Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.
Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen mezi těmito lety absolvuje téměř 1100 beznadějně vyprodaných koncertů.
Je prvním zpěvákem, který čtyřikrát po sobě vyprodá slavnou halu Madison Square Garden v New Yorku. V roce 1969 se také konečně ožení se svou láskou z dřívějších let, Priscillou, která dosáhla věku 21 let, a tudíž se může legálně vdát.
Svatba je to vskutku okázalá, neboť ji organizuje Thomas Parker osobně. Tento muž nenechává nic náhodě a zařídí, aby i velkolepá svatba ještě víc proslavila Elvisovo jméno.
Rozvod, drogy a léky
Manželství, které se na první pohled jeví jako šťastné, však je jako mnohá jiná manželství slavných složité a provázejí ho velké problémy.
I když Elvis tvrdí, že měl všechny své milenky před tím, než si vzal svou ženu, muži s jeho věhlasem se to jen těžko věří. Priscilla se v pozdějších letech zamiluje do svého učitele karate a není vyloučena ani nevěra z její strany.
Manželství nakonec v roce 1973 končí a Priscilla zpěváka opouští i s dcerou Lisou Marií Presley. Na Elvise má tato událost velmi špatný vliv.
Nadměrně užívá léky, injekční narkotika, přejídá se, tudíž brzy trpí velkou obezitou a denně mu mají projít postelí až tři milenky. Velmi často ve svém sídle také pořádá hromadné sexuální a drogové orgie.
Už několik let předtím se mu přezdívalo „chodící lékárna“, protože s sebou na koncerty nechává nosit až tři zavazadla, plná různých narkotik a medikamentů.
Některé záznamy uvádějí, že za posledních 20 měsíců života spolykal až 20 000 pilulek proti bolesti a na uklidnění.
Král je mrtev, ať žije Král!
Přes všechny tyto události Elvis téměř bez přestání koncertuje, dále trhá rekordy ve vyprodaných vystoupeních a také nalézá novou lásku v podobě devatenáctileté modelky Ginger Alden.
Nezřízený a do jisté míry i zhýralý životní styl si vybírá svou daň na jeho zdraví.
Poslední rok svého života se v podstatě vůbec neobjevuje na veřejnosti bez toho, aniž by v sobě neměl léky či drogy, a žije v podstatě v permanentním drogovém či alkoholovém opojení.
Trpí také jistou formou paranoidní psychózy a několikrát se z jeho domu ozývá střelba, kterou vysvětluje tím, že se bránil, protože ho někdo chtěl zabít.
Jeho hvězda nicméně stále září, a to až do 16. srpna 1977 odpoledne, kdy jeho snoubenka Ginger nalézá v koupelně Elvisova sídla Graceland v americkém Memphisu jeho tělo bez známek života.
Oficiální příčinou smrti podle pitevní zprávy je „smrt následkem srdečního infarktu“. Mnozí se domnívají, že šlo spíše o předávkování drogami, nicméně tuto verzi nelze věrohodně doložit.
Vzor v dobrém i ve zlém
Za svůj poměrně krátký život, který skončil jeho předčasnou smrtí v pouhých 42 letech, se Elvis Presley stal hudební ikonou téměř celé druhé poloviny 20. století.
Jeho osobitý styl hudební, taneční i životní se staly do té doby nevídaným ztělesněním moderního showbyznysu, kterým se mnozí bohužel inspirovali, ovšem pouze v záporném slova smyslu.
Jeho eskapády, zhýralé sexuální a fetišistické praktiky, které vypluly na povrch až po jeho smrti, mu příliš dobré jméno nedělají. Ovšem co se týče hudební scény, patří Elvis Presley k nejvýznamnějším, nejslavnějším a nejúspěšnějším hudebníkům všech dob.
Jen v USA se za dobu jeho aktivního uměleckého života prodalo přes 130 milionů kopií jeho nahrávek a do dnešních dnů počet prodaných kopií přesahuje jednu miliardu.
Nesmrtelný Elvis Presley
Rozsah, kterým „Král rock’n’rollu“ ovlivnil svět hudby a životy obyčejných lidí, je nepopsatelný.
Ještě několik dní po oznámení jeho smrti se před jeho pozemkem v slzách hroutili jeho věrní fanoušci a zástupy žen a mnozí tvrdili, že si zde přejí zemřít, protože „život bez Elvise už přece nemá žádný smysl“.
Objevují se také mnohé spekulace, které tvrdí, že nezemřel a pouze se schovává před veřejností. Tyto zprávy jsou ovšem dost nedůvěryhodné. Dodnes jeho bývalé sídlo Graceland navštíví ročně desítky tisíc lidí.
Je tak druhým nejnavštěvovanějším místem v USA hned po Bílém domě a je také příslovečnou Mekkou všech umělců, kteří zde přicházejí, aby se poklonili „Králi“.