Domů     Největší případ Agathy Christie. Kam zmizela slavná spisovatelka?
Největší případ Agathy Christie. Kam zmizela slavná spisovatelka?
14.3.2024

Nejslavnější autorka detektivek předvedla kousek, za jaký by se nemusela stydět žádná z jejích postav. Na jedenáct dnů totiž beze stopy zmizela. O tom, co se s ní během té doby dělo, do smrti nepromluvila.

Je večer 3. prosince 1926. Agatha Christie se právě dozvěděla o tom, že jí je manžel nevěrný se svou sekretářkou. Archibald Christie své manželce oznámil, že požádal o rozvod.

Následovala bouřlivá hádka, plná výčitek a slz, během které Agatha údajně prohlásila: „Nezapomeň, že jsem schopna všeho. I zmizet.“ V půl desáté večer si spisovatelka sbalila kufřík, políbila svou spící sedmiletou dcerku a vyšla ven do mrazivé noci.

Nastartovala auto a odjela neznámo kam. Tak začal případ jedenáctidenního zmizení slavné královny detektivek.

Agatha Christie v roce 1922 při návštěvě muzea britského impéria. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain
Agatha Christie v roce 1922 při návštěvě muzea britského impéria. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain

Do akce se zapojili policisté i jasnovidci

Poté, co zmizení Agathy Christieové vyšlo najevo, okamžitě se rozjelo obrovské pátrání. Zapojilo se do něj přes tisíc policistů, patnáct tisíc civilistů, a poprvé v britské historii byly do pátrací akce nasazené i letouny.

Ministr vnitra vybízel k většímu úsilí. Hledání se zúčastnili i dva další slavní autoři detektivek – Dorothy L. Sawyersová a autor knih o Sherlocku Holmesovi, Arthur Conan Doyle.

Ten dokonce angažoval jasnovidce, který měl spisovatelku najít podle její rukavičky. Všechno ale bylo marné.

Slavná autorka detektivek zmizela beze stopy jako jedna z jejích postav

Zanedlouho bylo sice nalezeno auto Agathy Christie, ale bylo prázdné. Stálo v křoví u jezera Silent Pool, ve kterém se už v minulosti utopily dvě děti. Světla auta stále svítila a uvnitř se nacházel jak autorčin kabát, tak její zavazadlo.

Tento nález rozpoutal vlnu spekulací. Spáchala snad slavná spisovatelka sebevraždu? Byla unesena? Byl to cynický reklamní trik, který měl přilákat větší pozornost k jejím knihám? Nebo ji dokonce zavraždil její nevěrný manžel, či jeho milenka?

Záhada zmizení Agathy Christie plnila první stránky novin včetně New York Times.

Agatha Christie nalezena – ale se ztrátou paměti!

Vše se změnilo, když si hráč na banjo v hotelu Hydro v lázeňském městě Harrogate všiml návštěvnice, která se hledané spisovatelce nápadně podobala. Kontaktoval policii a ta na místo dorazila i s Agathiným manželem. Čekal je ale šok.

Všichni zúčastnění jen nevěřícně zírali, když kolem nich Agatha bez povšimnutí poklidně prošla, sedla si ke stolku a nezúčastněně začala číst noviny, na jejichž první stránce se vyjímala její fotka. Když ji manžel oslovil, nepoznávala ho. Jakápak Christie?

Ona se přece jmenuje Theresa Neale. Pod tímto jménem byl v hotelu zapsaná. Stojí za povšimnutí, že Neale bylo jméno ženy, kvůli které ji manžel plánoval opustit.

Archibaldovi Christiemu se nakonec podařilo spisovatelku přesvědčit, aby s ním odešla zpátky domů. Nejevila přitom ale velké nadšení a nechala manžela dlouho čekat, zatímco se balila a převlékala.

Článek v novinách oznamující, že se Agatha Christie našla. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain
Článek v novinách oznamující, že se Agatha Christie našla. FOTO: Unknown author/Creative Commons/Public Domain

Zlý rok Agathy Christie

Agatha Christie nikdy nepromluvila o tom, co se během jejího záhadného zmizení dělo. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je dočasná ztráta paměti, způsobená předchozím stresem a nervovým přetížením. Rok 1926 byl pro spisovatelku detektivek hodně zlý.

„Vzpomínky na následující rok svého života nesnáším,“ napsala později ve své knize, kterou nazvala Vlastní životopis. Kromě manželovy nevěry se potýkala i s finančními problémy, nebyla spokojena s rukopisy, které odevzdala, a zemřela jí matka.

Agatha Christie musela vyklidit starý rodinný dům a přebrat věci po několika generacích obyvatel.

Vyklízení přeplněného rodinného domu bylo obtížné

Byl to obrovský úkol a spisovatelka při něm musela postupovat opravdu pečlivě.

Její babička totiž ráda schovávala cennosti na těch nejnepravděpodobnějších místech, a tak našla například diamantovou brož ukrytou v punčoše, nebo peníze založené mezi starou korespondencí.

Její manžel se zdržoval v Londýně a odmítl ji navštěvovat, nechtěl ani, aby ona jezdila za ním. Údajně to bylo z finančních důvodů, ale už tehdy věnoval svou pozornost Nancy Neale, ze které se stala jeho milenka.

Agatha pracovala tak tvrdě, že zapomněla i to, jak se jmenuje

Agatha trávila celé dny prací na vyklízení domu, ale její duševní zdraví tím značně trpělo. Ztratila chuť k jídlu, byla zmatená a roztěkaná. Občas se musela zastavit, aby si uvědomila, co vlastně zrovna dělá. A už tehdy začala zapomínat své vlastní jméno.

Když měla podepsat šek, nemohla si na ně vzpomenout. Ve svých vzpomínkách o tom napsala: „Ale ovšem, říkala jsem si, svoje jméno přece znám dokonale. Jenže – jak se jmenuji?“ Spisovatelka se propadala do stále hlubšího stresu, a ten si nakonec vybral svou daň. Ztratila paměť a zmizela.

Agatha Christie kolem roku 1964. FOTO: Joop van Bilsen / Anefo/Creative Commons/CC0
Agatha Christie kolem roku 1964. FOTO: Joop van Bilsen / Anefo/Creative Commons/CC0

Mohla se Agatha Christie pokusit o sebevraždu?

Před několika lety spisovatel Andrew Wilson přišel s novou teorií. Podařilo se mu dohledat staré interview z roku 1928, ve kterém Agatha mluvila o tom, že se v onen temný den pokusila o sebevraždu.

Zamířila s autem k místu, kde se podle ní nacházel lom, pustila volant a nechala auto sjet mimo silnici. Myslela si, že se zřítí ze srázu. Auto ale narazilo do stromu a Agatha utrpěla silnou ránu do hlavy. V důsledku toho mohla ztratit paměť a začít si představovat, že je někým jiným.

Byla ztráta paměti jen předstíraná?

Wilson ale nevylučuje ani to, že slavná spisovatelka ztrátu paměti jen předstírala, protože sebevraždu pokládala za nekřesťanské chování a za svou chvilku slabosti se hluboce styděla.

Koncem 90. let se objevilo také prohlášení dcery tehdejší přítelkyně Agathy Christie, Judithy Gardnerová, která tvrdila, že 3. prosince 1926 zoufalá spisovatelka navštívila její matku, aby spolu vymyslely plán, jak vytrestat nevěrného manžela.

Jak to tedy celé ve skutečnosti bylo? Vydržela Agatha Christie svou ztrátu paměti celých jedenáct dní jen předstírat? To už se asi nikdy nedozvíme.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Torrey Abbey/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a