Člověk je od přírody tvor masožravý, zejména v konzumaci červeného masa si rád dopřává. Aby také ne, v rozumném množství jde o skvělý zdroj zinku, vitaminu B12, selenu nebo železa. Co se však stane, když se na našem talíři pochoutka objevuje až příliš často?
V roce 2016 doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) konzumovat červené maso pouze 2krát týdně.
„Důsledný výzkum American Heart Association, American Cancer Association a dalších, ukazuje nepříznivé zdravotní dopady konzumace červeného masa,“ prohlásil předseda výboru pro výživu American Heart Association a profesor medicíny na Stanfordské univerzitě, Christopher Gardner (*1959).
Zatímco dosud bila věda na poplach především kvůli potenciálnímu vzniku nádorových onemocnění, v letošním roce se pole potenciální škodlivosti ještě rozšířilo, a to o diabetes 2. typu.
Když omezení nestačí…
Nový výzkum publikovaný v The American Journal of Clinical Nutrition totiž ukázal, že snížení konzumace oblíbených masitých pochoutek nemusí vůbec stačit. K rozvoji diabetu 2. typu klidně postačí i dvě porce červeného masa týdně.
Průměrní Američané, stejně jako Australané, Argentinci, Mongolové a Srbové ho přitom zkonzumují každý rok více než 100 kilogramů. „Zjistili jsme mírné, ale statisticky významné zvýšení rizika i při dvou porcích červeného masa týdně.
Riziko se neustále zvyšovalo s vyšším příjmem,“ prohlásil vedoucí studie Xiao Gu působící na Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Odborná práce také ukázala, že nahrazení červeného masa rostlinnými zdroji bílkovin může pravděpodobnost vzniku cukrovku naopak značně snížit.
Má své výhody
Aby se však červené maso nacházelo také na talíři, a ne jenom na pranýři, přinášíme i dobré zprávy. Dietní směrnice amerického ministerstva zemědělství totiž červené maso označuje za vynikající zdroj bílkovin.
A pracovníci v Mayo Clinic již v minulosti uvedli, že „může být součástí zdravé stravy, avšak s mírou“. Zároveň je tento typ masa bohatý například na železo a zinek.
Podle profesorky zdravotní politiky na chicagské Feinberg School of Medicine, Norriny Bai Allenové, může člověku napomoci navodit pocit sytosti a zároveň udržovat jako svalovou a kostní hmotu.
Všeho s mírou
Je však nutné si uvědomit, že nadměrné holdování ať už hovězímu nebo vepřovému není pro získání výše popsaných zdravotních benefitů nezbytné, jelikož živiny a bílkoviny lze získat také z jiných zdrojů.
Odborníci proto upozorňují, že s ohledem na to, co až dosud podařilo zjistit, je v lidských silách případná rizika minimalizovat.
„Na základě námi shromážděných informací a výsledků můžeme říci, že k nižšímu rozvoji diabetu 2. typu lze přispět například tak, že si dopřejeme jeden velký steak měsíčně nebo si dáme menší porcí červeného masa týdně,“ uzavřel expert na výživu a profesor medicíny na Harvard Medical School, Walter Willett.