Letošní zima se u nás s přídělem sněhu příliš nevyznamenala a tento trend prý bude pokračovat. Přírodní sníh se stává luxusní komoditou a umělé zasněžování sjezdovek nutností. Přesto existuje místo, které se stává stále více záhadou.
Metr přírodního sněhu ve druhé polovině března? V tom musí být nějaké čáry máry, nemyslíte?!
Tato záhada nese označení „moravský ledovec“ a týká se hory Praděd a nejbližšího okolí. Ne snad, že by se zrovna nyní nějaký skutečný ledovec plazil pohořím Hrubé Jeseníky, byť se zde v historické době skutečně opakovaně ledovec nacházel.
Výraz „moravský ledovec“ je zdůrazněním charakteru lokálního klimatu. Co ho způsobuje?
Petrovy kameny
Pokud bychom chtěli povolat na pomoc nadpřirozené síly, klidně můžete sáhnout po legendách spojených s Petrovými kameny. Jde o skalní útvar v nadmořské výšce přes 1440 metrů. Hovořilo se o nich i při čarodějnických procesech v sedmnáctém století.
Právě na Petrových kamenech se měly domnělé čarodějnice setkávat s ďáblem. Že by se zde vlekaři dohodli s temnými silami na přísunu sněhu, nejlépe prašanu?
Faktem však je, že například přímluva, když ne tam dole – v pekle, tak tam „nahoře“ by se zdejším sjezdovkám velmi hodila, protože umělé zasněžování zde nedovoluje legislativa na ochranu přírody.
Zdá se to být velký risk, spoléhat se v současnosti, že v zimě na horách nachumelí. V okolí Pradědu je to všem spíše sázka na jistotu, což dokazuje letošní výška sněhové pokrývky v období těsně před Velikonocemi.
Nadpřirozené síly podíl na této záhadě dementují a striktně odmítají. V čem tkví tajemství přírodního sněhu v unikátní lokalitě „moravského ledovce“?
Čaruje příroda
Zapomeňte na nadpřirozené síly! Přírodní sníh zde vyčaruje příroda.
Nejvyšší oblasti Hrubého Jeseníku, včetně „moravského ledovce“ s horou Praděd, patří do chladné klimatické oblasti s velmi dlouhou a velmi chladnou a vlhkou zimou s velmi dlouhým trváním sněhové pokrývky.
Výsledkem je velmi silné emocionální vypětí neznalých lyžařů, když zde nejen v březnu, ale i v dubnu či dokonce květnu narazí na přírodní sníh v množství větším než malém. Hrubý Jeseník je zároveň jednou ze srážkově nejbohatších oblastí celé České republiky.
Sněhová pokrývka se na zmíněné lokalitě „čarodějnických“ Petrových kamenů drží téměř 170 dní v roce!
V roce 1976 zde začalo chumelit již 5. srpna. Nejpozdější sníh „zimní sezony“ zde napadl 17. července 1970. Ve světle těchto informací by vás už neměla překvapit informace, že letošní Velikonoce budou na „moravském ledovci“ na sněhu, a to přírodním!