Domů     Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin

Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států.

Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům této země.

XIII.

Francouzské panovníky sem nejprve přitahuje možnost zábavy. Král Ludvík XIII. (1601-1643) skoupí pozemky okolo Versailles, postaví menší zámeček a jezdí tam na lovecké výpravy.

Ale teprve jeho nástupce Ludvík XIV. (1638-1715) zařídí radikální proměnu tohoto místa. Během jeho dlouhé vlády na místě původního zámečku vyroste palác s dalšími budovami.

2300

Dnes v paláci najdete 2300 místností rozložených na 63 154 m2.

60 000

Sbírky zdejšího muzea zahrnují více než 60 000 děl, především obrazy a sochy.

Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto zachytil podobu paláce asi v roce 1668 francouzský malíř Pierre Patel (1605-1676).(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

67

Ve Versailles je celkem 67 schodišť.

2113

Z tolika oken je možné se podívat ze zámku do okolí.

73

Zrcadlový sál má rozlohu 73 m2, obsahuje 357 zrcadel a 30 barevných kompozic na klenutém stropě.

V roce 1919 je zde podepsána smlouva, ukončující 1. světovou válku (takzvaná Versailleská smlouva), která na Německo uvalí povinnost placení válečných reparací.

Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)
Jednou z nejznámějších vodních atrakcí parku je Apollónova fontána.(Foto: Aurélien Maillet / Pixabay)

815

Park okolo zámku má dnes 815 hektarů. Na jeho území se nacházejí zahrady ve francouzském i anglickém stylu, zámky Velký a Malý Trianon a řada dalších staveb, fontán a soch.

Původně je jeho rozloha větší, ale během revoluce jsou některé jeho části rozprodány.

221

Park je také galerií pod širým nebem, kde je ke shlédnutí 221 soch.

30

Hlavními atrakcemi parku jsou bazény a fontány. Pod parkem vede zhruba 30 kilometrů trubek, které je zásobují vodou.

Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zrcadlový sál má působivou atmosféru.(Foto: Myrabella / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

1,8

Největší nádrží v parku je Velký kanál ve tvaru kříže, jehož délka je 1,8 km. Od roku 1669 se na ní objevovala plavila „královské flotily“, zahrnující jachty, galéry, malá plavila, válečné lodě i gondoly, dodané z Benátek.

4

V centrální ose parku, před Velkým kanálem, mohou návštěvníci obdivovat fascinující Apollónovu fontánu. Král Ludvík XIV., přezdívaný „Král Slunce“, ji nechal vyrobit v duchu své přezdívky.

Vůz boha Apollóna, tažený čtyřmi koňmi, se vynořuje z vody, kolem něj jsou další menší sochy. Celé sousoší je potaženo silnou vrstvou zlata.

1

Prvním velkým projektem ve Versailles je královský zvěřinec. Práce začínají v roce 1633 a stane se domovem mnoha vzácných zvířat. Také v parku se volně procházejí rozmanité druhy zvěře.

Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Když chtěl mít panovník soukromí, odebral se do zámečku Velký Trianon.(Foto: JC Allin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

300

Ale zvířata nejsou jen ve zvěřinci: ve stájích je za různých panovníků od stovek do více než 2000 koní a ve velkých kotcích 300 loveckých psů. V královské domácnosti se to hemží desítkami domácích mazlíčků, jde hlavně o kočky, menší psy nebo papoušky.

13

Tolik let stráví v královském zvěřinci slonice, kterou dostane Ludvík XIV. darem od portugalského krále. Je to jediný slon africký, zaznamenaný v Evropě mezi lety 1483 a 1862. Denně dostává kromě chleba, polévky a trávy také několik litrů vína.

1/3

Pro klid a soukromí Ludvíka XIV. je v zahradách postaven i zámeček Velký Trianon. V roce 1920 se v něm konají jednání, která vyvrcholí podpisem Trianonské smlouvy.

Ta ponechá Maďarsku méně než jednu třetinu rozlohy, kterou měla země před 1. světovou válkou. V 60. letech 18. století přibude Malý Trianon.

Je určen pro krále Ludvíka XV. (1710-1774) a jeho milenky, ale po nástupu Ludvíka XVI. (1754-1793) na trůn zámeček získá jeho manželka, královna Marie Antoinetta (1755-1793).

3000

V roce 1768 král Ludvík XV. zahájí stavbu královské opery. Už během zahajovacího představení je spáleno 3000 svíček a kvůli jejich vysoké ceně se budova používá jen zřídka.

400

I když je Versailles místem extravagance a zábavy, sehraje rovněž důležitou roli ve vědeckém výzkumu. Jak Ludvík XV., tak i Ludvík XVI. se zajímají o vědu a sbírají nástroje, které se používají při různých experimentech.

Učenci mohou pitvat zvířata, uhynulé ve zvěřinci, a ta jim pomohou získat nové znalosti. Zahrada také kdysi zahrnuje okolo 400 druhů rostlin z celého světa a dochází díky tomu k pokrokům v oblasti botaniky i zemědělství.

100 000

Luxusní život královských párů je trnem v oku prostému lidu. Francouzská revoluční vláda nařídí demontovat přední bránu, která je zcela pokrytá zlatem. V letech 2005 až 2008 je postavena nová brána z 15 tun železa, pokrytá 100 000 zlatými plátky.

150

Zdejší oranžerie je obrovská budova: střední galerie je dlouhá přes 150 metrů s klenutým stropem o výšce 13 metrů. Od doby panování Ludvíka XIV. se zde pěstovaly pomerančovníky i další citrusy a jiné tropické a subtropické ovoce.

Versailleská oranžerie se mohla chlubit největší sbírkou těchto rostlin v Evropě.

32

Právě tolik mramorových sloupů s hlavou nymfy na klenbách tvoří zdejší kolonádu.

10 000 000

Každoročně se přijde podívat na palác a zahrady ve Versailles okolo 10 000 000 návštěvníků.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Cthomas5 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz