Domů     Překvapivá teorie: Připravoval generál Žukov útok na nacistické Německo?
Překvapivá teorie: Připravoval generál Žukov útok na nacistické Německo?

Generál Georgij Konstantinovič Žukov zapíchne prst do mapy. Vysvětluje Stalinovi, kde se právě nacházejí německá vojska. Na očích je mu vidět, že by nejraději nečekal, až je nepřítel překvapí a zaútočil jako první. Plány operace už má hotové. Čeká jenom na Stalinovo přikývnutí…

V německo-sovětských vztazích na sklonku jara 1941 hrají významnou úlohu hlavně dva muži – Friedrich Werner von der Schulenburg (1875–1944), německý velvyslanec v SSSR, a jeho ruský protějšek Vladimír Georgijevič Děkanozov (1898–1953), sovětský velvyslanec v Berlíně.

Mezi nimi a samozřejmě i mezi jejich šéfy probíhá horečná diplomatická aktivita.

Schulenburg na schůzce v Berlíně ujišťuje Adolfa Hitlera (1889–1945), že s ním Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) pořád chce spolupracovat a je připravený k ústupkům vůči Německu.

Hitler jenom tiše poslouchá a na závěr poznamená: „Pane hrabě, já nechovám úmysl vést válku proti SSSR…“ Dobrého pozorovatele Schulenburga tím ovšem nepřesvědčí.

Mezitím se v Moskvě schází Děkanozov se Stalinem a po jeho boku se na Rudém náměstí účastní oslav Prvního máje. Má jít o okázalé gesto přátelství vůči Německu.

Josif Vissarionovič Stalin je zprvu ochotný k ústupkům Hitlerovi. FOTO: Valentin Volkov/Creative Commons/Public domain
Josif Vissarionovič Stalin je zprvu ochotný k ústupkům Hitlerovi. FOTO: Valentin Volkov/Creative Commons/Public domain

Předběhneme protivníka

Stalin se ale mezitím stává předsedou rady lidových komisařů, tedy premiérem a soustřeďuje mnohem větší moc a kolečka Rudé armády se rychle dávají do pohybu.

Někdy kolem poloviny května 1941 už leží na stole náčelníka generálního štábu Rudé armády Georgije Konstantinoviče Žukova (1896–1974) plán preventivního úderu proti německým vojskům.

I když je datovaný jenom květnem 1941, počty jednotek a vojenské techniky přesně odpovídají datu 15. května 1941. 15stránkový soupis pořídil Žukovův podřízený Alexandr Michajlovič Vasilevskij (1895–1977).

Podle historiků sovětskou generalitu k vytvoření plánu přiměl právě Stalinův projev z 5. května 1941. V písemné poznámce k plánu to potvrzuje i sám Žukov:

„Považuji za nezbytné za žádných okolností nepřenechat německému velení iniciativu, předejít protivníka v jeho nástupu vojsk a zaútočit na německé vojsko v době, kdy se bude ještě nacházet ve stádiu pochodu…“

Žukovův podřízený Alexandr Michajlovič Vasilevskij pořídil soupis vojenské techniky a počtu vojáků. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0
Žukovův podřízený Alexandr Michajlovič Vasilevskij pořídil soupis vojenské techniky a počtu vojáků. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0

Velké oči

„Koncept předpokládal úder z Ukrajiny a porážku hlavních německých sil v jižním Polsku.

Kyjevský vojenský okruh, přeměněný na Jihozápadní front, měl postupovat jako první a jeho jednotky by útočily směrem na Krakov,“ rekonstruuje historik Plešakov průběh předpokládaného útoku.

Dále plán počítá s obklíčením Němců kolem Varšavy, obsazením Východního Pruska a celého Polska, ale i s napadením německého spojence – Rumunska. „Žukovovým megalomanským sklonům odpovídalo, že jen Jihozápadnímu frontu (akce z Ukrajiny směrem na Krakov) bylo přiděleno kolem jednoho milionu mužů a osm tisíc tanků,“ komentuje generálovy záměry Plešakov.

Jenže kde najednou vzít tolik techniky a mužů? Je jasné, že podobná akce vyžaduje rozsáhlou přípravu. Generalita proto navrhuje povolávat do armády záložníky pod záminkou manévrů a nenápadně přesouvat vojska z východu na západ.

Kromě toho si operace žádá i přesun většího množství letadel na západ. I tak ale bude všechno dlouho trvat. „Plán se nezmiňoval o datu útoku, naznačoval však, že přípravy by měly být skončeny v roce 1942,“ tvrdí Plešakov.

Jenže půl roku, nebo dokonce rok příprav je v současné situaci strašně dlouhá doba. Nepřítel Sovětům neponechá tolik času…

Georgij Žukov zřejmě připravil plán vojenské operace. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0
Georgij Žukov zřejmě připravil plán vojenské operace. FOTO: Mil.ru/Creative Commons/CC BY 4.0

Tichý posluchač

Náčelník generálního štábu Žukov dorazí ke Stalinovi na jednu z mnoha schůzek. Vytáhne operační mapy a sovětskému vůdci do nich podrobně zakresluje polohy německých vojsk. Každou čáru, kterou vede po mapě, podrobně popisuje. Jeho posluchač z něj nespouští oči.

Nikdo ze Stalina ale nedostane ani slovo. Pak šéfa generálního štábu poklidně propustí. Co si myslí, když slyší Žukovova slova o německém nebezpečí a plánech na protiakci? I na tuhle otázku má historik Plešakov odpověď:

„Pravděpodobně doufal, že Hitler by mohl být donucen k podepsání mírové smlouvy a vzdát se celé východní Evropy.“ Aby k tomu došlo, museli by ale Sověti opravdu zaútočit. Jinak ničeho nedosáhnou. Stalin tedy zřejmě opravdu uvažuje o uskutečnění nabízeného plánu.

Tajná porada v Kremlu

Napovídá tomu skutečnost, že na 24. května 1941 svolává do Kremlu tajnou schůzku s velením Rudé armády. Neexistuje z ní ale žádný zápis. Buď ho nikdo nenapsal, nebo je dodnes ukrytý v moskevských archivech, případně byl zničen.

Návštěvní kniha Kremlu ovšem prozrazuje, že zde nechyběl Molotov i Žukov a řada velitelů různých sovětských vojenských okruhů. Celkem přišlo na Stalinovo pozvání 19 lidí. Stal se žhavým tématem schůzky Žukovův plán? Zřejmě ano.

Některé generálovy požadavky, zmiňované v návrzích na operaci, se už v té době ostatně realizují. Během května 1941 Sověti potají mobilizují. Dochází k přesunu vojska k západní hranici. Na západ se stěhuje i letectvo, budují se tam polní letiště.

Horečná vojenská aktivita Rudé armády během druhé poloviny května 1941 podporuje názor, že Žukovův plán mohl být schválen, i když ho nikdo nepodepsal.

U podobných dokumentů ale nešlo o nic neobvyklého, například maršál Vasilevskij potvrzuje, že Stalin nikdy vojenské plány nepodepisoval. Je možné, že Žukovův plán sovětský vůdce podpořil, i když jinak německou hrozbu stále podceňoval.

„Někdy na počátku června jsem se znovu snažil Stalina přesvědčit o tom, že zpravodajské odhady blížícího se nebezpečí jsou přesné.

Do té doby Stalin mé informace shazoval ze stolu,“ líčí totiž generál Žukov v roce 1966 při setkání se sovětským historikem Lvem Bezymenským (1920–2007).

Příliš málo času na akci

„Strana nepřipravovala vojenské síly jen na obranu, ale i na široké útočné operace, které by zničily vojenské síly agresora,“připouští v roce 1965 i Vasilevskij na otázku, jestli mělo sovětské velení před německým útokem připraveno válečné operační plány.

Hlavní problém vznikl podle něj kvůli tomu, že velení Rudé armády nestihlo do června 1941 přesunout svá vojska podle plánu. Stalin zřejmě hrál o čas. Věřil, že bude moci začátek války pozdržet. Váhal ale tak dlouho, až prošvihl vhodný okamžik.

Němci 22. června 1941 útočí na SSSR, rozjíždí se Operace Barbarossa. „Prostory soustředění našich sil byly záhy obsazeny protivníkem a o vytvoření uskupení, která předpokládal náš plán, už nemohlo být ani řeči,“ dodává Vasilevskij. Němci byli rychlejší.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: (A.N. Mironov)/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz