Lidské tělo je někdy jako labyrint. Bludiště, které jsme prozkoumali jen z části a stále nám zbývá mnoho místa pro otazníky nad jeho fungováním. Mezi takové záhady patří i případy lidského samovznícení. Provedeme vás kaleidoskopem nejznámějších případů samovznícení v historii.
Není co hasit
„Za 25 let své praxe jsem nic podobného ještě neviděl,“sděluje galwayský patolog Kieran McLoughin. Řeč je o prvním případu samovznícení v Irsku.
Dochází k němu v Galway koncem roku 2010. V prosinci je objeveno ohořelé tělo šestasedmdesátiletého Michaela Flahertyho přímo v jeho bytě. Hasiči přivolaní k požáru vnikají do domu a s hrůzou zjišťují, že vlastně není co hasit.
Flaherty leží na zádech nedaleko krbu. Hlavu a končetiny má netknuté, ale z většiny trupu je jen hromádka na prach spálených ostatků. Oheň zasahuje pouze podlahu pod tělem a strop je trochu očazený od dýmu.
Vyšetřovatelé prověřují pro jistotu každou možnou verzi, ale jsou bezradní. I když leží tělo hlavou směrem ke krbu, požárníci vylučují, že by otevřené ohniště mělo s tragédií něco společného. Na místě nejsou nalezeny ani stopy po alkoholu nebo cigaretách.
Policisté neobjevují ani známky násilného vniknutí do domu a patolog pouze zjišťuje, že oběť trpěla cukrovkou a vysokým tlakem, ale smrt nenastala v důsledku srdeční zástavy nebo mozkové příhody. Lékař je proto nucen prohlásit, že šlo o případ samovznícení.
Náruživý kuřák
John Irving Bentley je starý lékař a náruživý kuřák. Dokonce tak náruživý, že stopy po tabáku jsou na jeho rukou i oblečení. 4. prosince 1966 ho v jeho domě v pennsylvánském Coudersportu navštěvují přátelé, kteří se zdržují až do večerních hodin.
O den později je objeven mrtvý v koupelně. Lépe řečeno to, co z něj zbylo. Do podlahy je vypálena díra tak hluboko, že jsou vidět nosníky potrubí, a z těla zbývá pouze noha od kolena k prstům v bačkoře. Lékařova dýmka je ale nalezena až ve vedlejší místnosti.
Přivolaný policejní tým zuřivě pátrá po zdroji požáru. Zástupce ohledávače mrtvol podává o případu svědectví: „Vše, co jsem nalezl, byl kolenní kloub na vrcholu podstavce v suterénu, nohu od kolene dolů a rozházený popel o dva metry níže.
Avšak oheň, který hořel tak prudce, zcela strávil celý zbytek těla dr. Bentleyho, zanechal jeho chodítko zcela nedotčené vedle díry.“ Koroner nakonec označuje za příčinu úmrtí zadušení, přičemž mělo zároveň dojít k spálení těla.
Krb je nasáklý tukem
K prvními zaznamenanému případu samovznícení dochází už 26. června 1613 v anglickém městě Christchurch. Za bouře tu ve spánku uhoří tesař John Hitchen a jeho dítě. Manželka, jež leží otočená bokem k manželovi, utrpí popáleniny.
Podobně umírá i Grace Potteová z Ipswiche. V dubnu roku 1774 si odchází pouze do pokoje v přízemí zakouřit dýmku. Ráno ji nachází dcera mrtvou. Hlavu má v krbu, v němž se ale netopí. Krb je nasáklý tukem a zbytky těla ještě žhnou.
Soudní vyšetřovatelé případ uzavírají jako dopad ženina alkoholismu, i když očití svědci něco takového zpochybňují. Dnes se zdá velice nepravděpodobné, že by někdo vzplanul kvůli nadměrnému pití alkoholu.
Dříve se tak ale často vysvětlují případy samovznícení, kdy má být lidské tělo doslova nasáklé lihem a prostou chemickou reakcí v těle tak má dojít k samovznícení. Dnešní věda ale něco takového vylučuje.
Jen 200 zaznamenaných případů
„Myslím, že na světě je zaznamenáno jen kolem dvou set takových případů. Neříkám, že se to tu stalo, ale zatím to nemůžeme s jistotou vyloučit, “ konstatuje šerif Ron Lockhart ze Sequoyah v Oklahomě.
Řeč je o případu možného samovznícení, který vyšetřuje v roce 2013. Pětašedesátiletý Danny Vanzandt je nalezený svým bratrem Aronem ve svém domě mrtvý. Jeho tělo je silně ohořelé, ale stopy požáru ani zdroje ohně nejsou nikde jinde v domě.
Ani nábytek není nijak poškozený a policie marně hledá nějaké stopy zápasu či násilného vniknutí. Samotný šerif je v tomto případu nucen uvažovat o teorii samovznícení.
I když byl ale Danny náruživý kuřák a alkoholik, strážce zákona má o celé věci neustále pochybnosti. Utrpěná zranění prý neodpovídají upuštěné cigaretě a podobným nehodám.