Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat…
Různorodé vnímání bolesti
Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc každý vnímá bolest jiným způsobem. Je to dáno tím, že lidé mají různě vyvinuté mechanismy, kterými tělo bolest tlumí.
Jsou tedy mezi námi lidé, kteří bolestivé podněty téměř vůbec necítí, ovšem jiní je naopak vnímají zostřeně. Na první pohled by se mohlo zdát, že vnímání bolesti je něco, co člověk nemůže ovlivnit jinak než pomocí léků na utišení bolesti. Je tomu však skutečně tak?
Ovlivňující faktory
Bolest může ovlivnit celá řada faktorů, jako kupříkladu aktuální psychická kondice každého jedince, genetika, sociální prostředí, výchova a rodinné prostředí, rovněž i to, jak často se členové rodiny s bolestivými stavy setkávají a jak na ně reagují.
Odlišné vnímání bolesti mají pak zcela jistě primitivní kmeny v Amazonii, které se s bolestivými podněty setkávají mnohem častěji oproti člověku z města.
Bolest a akupunktura
Při vnímání bolesti nám může prospět například i akupunktura. Kupříkladu vědci z univerzity v německém Essenu zkoumali vliv akupunktury na vnímání bolesti.
Pomocí magnetické rezonance sledovali, jak odlišně reaguje mozek na bolest v případě použití této tradiční metody. Oblasti mozku, které reagují na bolest, se po aplikování jehel zmenšily.
Bylo zjištěno, že akupunktura dokáže působit nejen na vnímání bolesti, ale i na receptory. Když totiž člověk bolestivý stav očekává, působí akupunktura jako placebo…