Domů     Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
17.4.2024

Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet.

Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie.

Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher Maffei není právě výlupkem profesionálních ctností. Už několikrát za posledních let čelil obvinění z neplnění smluv či z neplacení splátek.

Usazuje se raději v Thajsku a do Spojených států ho vlastně nic netáhne. Dokonce ani to, že tam zanechal rodinu. Dokud má pocit, že jeho bývalé partnerce a jejich dvěma společným dětem nic nechybí, žije si v klidu.

Nebezpečná teta na hlídání

Ta rodina ale v klidu vůbec není.

Jeho expartnerka Jennifer Hiponová, s níž na plánovanou svatbu nikdy nedošlo, se o tříletou Brooklynn a dvouletého Devina stará spolu se svou sestrou, a v tom je právě kámen úrazu.

Jennifer pracuje jako dětská sestra v nemocnici Lucile Packard v Palo Alto, a tak je za hlídání samozřejmě vděčná. Jenže sestra má dlouhodobě problémy s drogami a za sebou pár případů domácího násilí.

Christopher zaslechne zvěsti o tom, jak s dětmi jejich teta zachází.

Jennifer se před ním různé incidenty snaží tajit a ubezpečuje ho, že sestře děti nesvěřuje, ale pak se Christopherovi dostane do rukou i policejní zpráva, podle které byla sestra zadržena v době, kdy tlačila kočárek s ročním Devinem po jedné z nejrušnějších sanfranciských ulic a potácela se tak, že hrozilo, že dítě každým okamžikem spadne pod kola řítících se aut.

Zpráva obsahuje i výpověď ženy, která se s tetou v přilehlém parčíku dostala do sporu. „Vulgárně na mě ječela a pak omdlela,“ tvrdí svědkyně.

Babička oblékne Brooklynn bílé šatičky s modrozeleným vzorkem a Devinovi košili s obrázkem z jeho oblíbeného komiksu a sbalí plenky pro Devina. Foto: CC / Hustert / CC BY-SA 3.0
Babička oblékne Brooklynn bílé šatičky s modrozeleným vzorkem a Devinovi košili s obrázkem z jeho oblíbeného komiksu a sbalí plenky pro Devina. Foto: CC / Hustert / CC BY-SA 3.0

Výhrůžky z obou stran

To vše se Christopher dozvídá se zpožděním a vlastně náhodou, protože policie případ nijak dál neřeší a o situaci ho neinformuje. Vrací se do Spojených států a snaží se odhalit podrobnosti o tom, jak to v rodině funguje.

Během dvou měsíců se pokouší přesvědčit Jennifer, aby se s ním i s dětmi odstěhovala do Thajska, ta ale odmítá. Tehdy jí Christopher pohrozí, že jestli bude své sestře děti dál svěřovat, jednoho dne je prostě sebere a odveze, aby je ochránil.

V tu chvíli té hrozbě nevěří ani Jennifer, ale vlastně ještě ani on sám. Jennifer naopak výhrůžky opětuje, vyčítá Christopherovi, že v Americe nemá pořádnou práci a bydlení, a hrozí mu, že mu děti přestane půjčovat. Otec tak postupně dochází k názoru, že děti v takovém prostředí nechat nemůže.

Honem, jedeme na výlet!

A tak se 4. září 2012 Christopher odhodlává k zoufalému činu. V den, kdy je Jennifer opět v práci, přichází do jejího domu v ulici James Court v jižním San Francisku.

S Brooklynn a Devinem je tam pouze jejich babička, matka Jennifer, a když jí Maffei oznámí, že bere děti na výlet, nic nenamítá. Vlastně s potěšením sleduje, jak se děti vrhají tátovi do náruče. Jen je jí podezřelé, že Christopher s odchodem hodně spěchá.

Dokonce tak, že ani nevypne motor u auta. Babička oblékne Brooklynn bílé šatičky s modrozeleným vzorkem a Devinovi košili s obrázkem z jeho oblíbeného komiksu a sbalí plenky pro Devina.

Netuší, že Christopher má v pronajatém autě vodu, konzervy a zeleninu – zásoby na deset dní. Nezapomněl ani na čokoládové mléko v prášku Nesquik, které jeho děti tak zbožňují.

Honem, jedeme na výlet! Foto: Shutterstock
Honem, jedeme na výlet! Foto: Shutterstock

Nezvaný host v přístavišti

Christopher opouští dům v James Court a vydává se přes most Oakland Bay na druhou stranu Sanfranciského zálivu, do přístaviště Ballena Isle Marina v Alamedě. Není tam poprvé. Je to jen pár dní, kdy si tam vyhlédl dvanáctimetrovou jachtu.

Bílá plachetnice je typu Hunter 41, je vybavena modrou plachtou a také motorem s maximální rychlostí šesti uzlů, má číslo HUN41366C707 a jmenuje se Unleashed. Majitele přišla na 250 000 dolarů. Christopher ho navštívil a vyptával se, zda by loď neprodal.

Neuspěl, ale stačil si Unleashed dobře prohlédnout. Nyní už k ní přichází i s dětmi suverénním krokem, jako by mu patřilam a tváří se, že je v přístavišti jako doma.

Kam zmizely moje děti?

Christopher s jachtou opatrně vyráží na cestu, prozatím bez navigačních světel. Ve chvíli, kdy proplouvá pod mostem Golden Gate, poprvé zapochybuje. „Byla chyba, že jsem ukradl loď, ale určitě ne to, že jsem odvezl své děti,“ prohlásí později.

Vydává se podél pobřeží na jih. Jeho cílem je skutečně Mexiko. Když se Jennifer vrátí domů, vyděsí se. S Christopherem na žádném výletu domluvená nebyla a vzpomene si na jeho hrozby, že děti odveze pryč.

Bojí se, že její expartner zmizí i s Brooklynn a Devinem do Thajska nebo do Mexika, o kterém dřív také mluvil jako o skvělém místě pro rodinnou dovolenou, a tak okamžitě zalarmuje policii.

Pátrání na moři i ve vzduchu

Když policie objeví opuštěné pronajaté auto v přístavišti, je jasné, že se musí zaměřit na lodě, které nedávno odpluly. A místo po Unleashed je prázdné. Pobřežní stráž se vydává do akce, ale moře u kalifornských břehů je příliš rozlehlé.

První informace o ukradené jachtě podávají rybáři, s nimiž se Christopher na moři setkal a pokoušel se od nich koupit docházející benzín.

Pak přicházejí zprávy, že Unleashed byla spatřena zhruba 80 kilometrů od přístavu Pillar Point, poté zase o kousek jižněji v oblasti Monterey County. Síť se začíná stahovat. Vzlétají průzkumné letouny C-130, vyplouvají čluny pobřežní stráže.

Rodinná idylka na výletě

Mezitím panuje na jachtě rodinná idylka. Děti se skvěle baví, spoustu času na zdravém vzduchu prospí, šťastný Christopher jim peče omelety, a dokonce i malý Devin si pochutnává na jeho špagetách.

Maffei dbá na to, aby děti měly záchranné vesty a na palubě byly připoutané. I když ale Unleashed zhruba polovinu času využívá plachet, palivo přesto dochází. Když pak pátrací letoun konečně ohlásí, že jachtu objevil, je už její nádrž téměř prázdná.

Maffei hledí vzhůru na letadlo a obrací loď k pobřeží. Chce prokázat dobrou vůli a nehodlá být vykreslován jako ten, koho museli dopadnout násilím.

Třetího dne večer přiráží k Unleashed kutr pobřežní stráže, vezme děti na palubu a po chvíli je následuje i spoutaný Christopher.

Jednou si všechno vynahradíme

„Co byste udělali, abyste ochránili své děti? Ve skutečnosti by většina lidí pohnula nebem i zemí,“ prohlašuje Maffei u soudu.

Upozorňuje na to, že policie nijak neřešila jeho oznámení o podmínkách v rodině, a trvá na tom, že ani v jediném okamžiku své děti nijak neohrozil. Je obviněn z vloupání, krádeže a dvou případů únosu.

Celý případ pro něj nakonec končí tříletým vězením a následným 16měsíčním dohledem, během něhož se nesmí přiblížit ke svým dětem. Dnes už je dávno na svobodě a neúnavně bojuje proti domácímu násilí a proti lhostejnosti úřadů i veřejnosti.

„Jednoho dne se znovu spojíme a  vynahradíme si všechen čas, který jsme ztratili,“ píše svým dětem prostřednictvím internetu.

Foto: Shutterstock, CC (úvodní foto: Kujter, CC BY-SA 3.0)
Související články
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Svět zločinu
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř