Domů     Klan Gettyů: Krutý osud uneseného vnuka ropného magnáta
Klan Gettyů: Krutý osud uneseného vnuka ropného magnáta
22.3.2024

Zmlátili ho a připoutali ho řetězem v nějaké tmavé díře, kde pořád kape voda. Nevidí přes pásku, ale vlhkost se tu dá cítit z plesnivějících zdí. Ví jenom, že po za něj chtějí výkupné, a to dokonce 17 milionů dolarů, ale zaplatí to jeho bohatý dědeček?

To těžko, je to sice boháč, ale také skrblík s excentrickými sklony. Kéž by byl raději cenným obrazem nebo vázou, to by starý pán neváhal.

Peníze mohou přinést štěstí, nebo také ne. Záleží na tom, jak je uchopíme, jak je držíme a k čemu je využijeme, abychom zbytečně neutráceli, ale také si jich uměli správně užít.

Tohle je i případ klanu Gettyů, kde rodina musí jít stranou kvůli obchodům a sbírkám hlavy rodiny. Ten je tak lakomý a propadlý obchodním transakcím, že smlouvá i o ceně výkupného za vlastního vnuka.

Peníze mohou přinést štěstí, nebo také ne...
Peníze mohou přinést štěstí, nebo také ne…

Kdo je Getty III.?

John Paul Getty III. přichází na svět roku 1956 jako vnuk ropného magnáta Gettyho seniora. Má všechno, na co si ukáže, a žije si doslova v bavlnce. A není čemu se divit, když má zdědit dědečkovo impérium.

Dětství tráví hlavně v Římě, kde jeho otec vede pobočku dědova podniku. V osmi letech se ale rodiče rozvádějí a jeho otec si o dva roky přivádí novou ženu, s níž žije hlavně v Maroku.

Samotný John Paul zůstává v Římě s matkou Abigail a navštěvuje soukromou školu v Římě. V osmnácti je ale ze školy vyloučen.

Zatímco jeho otec je plně závislý na drogách a kvůli problémům se zákonem odchází raději do Spojených států, Getty III. vede nadále bohémský život, chodí do nočních klubů a účastní se levicových demonstrací, ale také je nadaným malířem, kreslířem a živí se prodejem vlastních obrazů, karikatur a šperků. V roce 1973 se také nechává nahý nafotit na obálku italského časopisu Playmen.

John Paul Getty mladší
John Paul Getty mladší

Únos nikdo nebere vážně

V tom samém roce je unesen členy italské Ndranghety. Ta ví, o koho jde, a požaduje za něj vysoké výkupné. Unáší ho uprostřed noci v Římě a drží ve smradlavé díře, připoutaného řetězem ke kůlu a se zavázanýma očima. Únosci požadují výkupné 17 milionů dolarů.

Jeho otec si chce půjčit u dědečka, ale ten půjčit peníze odmítá. Stejně jako policie se domnívá, že je to jen trik nezdárného teenagera, jak vytáhnout z rodiny peníze.

Únosci to ale neberou jako žert, uříznou chlapci ucho a posílají ho do redakce novin s tím, že od této chvíle bude rodina dostává benjamínka po kouskách.

Obchodník umí snížit cenu

„Maminko, od pondělka jsem v rukách únosců. Nedovol, aby mě zabili,“ zní první mladíkův vzkaz. Starému Gettymu to ale myslí jako obchodníkovi, a ne dědečkovi.

Bere celou věc jako obchod a mazaný podnikatel přece musí snížit cenu nabízeného produktu, jak to jen jde. A to se mu také daří. Za 3 miliony je Getty III. propuštěn, ale děda zaplatí jen 2,4 milionu.

Zbytek uhradí chlapcův otec, ale peníze si půjčuje od dědečka, jenž za ně chce ještě čtyřprocentní úrok navrch. Mladý muž odchází od únosců v bolestech, podvyživený, nemocný a špinavý. Není se čemu divit, že nechce mít se svou rodinou už cokoliv společného.

Aileen vede boj s rodinou.
Aileen vede boj s rodinou.

Boj s rodinou o lásku

Schyluje se k rodinné válce. Dědeček Getty ani nevyslechne vnuka a jeho děkovný telefonát za vysvobození odmítá převzít. Mladíkův život je teď nekonečným řetězem mejdanů a drog. Paul si nachází přítelkyni, která je o šest let starší a má dceru.

Teď je v pátém měsíci těhotenství s Paulem a děda Getty vyhrožuje, že vnuka vydědí, pokud se s ní ožení. Paul si i tak dupne a hlava rodiny dodržuje slovo.

V polovině 70. let se manželé Gettyovi stěhuji do Los Angeles a blíží se největší tragédie Paulova života. Je závislý na brandy, jíž ho únosci opíjeli, uchyluje se k drogám a střídá je s antidepresivy, protože se stává paranoidním a nemůže spát.

Selhání jater

Od roku 1977 sice nepotřebuje k životu drogy, ale bez láhve bourbonu se neobejde. Kombinace léků na psychiku a alkohol vykonají své, a nakonec způsobí selhání jater. John Paul je na pokraji smrti a zůstává příliš dlouho na kyslíku.

Až po šesti týdnech se probírá z bezvědomí a je ochrnutý od krku dolů, skoro slepý a nemůže mluvit. Jeho otec se k tomu všemu navíc staví už jako dědeček a nechce synovi finančně pomáhat. Má sice spoustu peněz, ale podle jeho mínění si za všechno syn může sám.

Výdaje za ošetřovatelku jsou třicet tisíc dolarů za měsíc. Rozhoupe se, až když ho soud přinutí platit. O jeho syna se zatím stará osobně jeho maminka Abigail, protože ho opouští žena.

Umírá jako mrzák

Chování dědečka i otce Gettyů je o to nepochopitelnější, že na jedné straně platí oba za skrblíky, na straně druhé se jedná o velké finanční mecenáše, v případě dědečka Gettyho dokonce o sběratele umění.

Samotný otec Getty si žije na vysoké noze, k životu potřebuje i drogy. Šedesátá léta tráví každý den u gramu kokainu a lahve rumu. Vede život playboye a táhne to do noci se členy skupiny Rolling Stones. Dědeček Getty si pro změnu vydržuje řadu milenek.

Možná proto jako kdyby celý rod stihla nějaká kletba. Druhá manželka Gettyho otce je nalezena mrtvá, předávkovaná kokainem. Jejich dcera Aileen je HIV pozitivní.

Samotný John Paul Getty III. umírá v roce 2011 po třiceti letech bez možnosti pohybu.

Aileen je HIV pozitivní.
Aileen je HIV pozitivní.
Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi