Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.
Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty židovské obce i části veřejnosti, roku 1951 stržen a na jeho místě v Sázavské ulici vybudována základní škola.
Padlá sláva Těšnova
Ze skvostného novorenesančního nádraží Praha-Těšnov odjede poslední vlak 1. července 1972 ve 23.40. Svého času jde spolu s dnešními Masarykovým a Hlavním nádražím o základní vlakovou trojici vnitřní Prahy.
Roku 1978 je zapsáno do I. kategorie Státního seznamu nemovitých kulturních památek. I tak bude Těšnovské nádraží 16. března 1985 odstřeleno. Na jeho místě vede Severojižní magistrála.
Milovaný i nenáviděný
Jméno dostane podle plynovodu Transgas, kvůli kterému celý komplex staveb mezi lety 1972 až 1978 vznikne. Proslaví ho čistý brutalistický styl.
Po svém boku má budovu Českého rozhlasu a stojí jen pár kroků od Václavského náměstí, v sevření Vinohradské a Římské ulice.
Mezi mnohými podivuhodnostmi se může pochlubit využitím samorezivějící oceli na vnější předsazené konstrukci či zábradlím z plynovodných trubek. S tím vším je dnes amen. Demolice začne přes mnohé protesty v únoru 2019 a takřka přesně do roka je objekt zbourán.