Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.
Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě.
I když bylo evidentní, že se Jackson potýká se zdravotními problémy a chystal se na své poslední turné v životě, stále tu nějak byl. Najednou v pouhých 50 letech zemřel. Jeho chatrné tělo zřejmě nevydrželo kombinaci duševního i fyzického vypětí. A na druhý břeh ho popostrčil smrtelný mix léků.
Rodinné zázemí
Michael Jackson (1958–2009) se narodil do početné rodiny Jacksonů. Jeho matka Katherine (*1930) je silně věřící a na prvním místě pro ni byla vždy rodina. Michael je jejím devátým dítětem.
Otec Joe (1928–2018) je také věřící, ale o poznání přísnější ve výchově. Sní o pěvecké kariéře, ta se mu ovšem nedaří. Naději spatřuje ve své početné rodině, a když už si zplodil tolik dětí, využije je k naplnění svých snů.
Chce mít svá děcka za každou cenu úspěšná, proto vymyslí seskupení The Jackson 5.
Křehký už od mládí
Joe je na děti velmi tvrdý. Michael později vzpomíná, že když něco provedl, trestal ho Joe až sadisticky. Michael se musel svléknout donaha, namazat olejem a pak vydržet bití kabelem od žehličky.
Joe prý svého syna několikrát kopal i do intimních míst, protože měl pocit, že jeho syn je zženštilý, takže mužskou výbavu stejně nepotřebuje. Ještě když na to Michael vzpomíná v dospělosti před kamerami, neubrání se slzám.
V Joeovi se ale svědomí nepohnulo, nikdy se svému synovi neomluvil. Přitom v něm měl zlatý důl. Michael má nálepku zázračného dítěte.
Skvěle vládne neobvykle vysoko posazeným hlasem a má velký rozsah, zvládne napodobit i bicí, a dokonce nazpívá doprovodné party, které by jinak hrálo několik nástrojů.
Nemocný král popu
Kolem Jacksona je spousta kontroverzí. Jednou z nich jsou jeho plastické operace. Narodí se jako Afroameričan, zemře však s výrazně bledou kůží. Mnozí si myslí, že si nechává úmyslně bělit pokožku, Michael ale trpí vitiligem, tedy depigmentací kůže.
Na první plastickou operaci jde už v 70. letech, tehdy kvůli zlomenému nosu. O pár let později zase potřebuje zákrok kvůli pyrotechnické nehodě při natáčení reklamy, při níž se ošklivě popálil.
Trápí ho i vážné systémové onemocnění zvané lupénka, které způsobuje únavu a také červenou vyrážku ve tváři nebo vypadávání vlasů. Skutečnou zkrášlovací operaci obličeje podstupuje až v roce 1987, nechává si přidat do brady dolíček. Spekuluje se i o plastice nosu, který se mu po mnoha letech začíná bortit.
Zneužíval děti?
Citlivé téma. Ze sexuálního obtěžování ho obviňují dvakrát. Poprvé se tak stane v 90. letech, kdy se dostává na vrchol popularity, a mnozí si myslí, že někdo chtěl využít jeho slávy a získat peníze.
Soud nikdy neproběhl, žalující strana však dostane mimosoudně v přepočtu skoro půl miliardy korun! Celý proces trvá dva roky, zpěvákovi hrozí 20 let vězení. V roce 2003 ho pak vyfotí, když spí s dětmi v jedné posteli. Obviňování neunikne ani po smrti.
V roce 2013 se aféra kolem zneužívání rozhoří, vznikne i hodně drsný dokument. Jacksonovy písně dokonce přestávají hrát některá rádia. Bránit se však už nemůže.
Moonwalk i Thriller
The Jackson 5 natočí pět alb, Jackson ale záhy pochopí, že si vystačí sám. Jakmile zmizí z rodinné kapely, ta se začne potápět jako Titanic.
Svůj první sólový hit Got to Be There nazpívá teprve ve 13 letech, tedy v roce 1972. První album Off the Wall mu vyjde o sedm let později. Deska se stane sedmkrát platinovou a prodá se jí přes 20 milionů.
Jackson se pustí do charitativní a humanitární činnosti, hodně zpívá o rasismu, násilí, užívání drog či AIDS. Je nejen skvělým zpěvákem, ještě více fenomenální nadání projevuje tanci. Ve své době je rekordmanem, když poprvé vytvoří klip jako malý film.
Video k titulní písni neprodávanějšího alba všech dob Thriller z roku 1983 trvá 13 minut. Stojí sice milion dolarů, ale Michael si to dávno může dovolit. V této době Jackson poprvé použije krok moonwalk.
Stejnou taneční kreaci dávno před ním předváděl Fred Astaire (1899–1987), Michael ji ovšem dovede k dokonalosti.
Chtěl lásku, které se bál
Král popu je velmi plachý, bojí se oslovovat lidi. Dodnes se spekuluje, že byl gay. Je však dost možné, že vlastně ani netouží po partnerském vztahu. Psychicky je totiž přerostlým dítětem, které utíká do světa snů, kolotočů a zábavy.
Proto si na svém ranči Neverland vybuduje v podstatě malý Disneyland. Michael se však symbolicky ožení s dcerou rokenrolového krále Elvise Presleyho (1935–1977), Lisou Marií Presley (*1968).
Znají se mnoho let před svatbou, manželství se jim ale rychle rozpadne a mnozí si myslí, že se vzali jen kvůli zlepšení Michaelovy image. Druhou svatbu má v roce 1996 v hotelovém pokoji.
Druhá manželka, zdravotní sestra Deborah Jeanne Rowe (*1958) mu dá dvě děti, syna Prince (1997) a dceru Paris (1998), které Michael po rozvodu v roce 1999 dostane do péče.
Chtěl skončit, ale ne navždy
Sláva z 80. a 90. let je tatam, skalní fanoušci se však v roce 2009 těší na turné This Is It. „Je to opravdu mé poslední turné,“ říká Michael, který netuší, že se ho ani nedožije. Podle svých přátel však vypadal několik dní před smrtí lépe než kdykoli předtím.
Byl prý plný energie a těšil se, až se rozjede turné. Bohužel je tehdy navyklý na spoustu prášků. Nemůže bez nich ani usnout. Doma má proto k dispozici osobního lékaře.
V osudný den jím je Conrad Murray (*1953), jenž mu v poslední noc podává několik léků na spaní a léky proti úzkosti. Michaelovi to však je málo a žadoní o větší dávku. Murray nechce poslouchat naléhání, proto přidá další sedativa.
Osudný Propofol
Kombinace velkého množství utišujících léků nakonec podle zjištění smrtelná nebyla. Osudným se zpěvákovi stane hypnotikum Propofol, které se podává k vyvolání stavu podobného anestezii.
Jackson je i doma připojen na přístrojích, aby doktor mohl sledovat činnost jeho orgánů, jenže i Murray je jen člověk a musí si odskočit na toaletu. Po úlevě se mu po návratu přitíží u srdce. Zpěváka najde bezvládného, Jackson už nedýchá.
Doktor hned zahájí resuscitaci a zavolá záchranku. Ta odveze Jacksona do nemocnice, kde ještě 13 třináct minut bojuje o život. Marně. Zanedlouho obletí svět zpráva, že král popu je mrtvý!
Velké srdce to nevydrželo
Jackson zemře na selhání srdce. Po jeho smrti se sice objeví zprávy o údajných šokujících výsledcích pitvy, které mají ukázat, jak na tom byl zpěvák špatně, ty jsou ale popřeny.
Jackson měl silné srdce, váha odpovídala výšce postavy, a ačkoli mu byla zjištěna artritida a chronický zánět plic, byl celkem zdravý úměrně svému věku. Ovšem oslaben byl stresem a jistým psychickým vypětím.
Murray se nejprve brání, že Jacksonovo naléhání jej zlomilo, aby mu podal i Propofol, později ale přiznává, že mu hypnotikum podával pravidelně už poslední dva měsíce před smrtí.
Za neúmyslné zabití je odsouzen na čtyři roky, ovšem už po dvou letech je z vězení propuštěn.
Kýčovité „sbohem“
Rozloučení s Michaelem proběhne ve velkém stylu v podobě obřího koncertu, kam dorazí řada celebrit. Zpěváci zpívají, herci a sportovci vzpomínají. Kýčovité rozloučení má na starost rodina, která působí jako z divadelní tragédie.
Všichni jsou semknutí, jako by se ale zapomnělo na aféry, třeba i tyranizování Michaela otcem Joem. Vrcholem všeho je skoro až zneužití tehdy jedenáctileté Paris, aby se před 20 tisíci neznámými lidmi vyjádřila k otcově smrti.
Když ji není slyšet, vrazí jí příbuzní pod bradu mikrofon se slovy: „Mluv, mluv!“ U vyznání tatínkovi „miluji tě strašně moc“ se holčička rozpláče a padne do náruče tety Janet Jackson (*1966). Inu, i to je Amerika.