Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?
Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil:
„Betlém v Galileji byl v době Ježíšova života obýván Židy, ale ten další Betlém?
Neexistuje důkaz, že Betlém v Předjordánsku byl v prvním století našeho letopočtu obydleným místem.“ Ošri má k dispozici důkazy, že už v době, kdy se Ježíš narodil, se v Betlémě v Galileji konaly židovské rituální obřady.
Tento Betlém navíc leží pouhých osm kilometrů od Nazaretu, kde měl Ježíš vyrůstat. Druhý Betlém v Předjordánsku se nachází přibližně osm kilometrů od Jeruzaléma.
Bratranci nebo nevlastní sourozenci?
V několika verších Bible jsou zmíněni Ježíšovi bratři. Například Matoušovo evangelium mluví o Ježíšových bratrech jménem Jakub, Josef, Šimon a Juda.
Někteří římští katolíci se domnívají, že tito bratři byli ve skutečnosti bratranci nebo že jde o nevlastní sourozence. Katolický katechismus doslovně uvádí, že „Písmo mluví o Ježíšových bratřích a sestrách.
Církev tato místa vždy chápala tak, že se tím neoznačují další děti Panny Marie: vždyť Jakub a Josef, »Ježíšovi příbuzní«, jsou syny Marie, Kristovy učednice, která je příznačně určena jako »druhá Marie«.
Jde o Ježíšovy nejbližší příbuzné podle způsobu vyjadřování, které nebylo ve Starém zákoně nijak neobvyklé.“
Papyrus v koptštině není padělek
Americká profesorka Karen Kingová na konferenci v Římě ukázala v roce 2012 fragment papyru ze 4. století psaný v koptštině. Text, který je pravděpodobně opisem řecky psané verze z 2. století n. l., se zmiňuje o Ježíšově ženě.
„Ježíš jim řekl, že má ženu,“ stojí na papyru doslova. Podle Kingové sice nemusí jít o důkaz, že Ježíš Kristus byl ženatý, nicméně jeho současníci si to mohli myslet.
„Křesťanská tradice má za to, že ženatý nebyl, ačkoliv neexistuje žádný důkaz, o který by se toto tvrzení opíralo,“ uvedla tehdy Kingová. Dokument podle závěru vědců není padělkem, zástupci Vatikánu se ale domnívají, že ano.