normálně do úst, spodní v nápoji je opatřená víčkem s ventilkem, a sání z brčka je tedy docela obtížné. Natolik, že u 92 % dobrovolníků to při testování škytavku skutečně zastaví!
Brčko proti škytavce už se dá koupit na internetu, a komu není líto za něj zaplatit okolo 500 Kč, správnost teorie si může ověřit sám!
68 let škytání?
Naštěstí je většinou škytavka po pár minutách pryč. Někdy ale není! Když už škytáte 2 dny v kuse, měli byste zajít k lékaři, škytavka totiž může být znamením nějaké nemoci. A nemůže vám už zůstat?
V Guinessově knize rekordů je zapsán Charles Osborne (1894-1991) z amerického státu Iowa, kterého přepadne škytavka roku 1922. Nejdřív škytá 40x za minutu, po letech klesne intenzita na polovinu.
Až 5. června 1990, po 430 milionech škytnutí, jakoby zázrakem škytavka ustane! Za těch 68 let se stane Charles v Americe mediální hvězdou. A co víc, během škytání se zvládne i oženit a má 8 dětí.