Stejný děsivý obrázek se naskytl už mnoha nešťastným majitelům psů. Jejich miláček se náhle zběsile rozeběhne a na konci kamenného mostu se jako smyslů zbavený vrhne přes zábradlí. Prokletý most Overtoun si právě vyžádal další oběť.
Do začátku dvacátého století napadlo zámožného pána jménem John White vybudovat ve skotské vesničce Milton nedaleko Glaswowa most přes hlubokou rokli. Přilehlé šlechtické sídlo má bohatou historii.
Za války se v něm usadili nacisté, poté zde fungovala nemocnice, dům také poničil rozsáhlý požár. Most zvaný Overtoun, který jako by vypadl z hororového filmu, má ale ještě mnohem působivější pověst.
Přízrak vystupuje ze země
Po pár desetiletích se po okolí začíná proslýchat, že krajinou bloudí duch vdovy po Johnu Whiteovi.
Říká se mu Bílá paní Overtounská a pokud bychom zavítali do některé z místních krčem, určitě bychom se seznámili s pár svědky, kteří ji na vlastní oči spatřili vystupovat ze země.
Nikdo z místních ale nedokáže vysvětlit, proč by přízrak hradní paní měl mít nějaký obzvláštní zálusk na psy.
Osudný skok do propasti
Poprvé si lidé oné zvláštnosti povšimli v 50. letech minulého století. Na stejném místě na konci mostu se řada psů rozběhne, přeskočí zídku a slepě se vrhne dolů do patnáctimetrové propasti. Hovoří se o desítkách psů, kteří tu takto zahynuli.
Starousedlíci se dopočítají nejméně padesáti potvrzených případů, ale ve skutečnosti jich zřejmě bude několikanásobně víc. Co vede psy, aby tak podivným způsobem ukončili svůj život?
Místo, kde zemřel Antikrist
Souvisejí snad záhadné sebevraždy psů s legendou, která se k mostu váže? Podle ní jakýsi Kevin Moy podlehl přesvědčení, že do jeho malého synka se vtělil Antikrist. Odnesl potomka právě na most Overtoun a svrhl ho do hlubin.
Teprve poté si uvědomil, čeho se dopustil, a vzápětí skočil ze stejného místa i on. Může na tomto prokletém místě dodnes přetrvávat nějaká negativní energie, které citliví psi podléhají?
Zábradlí ve špatné výšce
Vědci postupně vyloučí vlivy nedalekého vedení vysokého napětí, nějaké magnetické anomálie či lidským uchem neslyšitelných zvuků, které by mohla vydávat samotná konstrukce mostu. Neprokáže se ani spojení s nedalekou základnou jaderných ponorek ve Faslane.
A tak prozatím jediným racionálním vysvětlením zůstávají pachy. Podle vědců za všechno můžou norci, jejichž chov je ve zdejší oblasti tradiční.
Některým ze zvířátek se vždycky podaří uniknout z farem a logicky pak nalézají útočiště v nejdivočejším terénu, kterým je právě okolí mostu Overtoun. Psi potom pudově touží norky pronásledovat tak silně, že nevnímají překážky.
Tím spíš, že zábradlí mostu je vysoké, takže před skokem nevidí, že za ním čeká jen hluboká propast.
Věda versus nadpřirozeno
Mohlo by být řešení overtounské záhady skutečně takhle jednoduché? Dokáže pach norků vysvětlit, proč zde přichází o život tolik psů, a navíc právě na jediném místě v jediném konkrétním výklenku na konci mostu?
Nebo jsme v Miltonu opravdu svědky působení dosud neznámých nadpřirozených sil? Každopádně majitelům psů můžeme doporučit jedinou věc: Dbejte varování cedulky, která ještě před vstupem na most důrazně doporučuje držet si své psí miláčky na vodítku.