Domů     11 lebek malovaných krví
11 lebek malovaných krví
27.3.2024

K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.

Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah Israel Keyes (1978–2012). Vychován zběhlými mormony a knězem antisemitou se dává na satanismus. Pracuje jako tesař, a má dokonce rodinu. A také svéráznou zálibu.

Rád unáší, vraždí a znásilňuje po různých státech USA. Umí za sebou zahladit stopy, ale také udělá jednou osudovou chybu. Před soudem ale uniká smrtí z vlastních rukou.

Mormonská výchova

Rodiče malého Israela jsou mormoni. Samotný Keyes přichází na svět 7. ledna 1978 v Utahu. V jeho pěti letech se rodiče zříkají mormonské víry a brzy nato se celá rodina stěhuje do polorozpadlé chatrče ve Washingtonu. Chlapec vyrůstá v opravdu nuzných poměrech.

Domek má pouze jednu místnost, v níž se s Israelem tísní ještě devět sourozenců. Celá rodina žije bez elektřiny a tekoucí vody. Keyes ani jeho sourozenci nechodí do školy a vzdělání má na starosti rodina. Ta hojně navštěvuje kostel.

Místní pastor to ale nemá v hlavě v pořádku a je známým antisemitou. Jeho kázání jsou plná nenávisti, založené na nadřazenosti bílé rasy. Lidstvo má podle něj za úkol pronásledovat Satanovy potomky, jimiž jsou samozřejmě Židé.

Samotný Keyes ale v dospělosti odmítá křesťanství a začne se zajímat o satanismus.

Záběr z FBI Izraele Keyese.
Záběr z FBI Izraele Keyese.

Obdivovatel největších vrahů

V době zatčení žije Israel v Neah Bay ve Washingtonu a mnoho o jeho civilním životě nevíme. Pracuje jako tesař a má dceru. Až do onoho zatčení by měl podle záznamů čistý trestní rejstřík, kdyby jednou neřídil pod vlivem alkoholu.

Jednou je také pokutován za řízení bez řidičského průkazu. Je obdivovatelem známých sériových vrahů. Rozhodně není hloupý a nešikovný. Při svých vraždách si počíná obratně, chytře a trpělivě. Zločin je schopen plánovat třeba celé měsíce.

Je schopen kvůli mordu cestovat letadlem, poté si pronajmout auto a ujet i několik set kilometrů na místo, kde konečně spáchá svůj krvavý čin. Vše jen proto, aby ho nešlo vystopovat. Mezi zločiny vždy uběhne několik měsíců a nikde nezaútočí více než jednou.

Při svých výletech vždy vypíná mobilní telefon. Má u sebe pistoli, ale použije ji jen jednou. Raději škrtí a pozoruje výraz svých obětí. Nikdy ale neútočí na dítě nebo na někoho v jeho doprovodu.

První vražda bez důkazů

Podle vlastních slov spáchá první vraždu už v roce 1998. Poté následují tři vraždy ve Washingtonu. Dále se přizná i k jedné vraždě ve státě New York. Tady a v Texasu má provést rovněž několik bankovních loupeží a v Texasu způsobit sérii požárů.

K tomu ale kromě jeho výpovědi chybějí další důkazy. FBI jenom z kamerových záznamů zjistí, že vyloupil v roce 2009 banku v Tupper Lake. V tom samé roce má zabít ženu v New Jersey a její ostatky schovat v Tupper Lake.

Žádné tělo se ale nikdy policii nepodařilo najít a ví se jen to, že se jednalo snad o Debru Feldmanovou, pohřešovanou od dubna onoho roku.

Bundy, Florida 1979
Bundy, Florida 1979

Zabiják jede na dovolenou

Osmého června 2011 se Keyes vloupá do domu manželů Billa a Lorraine Currierových v Essexu ve státě Vermont. Oba manžele sváže a odveze na nedalekou opuštěnou farmu. Zde nejprve zastřelí Billa a znásilní Lorraine.

Tu následně uškrtí, obě těla však nejsou nikdy nalezena. Policie je ale přesvědčena, že jsou Israelova doznání pravdivá. Dokáže třeba i po letech popsat dům Currierových včetně nejmenších podrobností. Nejlépe zdokumentovaným zločinem je jeho poslední vražda.

V Anchorage na Aljašce unáší osamělou prodavačku kávy u stánku, Samanthu Koenigovou. S namířenou zbraní ji přinutí sednout si k němu do auta. Odváží ji do polorozpadlé chatrče, kde ji znásilní a zastřelí.

Tělo tu ukryje a odjede na několikadenní dovolenou do Mexického zálivu. Po návratu se do chatrče vrátí, tělo své oběti nalíčí a přišije jí víčka tak, aby její oči zůstaly otevřené.

Vedle těla položí výtisk Anchorage Daily News a vše vyfotografuje dívčiným telefonem. Chce totiž všechny zmást. Fotky proto posílá dívčiným rodičům, aby to vypadalo, že dívka žije.

Proč bych nemohl vraždit?

Následně tělo rozřezává motorovou pilou a jeho části nahází do jezera Matanuska. Přestává ale být opatrný a několikrát vybírá peníze z karty poslední oběti. Policie tak má z bezpečnostních kamer přesný popis pachatele. Ví i to, že řídí bílý Ford Focus.

Israel Keyes se ještě dostává do Texasu. 13. března 2012 je zastaven dálniční hlídkou u města Lufkin. Když policisté zjišťují, o koho se jedná, je okamžitě zatčen a v jeho autě je nalezena Samanthina platební karta i její telefon s vyjmutou baterií.

Policie objevuje ostatky zbytky Koenigové a začíná tušit, že se nejedná o Keyesovu první vraždu. Vrah se přiznává k dalším a dohromady mají policisté výpověď o osmi vraždách. Když se ale pachatele ptají na to, proč vraždil, odpovídá: „A proč ne? Prostě jsem to mohl udělat, tak jsem to udělal.“

Vrah touží být popraven

Samotný Israel žádá vyšetřovatele, aby jeho proces co nejrychleji vyřídili, aby mohl být do roka popraven, protože chce uniknout pozornosti médií. Bojí se o svou dceru, aby se proti ní neobrátil hněv davu.

23. května 2012 se pokouší utéct, ale po několika metrech běhu je znehybněn taserem. A proč utíká? „Bylo mi jasné, že mám minimální šanci na útěk. Ale kdyby existovala jen jednoprocentní šance na úspěch, stejně bych se o útěk pokusil.“ nechá se slyšet Keyes.

Nakonec je obviněn pouze z vraždy Samanthy Koenigové a proces má být zahájen v roce 2013. K procesu ale nedochází, protože Israel si nějak propašuje v prosinci 2012 do cely žiletky, jimiž si podřeže žíly a vlastní krví vykreslí na podlaze pentagram a jedenáct lebek.

Podle policistů to znamená, že zabil snad i jedenáct lidí. Pravdu si ale Keyes bere s sebou do hrobu.

Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi