K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska.
Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. Někdy se ale z unesených stávají překvapivě hrdinové.
Některé oběti se svým únoscům naprosto podvolí, jiné bojují až do konce, další dokážou dokonce vybojovat si na násilnících alespoň určitou míru svobody. A některým se nakonec podaří uprchnout, a dokonce i přispět k dopadení svých věznitelů. Provedeme vás nejslavnějšími dlouhodobými únosy.
Tanya Nicole Kachová: Únos z velké lásky
Studentka a muž z ochranky. Že by nová telenovela? Kéž by. Bohužel jde smutný únos mladé a naivní Nicole, která podlehla představám o věčné lásce. Její únosce jí i mění identitu a přivádí ji domů po letech jako svou přítelkyni.
Nebýt prodejce potravin, možná by se nikdy nedostala na svobodu. Místo toho ale dnes pomáhá dalším uneseným. A pachatel by se už nikdy neměl dostat na svobodu.
Žačka a securiťák
Za začátku to vypadá jako milostný příběh, jenž má ale kruté rozuzlení. Thomas Hose pracuje jako příslušník ochranky na Cornell Middle School v pensylvánském McKeesportu. Sem dochází také studentka Tanya Nicole Kachová.
Jednou ji Thomas osloví, občas od té doby prohodí slovo, když jde dívka ze třídy, a jednoho dne ji Hose dokonce políbí. V únoru 1996, když je Tanye pouhých čtrnáct let, ji Thomas přesvědčuje, aby s ním utekla. Celé čtyři roky potom Kachová neopouští jeho dům.
Protože únosce bydlí s rodiči a synem, schovává dívku v ložnici, umístěné ve druhém podlaží. Na záchod může Tanya chodit pouze do kbelíku. V roce 2000 už má pro ni Hose novou identitu a jméno. Představuje ji rodině jako Nikki Allenovou. Od té doby může z domu, ale musí se řídit striktními pravidly vycházení.
Nový život s novou rodinou
O šest let později dívka konečně uprchne, vše oznámí na policii a únosce putuje za mříže. Je obžalován nejen z únosu, ale také sexuálního násilí a uloupení identity. Dohromady si odnáší trest 5 x 15 let ve vězení.
Soudu je jasné, že takový člověk nemá mezi slušnými lidmi co dělat. Samotná Kachová přiznává, že vztahy s Hosem nebyly zrovna v normě a v pořádku.
K útěku jí dopomáhá vlastník obchodu s potravinami ze sousedství, který zjišťuje její pravou identitu a posílá policii do domu Hoseových. I když je Tanya šťastná ze shledání s rodinou, cítí, že otec ji bere jako cizí ženu.
Z manželství v roce 2018 získává nevlastní dceru a syna a stává se dokonce babičkou synových pravnoučat. O svém únosu píše knihu a pomáhá řadě organizací na pomoc obětem únosů a jejich rodinám.
Fusako Sanová: Vězení v sousedství policie
I školní basketbal může skončit špatně, a nemusí to být prohrou na góly. Když si únosce takhle jednou vyhlédne malou školačku, aby ji mučil, bil a stříhal jí vlasy, nemůže to skončit jinak.
Máslo na hlavě mají ale také policisté, kteří mají stanici jen 200 metrů od příbytku únosce, protože se zdá, že raději hrají společenské hry. Jenom náhoda napomáhá tomu, že je únosce chycen a potrestán. Po propuštění z vězení podezřele rychle umírá. To Fusako pracuje doma s rodiči na rýžovém poli.
Únos na basketu
Devítiletá Fusako Sanová zrovna sleduje basketbalový zápas na základní škole v Sanjo v japonské prefektuře Niigata, když se najednou ztratí. Bezradná policie se spojuje i se severokorejskou tajnou službou. Únoscem Fusako je Nobuyuki Sato.
Duševně rozpolcený 28letý podivín unáší dívenku autem do svého apartmá v horním patře domu v Kashiwazaki. Ten se nachází jen 200 metrů od policejní stanice a 55 kilometrů od místa únosu. Malá Sanová je nejprve vyděšená, ale nakonec je smířena s únosem.
Nic jiného jí ani nezbývá, když jí třeba za odmítnutí sledování koňských dostihů dává Sato elektrošoky. Nobuyuki jí střihá vlasy, bije ji a také mučí pomocí nože. Dostává ale jídlo třikrát denně.
Jsou to buď instantní jídla, nebo něco z toho, co vaří únoscova matka v dolním patře. V horním patře také není možnost, jak vykonat potřebu nebo se umýt. Sprchu a záchod může dívka využít, pouze když to občas její únosce dovolí.
Matka možným komplicem
Mnoho času tráví Fusako sledováním televize a posloucháním radia. Její věznitel se od ní nehne na krok a ona je pořád ve stresu. Později policii vypoví:
„Na útěk jsem byla příliš vystrašená a neměla k němu dost sil.“ Satova matka žije dál v dolním patře a nemá o Fusako ani tušení. To se ale později zdá policii podezřelé. Mezi zbožím, které matka nakupuje, jsou totiž také pomůcky používané při ženské menstruaci.
Nakonec je to ale právě matka, která přivádí policii na stopu únosu. Její syn se k ní totiž chová tak hrubě, že o tom komunikuje s linkou pomoci kvůli synově možné psychické nemoci. Nakonec volá i policii.
Ta během prohlídky domu objeví tehdy již devatenáctiletou Fusako Sanovou. Ta se identifikuje a celý únos vysvětluje: „Byla jsem unesena a natlačena do auta nedaleko školy. Po devět lety jsem nevykročila z toho domu. Dnes je to poprvé.“
Záhadné úmrtí
Policie slaví, ale je také kritizována. Zachrání dívku zdravou i po tolika letech, i když je Sanová dehydratovaná, podvyživená a těžko se jí chodí. Je tu také otázka, proč na ni nepřišli dříve.
Zdá se, že je to proto, že policie včetně náčelníka z nejbližší policejní stanice se více věnují hře mahjong než pátrání. Sato je poslán na 14 let do vězení, a když je v roce 2017 propuštěn, záhadně umírá ve svém bytě v Chibě.
Je s podivem, že muž sotva po padesátce je nalezen ve svém bytě mrtvý bez zjevného zranění. Fusako se musí nejprve dát dohromady fyzicky i psychicky, protože trpí posttraumatickou stresovou poruchou.
Po propuštění z nemocnice se věnuje práci na rýžových polích spolu se svými rodiči. Ti o celém případu odmítají vypovídat. Psychika Fusano se ale podle sousedů lepší, protože je nyní známá jako veselá a zábavná žena s nadšením pro basketbal.
Steven Stainer: Z oběti hrdina
„Jmenuji se Steven Stainer. Je mi čtrnáct let. Neznám skutečné datum svého narození, ale používám 18. duben 1965. Vím, že mé křestní jméno je Steven.
Jsem přesvědčen, že příjmení je Stainer,“ začíná výpověď Stevena Stainera na policii v březnu 1980. S sebou má pětiletého chlapce, jenž byl také unesen. Policisté mají za chvíli jasno.
Jedná se o čtrnáctiletého Stainera, jenž zmizel před sedmi lety. Kromě toho, že v příjmení píše chybně ypsilon místo měkkého i, si pamatuje všechno kolem svého únosu a doby zajetí.
Menšího kamaráda sice nemohl zachránit před únosem, ochránil ho ale před sexuálním zneužíváním, jemuž byl sám vystaven. Díky svému svědectví ochrání další možné oběti únosu a pachatele dostane za mříže. Celá Amerika ho zná jako hrdinu. Jeho bratra ale znají paradoxně jako vraha.
Nechceš svézt?
„Byl jsem už jen pár bloků od domova, když mě zastavil muž. Zeptal se mě, zda by moje máma nepřispěla do církevní sbírky. Řekl jsem, že by to asi udělala. A tak mi ten muž nabídl, že mě sveze domů,“ popisuje Stainer svůj únos.
Tehdy se píše rok 1972 a sedmiletý Steven nejprve odmítá přátelskou nabídku svezení domů ze školy. Pak se ale nechá přesvědčit. Domů se ale sedm let nedostane, protože v autě sedí ještě další muž. Ten, který si celý únos objednal.
Jmenuje se Kenneth Parnell a už dříve byl souzen za zneužití dítěte. Vymýšlí si i další lež, když nechá auto zastavit a jde k telefonní budce, aby chlapci po údajném telefonátu sdělil, že ho rodiče nechtějí.
Steven žije v tom, že se ho rodiče chtějí zbavit kvůli dalším sourozencům, aby je uživili. Navíc je vychován v tom, že dospělí nelžou. Zůstává proto s Kennethem, který mu zhruba po týdnu nařizuje říkat tati.
Táta predátor
Jako otec se ale Parnell nechová. Bije Stevena a znásilňuje ho. Dá se říct, že je přes den otcem a v noci predátorem. Je s podivem, že chlapce nechá chodit i do školy, když přespávají po různých ubikacích, pronajatých chatách a motelech.
Chlapec tak vystřídá velké množství škol, neboť se neustále stěhují po celé Kalifornii. Aby měl Kenneth peníze, bere různé námezdní práce a chlapci neustále mění jméno. Jednou je třeba Dennis Parnell.
Steven přitom dále myslí na rodiče, ale také na to, co mu řekl Parnell. Opravdu na něj zapomněli? Zbavili se ho? Má úplně vymytý mozek z Kennethových lží. Chlapec ale také začíná dospívat a pro Kennetha není najednou dostatečně zajímavý a atraktivní.
Unáší proto novou oběť, Timothyho Whitea. A Stevenovi je jasné, co se bude dít. Rozhodne se konat.
Bratr vrah
Šestnáct dní poté popadne Steven Timothyho za ruku, když je Parnell na noční směně, a oba míří nejbližší policejní stanici v Ukiahu. Zde se Steven se vším svěří strážníkům.
Ti si dávají dvě a dvě dohromady a zatýkají Parnella. „Parnell byl při pozdějším soudním líčení odsouzen k osmi letům vězení. U soudu svědčili Steven Stainer i tehdy šestiletý Timothy White.
Muž, který Parnellovi pomáhal Stevena v roce 1972 nalákat do auta, si z pětiletého trestu odseděl dva roky,“ informuje list Seattle Times. Zatímco Timothyho návrat domů je poměrně jednoduchý, Steven má problémy.
Už je zvyklý na alkohol i drogy a často odchází z domu, takže než se osamostatní, mají s ním rodiče starosti. V roce 1999 přichází pro rodinu další rána, když se z jejich druhého syna Caryho stává sériový vrah.
U soudu vypovídají, že je to tím, že mladšího syna zanedbávali při pátrání po Stevenovi. Steven se ožení a má dvě děti. Po noční směně v pizzerii, když jede na motorce domů, mu ale do cesty vjíždí auto a on umírá, protože nemá helmu. Chlapec, kterého zachránil, pomáhá nést na pohřbu jeho rakev.
Coleen Stanová: Dívka v bedně
Stopování se někdy nevyplácí. O tom vypovídá nejen známý krimi film Smrt stopařek. Zkušená stopařka Coleen má jednoho dne smůlu a upadá do zajetí rodiny podivínů, kde se musí starat o dům i cizí dítě a tátovi od rodiny dělat sexuální otrokyni.
Jen její důvtip a výmluvnost nakonec způsobí, že je manželkou únosce propuštěna. Únosci soud napaří 104 let a z Coleen je obhájkyně unesených dívek a žen.
Únos stopařky
Colleen Stanová je mladá a nebojácná stopařka, která se snaží jen dostat ke kamarádce několik set mil daleko. Využívá proto stopování, protože nevlastní auto a často takto cestuje. Jednoho dne má ale smůlu. Zastavuje jí modrá dodávka.
Na předních sedadlech sedí manželský pár. Vzadu má dítě, zdá se tedy se, že Colleen je v bezpečí. Zdání ale může klamat. Muž za volantem je Cameron Hooker, sexuální deviant, jenž zrovna hledá novou otrokyni pro své choutky.
Dívce přikládá nůž na hrdlo a spolu s rodinou ji odváží neznámo kam. Následuje etapa mučení a znásilňování, která je ale jen slabou předehrou daleko zvrhlejší zábavy. Svoji zajatkyni drží ve vlastnoručně vyrobené krabici. Když do ní dívka poprvé vleze, Hooker ji zavře a schová pod postel.
Sedm let v rakvi
V rakvi střídavě pobývá dlouhých sedm let. Únosce mladou ženu bičuje, dává jí elektrošoky a pálí ji ohněm. Colleen zažívá i tvrdý psychický teror. Muž jí dává nové jméno, nebo spíše přezdívku.
Mozek jí doslova vymývá falešnými informacemi, že pracuje pro tajnou organizaci, a když nebude poslouchat jeho rozkazy, stihne ji krutý trest. Hookerova manželka je zároveň spolupachatelkou.
Mužovu otrokyni označovala jednoduše za kus nábytku a stejně mile se k ní chovala. Společně zavírají Colleen až na 23 hodin denně do rakve. Ve tmě se dívka s klaustrofobickými pocity může upínat jen na zvuk ventilátoru, jenž jí dovnitř vhání vzduch.
Manželé pro nevinnou dívku dokonce připravují smlouvu, kterou musí bez odmlouvání podepsat. Podle dokumentu se stávají prakticky majiteli jejího těla. Musí pro ně pracovat, hlídat děti a vařit, když jsou v práci. Oba manželé jsou paradoxně krutými vězniteli a zároveň milujícími rodiči.
Z oběti je obhájkyně
Po letech má Colleen tak vymytý mozek, že dobrovolně poslechne, když jí Hooker dává do ruky pistoli a nařídí, ať si ji vloží do úst a zmáčkne spoušť.
Colleen automaticky poslechne, ale zbraň naštěstí cvakne naprázdno, protože není nabitá. Po téměř čtyřech letech ji Hooker pouští na návštěvu k rodičům, ale nutí ji přísahat, že ho neprozradí, jinak pošle k nim domů zabijácké komando a to je všechny povraždí.
Colleen se opravdu setkává s rodiči a tvrdí jim, že se jí žije dobře. Touto lží se ale odsuzuje k dalšímu několikaletému věznění. Až když dostává Colleen do rukou Bibli od únoscovy manželky, podaří se jí ženu obměkčit.
Ta ji časem propouští a vysvětluje, že žádná tajná organizace neexistuje. Colleen utíká domů, ale nikomu není schopna nic říct o tom, co se s ní dělo. Až její bývala věznitelka se svěřuje pastorovi, který ji posílá na policii.
Tam se se vším svěří a Hooker je zatčen a odsouzen na 104 let. Colleen dnes pracuje jako obhájkyně zneužívaných žen.
Shawn Hornbeck: Celá řádka trestů
Malý Shawn Hornbeck musí přísahat svému vězniteli, že pro něj udělá cokoli, aby ho dotyčný zločinec neuškrtil. Sousedé vnímají únosce a oběť za otce a syna a nic netuší.
Hornbeck ale nechce, aby někdo další dopadl jako on, a tak později chrání novou rukojmí. Policie náhodou objeví obě oběti únosu a spravedlnost dostává volný průchod.
Nečekaný objev
V lednu 2007 vyšetřuje policie zmizení třináctiletého chlapce ze St. Louis, aby paradoxně našla jiného.
Nedaleko bytového komplexu, kde dělá policie razii, spatří ještě bílý pick-up, jenž odpovídá vozidlu spojovanému s hledanou osobou, která byla naposledy viděna u svého bytu v Beaufortu ve státě Missouri, přibližně 60 kilometrů od St. Louis.
V bytě podezřelého Michaela Devlina je nalezen jak čtyři dny hledaný Ben Ownby, tak nezvěstný Hornbeck. Ten je pohřešován od října 2002, když byl spatřen na svém kole v Richwoodsu, 50 kilometrů jihozápadně od St. Louis.
Lekce autoškoly
Nastává období výslechů, kdy se samozřejmě řeší, jak mohl Devlin zadržovat chlapec po dobu čtyř let, aniž by se Hornbeck nepokusil o útěk. Sousedé hlásí, jak pozorovali mladého Hornbecka doma bez dozoru nebo na skateboardu a na kole.
Často není ani sám, ale má kamaráda z bytového komplexu. Když se blíží věku, kdy lze získat řidičský průkaz, Devlin mu dává řidičské lekce a celé okolí má za to, že se jedná prostě o otce se synem.
Mladý Hornbeck také kontaktuje policii, když má podezření na ukradenou motorku. Na internetových stránkách, jež zakládají jeho rodiče, se jich ptá, jak dlouho myslí, že ho budou hledat, a podepisuje se jako Shawn Devlin.
Doživotí
Poté, co Devlin unáší Hornbecka, několikrát ho znásilní a zbije a plánuje ho zabít. Když se o to pokusí a začíná chlapce škrtit, ten mu přísahá, že udělá vše, co bude chtít. „Dohoda s ďáblem,“ označují situaci prokurátoři.
Devlin užívá řadu metod, jak Shawna ovládat. Většina z nich nemohla být zveřejněna, tak hrozné praktiky to jsou. Únosce dokonce přiznává, že pořizoval pornografické fotografie a videokazety.
Prohlašuje Shawna i za komplice při zločinu, protože s ním byl v autě během únosu Bena Ownbyho. Úřady prohlašují Shawna za hrdinu, jenž se snaží zabránit Devlinovi v zavraždění Bena. Únosce si odnáší rozsudek hned od čtyř soudů.
Na posledním stání dostává souhrnně 74 doživotních trestů, takže nehrozí, že by ještě kdy někomu ublížil.