Identita sovětského špiona Gevorka Vartaniana, který se svojí skupinou v roce 1943 odhalil německé agenty, chystající atentát na Stalina, Churchilla a Roosevelta v době Teheránské konference, zůstává skrytá až do roku 2000.
„Je pravda, že jste v předvečer teheránské konference zadrželi všechny lidi podezřelé z příprav atentátu?“ ptá se v novém tisíciletí Vartaniana ruský novinář Nikolaj Dolgopolov.
„A co jste čekali?“ odpovídá mu agent Gevork Vartanian (1924–2012). „Chtěli jste nechat Němce, aby zničili tři vůdce na jeden zátah? Lidé byli zadrženi při sebemenším podezření. Pokud se podezření nepotvrdila, byli po konferenci propuštěni.
Při jedné příležitosti jsme museli zatknout nacistického agenta na svatební hostině,“ vysvětluje Vartanian a dodává, že podle některých informací měli nacisté v plánu vniknout na britské velvyslanectví odpadním kanálem.
Churchilla prý chtěli zavraždit přesně na jeho narozeniny 30. listopadu.
Teheránská konference, trvající od 28. listopadu do 1. prosince 1943, přináší své ovoce, aniž by kdokoli z německých agentů zkřivil představitelům Velké trojky, byť jenom jeden jediný vlas.
Americký prezident obhajuje ubytování na sovětské ambasádě
Stalin, Churchill a Roosevelt se dohodnou, že vojenské štáby všech tří mocností budou nadále v těsném kontaktu.
Spojenci budou plně podporovat protiněmeckou činnost partyzánů v Jugoslávii a za žádoucí také považují vstup Turecka do války s Německem ještě před koncem roku 1943. Nakonec nejdůležitějším závěrem setkání je čtvrtý bod vojenského usnesení, podle kterého konference „vzala na vědomí, že operace Overlord (vylodění v Normandii – pozn. red.) bude podniknuta během května 1944“.
Na tiskové konferenci 17. prosince 1943 po návratu z Teheránu musí jen americký prezident Roosevelt obhajovat fakt, že se ubytoval na sovětském vyslanectví. Vysvětluje to tím, že se Stalin dozvěděl o připravovaném německém spiknutí.
„V blízkosti Teheránu se nalézala asi stovka cizích špiónů,“ vysvětluje prezident.
„Pro Němce by bylo výhodné, kdyby mohli skoncovat s maršálem Stalinem, Churchillem i se mnou v době, kdy bychom jezdili po ulicích Teheránu, protože sovětské a americké velvyslanectví jsou od sebe vzdálená.“
Stalin bydlel v harému
Jisté je, že Roosevelt bydlel pohodlně. Komplex sovětského velvyslanectví předtím patřil jednomu íránskému magnátovi. Hlavní budovu ze světlého kamene obklopoval park se vzrostlými cedry a jezírka se vrbami a platany na břehu.
Stalin se svou delegací tentokrát musel vzít zavděk jednou z menších budov, v níž íránský magnát původně míval svůj harém… Otto Skorzeny (1908-1975) ve svých pamětech tvrdí, že žádný důstojník SS jménem Hans Ulrich von Ortel, který Sovětům vyzradil operaci Dlouhý skok, tedy přípravu na atentát, ve skutečnosti neexistoval a považuje ho za pouhou smyšlenku sovětské propagandy.
Jeho jméno se ostatně nevyskytuje ani v záznamech SS. Současný americký historik Donal O´Sullivan o sovětské verzi příběhu také pochybuje. Dokonce popírá, že by se operace Dlouhý skok vůbec připravovala.
Podle něho byla německá špionážní síť v Íránu zničena už v polovině roku 1943, tedy ještě předtím, než spojenci vybrali jako místo pro plánovanou konferenci právě Teherán.