Čínský úředník Li Hao vede vcelku poklidný rodinný život s manželkou a osmiměsíčním synem.
K zásadnímu obratu dochází ve chvíli, kdy na policejní stanici přijde k smrti vystrašená mladá žena, která tvrdí, že byla dlouhé měsíce vězněna a znásilňována v důmyslné podzemní kobce. Policie odtud nakonec zachraňuje další tři její spoluvězeňkyně. Zbývající dvě ženy jsou nalezeny mrtvé.
„Lásko, začnu si přivydělávat jako noční hlídač,“ oznamuje 36letý Li Hao své ženě, a vytváří si tak alibi pro to, aby na každých 14 dní v měsíci mohl zcela opustit rodinu a věnovat se „jiným záležitostem“.
Ve skutečnosti si totiž pod cizí budovou pronajímá nenápadné malé sklepení, které pro jistotu zabezpečuje sedmero ocelovými dveřmi, aby se odtud nikdo nedostal a nikdo venku neměl ani stín podezření. Zní to jako začátek hororového filmu? V roce 2009 se skutečně odehrál.
Zneužívání vězněných dívek jako dobrý byznys
Li Hao si brzy vytipuje hned několik prostitutek a tanečnic, které v baru láká k sobě domů. Pod příslibem sexu za peníze ho ženy skutečně následují. Ve sklepě tak nakonec v jednu chvíli vězní celkem šest žen ve věku od 16 do 23 let.
Některé z nich zde stráví neskutečných 21 měsíců a jedna s ním také přijde do jiného stavu. Li Hao přitom tyto ženy vězní především za účelem finančního zisku.
Do kobky čile vodí zákazníky, se kterými je nutí mít sex, ale také s nimi natáčí sexuální videa, která následně umisťuje na placené erotické stránky.
Podle vyjádření, které padlo u soudu, jsou dívky po celou dobu vystaveny neuvěřitelnému psychickému a fyzickému mučení. Manželka tyrana přesto uvádí, že si ničeho podezřelého nevšimla a její muž se doma choval stejně jako dříve.
Dvě místnosti čtyři metry pod zemí
Policisté, kteří na případu pracují, jsou naprosto ohromeni složitostí zrekonstruovaného sklepa, který Li Hao pečlivě budoval dva roky předtím, než dívky unesl. Je složen ze čtyř částí.
Dvě kobky slouží pro návštěvy zákazníků a natáčení, nenápadný otvor o průměru 60 cm vede do tunelu. Úzký je tak, že umožňuje dospělému člověku pouze lézt. Tunel potom končí ve dvou malých místnostech, kde šest dívek přežívalo. Tyto místnosti už se nacházejí dobré čtyři metry pod zemí původního sklepa.
Do vězení putují i samotné oběti
Tento děsivý „stroj na peníze“ Li Hao udržuje úspěšně v chodu téměř dva roky, dokud jedna z vězněných obětí neuteče a její šokovaní příbuzní ji zbídačenou neodvedou na policii.
Za tu dobu však v kobce dochází také k úmrtí dvou vězněných žen, přičemž jedna umírá v důsledku opakovaného a brutálního bití, druhá je uškrcena. Zavraždit je mají ostatní tři na popud věznitele evidentně proto, aby si samy zachránily život.
Paradoxně je však soud nakonec také uznává vinnými a jedna je za vraždu potrestána třemi lety za mřížemi, zbylé dvě dostávají podmínku.
Dvě ženy, o které nikdo nestál
Okolnosti nálezu těchto dvou mrtvých žen jsou ale stále tak trochu v mlze. Jejich těla se sice našla, ale až během plného vyšetřování případu, tedy ve chvíli, kdy už byla v pokročilém stadiu rozkladu.
Ležela netknuta a neobjevena pěkných pár měsíců, bez jakékoli pozornosti policie. Ztratily se zaměstnankyně nočního klubu náhodou? Proč jejich zmizení nikdo nenahlásil a nikdo je ani nepostrádal?
Kam se ztratili sexuchtiví zákazníci, které věznitel ke svým prostitutkám do sklepení vodil? Nebylo jim ani trochu podezřelé, v jakém prostředí má k erotickým radovánkám dojít?
Policie si sype popel na hlavu
Místní policie pochopitelně s následnou medializací tohoto šokujícího případu cítí silnou potřebu obhájit své jednání a omluvit se za nekonání základních povinností strážců pořádku.
Čtyři policisté jsou okamžitě suspendováni a dochází k masivním kontrolám v podobných klubech a zařízení, stejně jako v on-line prostoru, kam Li Hao svá videa prodával. „Prosím, aby nám lidé dali druhou šanci.
Ukážeme vám výsledky našich akcí,“ prosí ředitel úřadu veřejné bezpečnosti v Luoyangu.
Čína se s vrahy příliš nemazlí
Samotný Li Hao je v listopadu 2012 odsouzen k trestu smrti. Usvědčen je z vraždy, znásilnění, nezákonného zadržování, organizované prostituce a výroby pornografie za účelem zisku.
Zbaven je svých politických práv a uhradit musí také pokutu 10 000 juanů, tedy téměř 40 000 korun. Před smrtí se setkává se svými příbuznými, ale jak vřelé toto setkání bylo – pokud vůbec proběhlo – to už tiskové agentury neuvádějí.
Pokus o právní zastoupení dívek selhal
Právnička, která celý případ sleduje, vystupuje s tím, že rozsudek smrti pro únosce je možná předvídatelný, ale jako žena nemůže a nechce souhlasit s rozsudkem pro tři vězněné ženy.
„Byla jsem šokována, když jsem slyšela verdikty, protože se staly oběťmi tohoto skandálu sexuálními otrokyněmi,“ uvádí právnička Zhang, která se sice pokoušela zastupovat tyto ženy u soudu, ale místní úřady její snahy údajně zamítly.
„Když byl skandál odhalen, okamžitě jsem zamířila do Luoyangu, abych lobbovala u městské právní kanceláře, úřadu veřejné bezpečnosti, ženské federace, úřadu právní pomoci a dalších oddělení, ale žádný z nich mi nedovolil tento případ převzít.“ Odvolává se na špatné sociální zázemí všech šesti žen, které je podle ní příčinou laxního zájmu policie i široké veřejnosti.
Případ zůstává plný otazníků
„Chtěla jsem těm ženám pomoci, protože předtím, než byly uneseny, pracovaly v karaoke barech, kadeřnických salonech a masážních studiích. Tedy ve všech oblastech, které jsou naší společností marginalizovány a diskriminovány.
Místní úřady jim ale raději zajistily právníka, který nebude zpochybňovat rozsudek soudu. To je velmi nespravedlivé,“ míní právnička, která rovněž oceňuje zájem zahraničních médií o případ, ačkoli okolnosti jeho zveřejnění jsou dodnes plné nejasností.
Soud nakonec podle vyjádření oficiální tiskové agentury vzkazuje, že k dívkám se naopak zachoval shovívavě, a proto jejich trest není příliš vysoký.
Videa z děsivé kobky sice částečně pronikají na internet v roce 2011, stejně jako podrobný plánek podzemního vězení, svět však musí přihlédnout k tomu, že informace jsou v Číně velmi pečlivě cenzurovány, a proto se kompletní a hrůzné detaily z vyšetřování zřejmě nikdy nedozvíme.