Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele.
Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 poprvé slyší hudbu Cannonballa Adderleyho, což v něm podněcuje zájem o jazz.
Nutí rodiče, aby mu koupili saxofon, a o dva roky později si k sedmnáctým narozeninám přeje akustickou kytaru.
Jak se valí kameny
Na jaře roku 1959 otěhotní Brianova teprve čtrnáctiletá přítelkyně Valerie Corbett. Sedmnáctiletý Brian se nechce vázat, raději opouští školu i domov a vydává se za štěstím do Londýna.
Seznamuje se s hudebníky, kteří tvoří tamní rythm and bluesovou scénu. Krátce se stává Elmem Lewisem a na slide kytaru hraje blues. V květnu 1962 si podává inzerát do bulletinu Jazz Blues, hledá hudebníky pro vlastní kapelu.
Na konkurz přichází pianista Ian Stewart, kytarista Keith Richards a pozdější frontman kapely Mick Jagger. The Rolling Stones jsou na světě.
LSD, marihuana a alkohol
Mezi zářím 1962 a 1963 bydlí Jones, Jagger a Richards společně v jednom bytě v Chelsea a trénují zde své oblíbené kytarové party. Brian je nepochybným leaderem kapely, shání kluby k vystupování a vyjednává honoráře.
S příchodem manažera Andrewa Oldhama však začíná jeho role slábnout. Jagger s Richardsem navíc vytvářejí fungující autorskou dvojici ve stylu Lennon-McCartney. Jones se kapele odcizuje, propadá se do závislosti na alkoholu a drogách.
Bere LSD, kouří marihuanu a přehání to s alkoholem, což se neblaze odráží na jeho psychice.
Rozpolcená osobnost
Basista kapely Bill Wyman o Jonesovi píše ve své knize: „Znali jsme dva Briany… jeden byl introvertní, stydlivý, citlivý a hluboce zamyšlený.
Druhý byl náfuka, který ovšem uměl hrát na jakýkoli nástroj a který neustále vyžadoval uznání okolí… Každé přátelství dokázal dotlačit až na samou hranici únosnosti, kterou pak velmi často překročil.“ Propadal se stále hlouběji do závislosti, začal mít oplétačky se soudy, kromě marihuany byly u něj doma nalezeny i kokain a pervitin.
Na bod mrazu se postupem času dostal rovněž jeho vztah s Keithem Richardsem. Kapelu musel následně opustit.
Smrt na dně bazénu
V noci z 2. na 3 července 1969 nachází Brian smrt na dně svého bazénu. Následná pitva prokazuje, že měl v těle několik nelegálních látek a alkohol. Koroner uvádí jako příčinu smrti nešťastnou náhodu, začnou se však množit teorie o vraždě.
Za vraha je opakovaně označován Frank Thorogood, který Brianovi prováděl rekonstrukční práce na domě, a důvodem měly být finance. Byl poslední, kdo ho viděl živého. Obvinění se ale nikdy nepotvrdí.
Brianova pohřbu se zúčastňují jen dva členové The Rolling Stones, baskytarista Bill Wyman a bubeník Charlie Watts. V roce 2010 je Brianův případ přezkoumán, ale nevede to k přehodnocení příčiny jeho smrti.