Domů     5P bezpečných chvil za volantem
5P bezpečných chvil za volantem
15.3.2024

Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování?

Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá nebezpečí můžeme vlastním přičiněním omezit. Připomeňme si 5P pro bezpečnou jízdu!

1. Posez

Naučte se zacházet se sedadlem

Už první vteřiny jízdy mohou rozhodnout o tom, zda se po dojetí do cíle budeme cítit vyčerpaní a zničení. Základem je totiž správné nastavení sedadla.

Co si budeme namlouvat, sedadla v autech neposkytují právě dokonalé pohodlí, i když se nám to při pohledu na lákavé měkké čalounění může zdát. Při sezení v autě chtě nechtě zaujímáme nepřirozenou pozici, při níž jsou kolena výš než kyčle.

Alespoň trochu můžeme nepříznivé důsledky takové polohy eliminovat tím, že si správně nastavíme úhel mezi sedákem a opěradlem. Ten by se měl pohybovat v rozmezí 95 až 100 stupňů.

Zapomeňme na představu, že čím víc si sklopíme opěradlo, tím se nám bude sedět pohodlněji. Pro řízení je naopak ideální co nejvzpřímenější pozice.

Řidič tak nejen nejlépe vzdoruje mikrospánku, ale také lépe sleduje chování vozu, nemluvě o tom, že právě při takové poloze nejlépe fungují bezpečnostní pásy. Ohlídejme si vzdálenost od volantu.

Pokud se opřeme a natáhneme ruku, zápěstí by mělo dosáhnout na horní hranu volantu. Všestranně nastavitelná sedadla moderních aut disponují i možností změny bederní podpěry.

Pokud je vaše sedadlo starší, postačí vložit si za záda v úrovni pasu třeba složenou deku.

2. Přestávky

Kdo zastaví, vyhraje

Připadáte si jako frajer, když urazíte celou cestu do Chorvatska na jeden zátah? Ať už jste sebezkušenější, ohrožujete tím sebe i své pasažéry.

I když to nepozorujete, tělo v náročných podmínkách tuhne a svaly postupně ztrácejí schopnost rychle a správně reagovat. Je spočítáno, že u průměrného motoristy klesá koncentrace po stokilometrové jízdě po dálnici zhruba o pětinu.

Pokud jedeme v noci nebo za snížené viditelnosti, je to ještě víc. Snížená schopnost soustředění ovšem znamená drahocenné zlomky vteřiny, které nám mohou chybět při nenadálé nutnosti řešit rizikovou dopravní situaci.

Únava a vyčerpání se pak může projevit takzvaným mikrospánkem. Tento krátkodobý výpadek pozornosti nemusí trvat ani celou sekundu, ale jeho následky mohou být v provozu fatální.

Věnujme proto pozornost signálům, které nám předtím naše tělo vysílá, a poskytněme mu patřičnou relaxaci. Zvlášť rizikovými časy jsou období od půlnoci ro časného rána či po obědě.

Každých 60 až 120 minut bychom měli zastavit na vhodném místě, vystoupit a alespoň pět minut se pohybovat. Protáhnut se, projít se či proběhnout, nabrat kyslík do plic, prostě změnit stereotyp. Vyplatí se to.

3. Potraviny

Voda je víc než káva

Rozšířeným mýtem je názor, že hodně kávy se postará o to, abychom udrželi pozornost a neusnuli. Ano, káva pomáhá stimulovat organismus, ale účinky kofeinu se projeví až zhruba po 30 minutách. Našemu tělu ale mnohem víc chybí jiná tekutina – voda.

Při dlouhé jízdě hrozí dehydratace, a tak bychom měli vypít mnohem víc vody než kávy. Energii pak tělu, od kterého požadujeme stoprocentní výkon, nejlépe dodáme ve formě sacharidů. Hodí se mít po ruce ovoce, med či bonbóny s hroznovým cukrem.

Pověstné české řízky sbalené na cestu opravdu nejsou ideální, protože únavu vzhledem k náročnému trávení spíše vyvolají, než zaženou. Nahraďme je třeba celozrnným pečivem. Jíst bychom měli raději menší porce, ovšem častěji.

Můžeme k tomu využít pravidelné přestávky, protože jíst při řízení není právě bezpečné. Předpisy zapovídají držet v ruce mobil a o rohlíku nic neříkají, ale dělení pozornosti na jídlo a řízení je stejné.

Podle statistik se konzumace jídla za volantem podílí na větším počtu dopravních nehod než telefonování nebo kouření.

4. Průvan

Svaly nechtějí do ledničky

Nikomu se samozřejmě necestuje dobře za horkého letního dne v rozpálené plechové krabici. Od toho výrobci vybavují své vozy klimatizací. S tou se ovšem musíme naučit správně zacházet.

Nejhorší jsou prudké výkyvy teplot, které nastanou při přechodu z teplého prostředí do vychlazeného. Rozhodně si toho povšimnou nejrůznější části našeho těla, které při řízení potřebujeme ve stoprocentní kondici.

Rozdíl teplot působí podobně jako ofouknutí při rychlé jízdě s dokořán otevřenými okénky. Na prudké ochlazení reagují zejména šíje, krční páteř a ramenní klouby ztuhnutím.

Svaly se mohou zablokovat a kromě nepříjemné bolesti nám mohou i část výletu pěkně znechutit.

Teplota klimatizovaného vzduchu by měla být nastavena o maximálně 5 stupňů níž než teplota venkovní, a proud chladnějšího vzduchu raději nasměrujme jinam než přímo na sebe.

Kromě svalů tím můžeme ohrozit například i své oči, jejichž povrch rychle vysychá, oči pak pálí a slzí. Ke správnému používání klimatizace také patří pravidelná kontrola a čištění.

Ve filtrech se hromadí plísně a bakterie, takže cesta na dovolenou by se mohla stát počátkem nepříjemného onemocnění.

5. Pozornost

Pomozte svému zmatenému mozku

Následující řádky budou platit spíše pro spolujezdce. Už se vám stalo, že jste při cestování potřebovali věnovat pozornost třeba studování mapy nebo jste si chtěli krátit dlouhou chvíli čtením? Pak nejspíš budete znát kinetózu neboli nemoc z pohybu.

Ta vzniká v okamžiku, kdy je náš organismus poněkud zmaten rozdílnými podněty, které dostává. Tělo se pohybuje, zatímco oči ulpívají na jednom místě. Čím rychleji jedeme a čím víc zatáček silnice má, tím se situace zhoršuje.

Mozek si pak neví rady, jak takový rozpor vyhodnotit, a reaguje zvracením, bolestí hlavy či závratí. Omezme proto čtení na nutné minimum a podpořme svůj organismus, jak to jde.

Třeba dodržováním pitného režimu (na rozbouřený žaludek je vynikající třeba mátový čaj), sáhněme spíše po dietních pokrmech, a především požádejme řidiče, aby zpomalil a jel co nejplynuleji, bez prudkých akcelerací a ostrých změn směru.

A když už nebude zbytí a budeme nuceni sáhnout po nějakém léku na kinetózu, pamatujme, že většina z takových přípravků může mít tlumivé účinky.

Pokud se s řidičem na dlouhé trase hodláme za volantem střídat, pak by účinky medikamentů mohly oslabit naši pozornost.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
Lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
reklama
záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané