Domů     Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
20.12.2023

Černobyl. I po téměř 35 letech od onoho osudného dne při vyslovení tohoto jména stále mrazí. Jedna z největších průmyslových katastrof nejenže zničila tisíce lidských životů, ale také ukázala, jak totalitní systémy dokážou lhát.

Na noc z 25. na 26. dubna 1986 je naplánován ve čtvrtém bloku jaderné elektrárny Černobyl bezpečnostní experiment.

Ten má ověřit, zda bude elektrický generátor, poháněný parní turbínou, po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet čerpadla havarijního chlazení.

Zkoušku si oficiálně vyžádá sovětský úřad pro atomovou energii. Přímý příkaz k jejímu provedení vydá hlavní inženýr černobylské elektrárny Nikolaj Fomin (*1949). Ten sice dálkově vystudoval jaderné inženýrství, ale o jaderné energii toho příliš neví.

V první řadě to je tajemník strany a „své“ elektrárně bezezbytku důvěřuje. „Pravděpodobnost havárie je taková, jako že nás zasáhne meteorit,“ říkává.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.
Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Jedovatý mrak nad Evropou

Té noci ovšem meteorit skutečně spadne. Mix mizerných technologií a špatného vedení experimentu způsobí, že krátce před půl druhou v noci dojde v elektrárně ke dvěma mohutným explozím.

Stěny i střecha jsou proražené a z reaktoru se vyvalí ohromný smrtonosný mrak, který započne svou zkázonosnou cestu.

Padesát tun vysoce radioaktivního jaderného paliva, desetkrát víc než v Hirošimě, se pomalu, ale jistě začne rozprostírat nad Evropu i západní Asií. Zároveň vzduchem létá radioaktivní grafit. Zlověstný oblak se začne šířit z Ukrajiny dál.

Zprvu zamíří nad Bělorusko a poté do Skandinávie. 27. dubna zachytí formarkská jaderná elektrárna ve Švédsku, vzdálená od Černobylu více než 1000 kilometrů, první signály úniku radioaktivity.

SSSR věrný své tradici utajování tvrdošíjně mlčí, takže náhlý výskyt radioaktivity je záhadou. V poledne téhož dne se větry stočí k jihu a zamořený oblak se dostane nad Polsko, Československo a dál do západní Evropy.

Samotný mrak není příliš nebezpečný, ovšem o spadu z něj se něco podobného říct nedá.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.
Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Třicet let před tím…

Obyvatelé SSSR již podobnou situaci zažili, byť většina o tom neměla zdání. V roce 1957 se v oblasti jižního Uralu odehraje havárie ne nepodobná té černobylské. V jaderném zařízení Majak, pochopitelně přísně utajovaném, se na bezpečnost příliš nehledí.

Kontaminovaná voda je odváděna rovnou do jednoho z místních jezer, jaderný odpad je sypán do řeky Teča. 29. září v Majaku ale selže chladicí systém a dojde k mohutné explozi.

Ta sice přímo nikoho nezabije, avšak výbuch do atmosféry uvolní velké množství radioaktivních látek. „Najednou jsme slyšeli silný výbuch, země se zatřásla pod mýma nohama. Všichni jsme byli v šoku.

Děti si hned lehly na zem a starší lidé, kteří zažili válku, si mysleli, že právě začala nová. Vylezli na stromy, aby zjistili, odkud ten výbuch přišel. K nebi stoupal špinavý mrak…

Byl skoro úplně černý a vypadal jako kouř, co stoupá z pece,“ vzpomíná jedna z pamětnic. Radioaktivní mrak pokryje oblast o rozloze 20 000 km2.

Z přilehlého města se stalo město duchů.
Z přilehlého města se stalo město duchů.

Černé děti

Už tehdy Sověti vše tutlali. K první vlně evakuace zasažené oblasti dojde až týden po explozi, tedy v době, kdy zdejší obyvatelé byli zasaženi značnou dávkou radiace. K dalším evakuacím se úřady odhodlají až téměř po roce!

Na jižním Urale se zvýší počet nádorových onemocnění, děti se zde rodí s černou kůží a znetvořené. Po pár dnech umírají udušením. Sovětský tisk pěje ódy na úderníky, ovšem o kyštymské havárii v něm není ani zmínka.

O katastrofě však nemají tušení ani západní zpravodajské služby. Až po roce se v západních médiích začnou objevovat neurčité zprávy o havárii.

Teprve v roce 1976 má svět jasno, když radioaktivní únik v Kyštymu potvrdí biochemik Žores Medveděv (1925–2018), kterému se podaří emigrovat do Británie.

Nikomu nic neříct

K černobylské katastrofě se sovětské úřady hodlají postavit podobně. Zvláště když Kreml má na paměti rok a půl starý malér, který se stal v továrně americké společnosti Union Carbide v indickém Bhópálu.

Jedovatý mrak zde zabil a zmrzačil tisíce lidí a případ pravidelně obsazoval titulní stránky světových deníků. Moskva havárii v Bhópálu důkladně propagandisticky využije a nyní se děsí, že by jí to Západ mohl oplatit.

Jenže radiace nezná hranic a nedá se utajit. Jak už bylo zmíněno, první zachytí zvýšenou radiační situaci Švédové. Záhy svobodný svět zbystří, když americké satelity zachytí podivnou aktivitu u černobylské elektrárny.

Kreml však mlčí, až večer 28. dubna vydala Tisková agentura SSSR (TASS) krátkou zprávu o černobylské havárii.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Lež měla krátké nohy

Zatímco SSSR a jeho satelity včetně ČSSR svým občanům skutečný rozsah havárie nepřiznávají, Západ bije na poplach. Lidé dostávají jodové tablety, dětem se zakazuje hrát si venku.

Aby Sověti ukázali, že vše je v pohodě, nechají účastníky cyklistického Závodu míru kroužit okolím Kyjeva. Peloton je však značně prořídlý, svou účast kvůli radiačnímu nebezpečí odřekly týmy Německa, Británie, USA, Rumunska a dalších zemí.

V té době unikne z elektrárny další dávka radiace a dojde k evakuaci těhotných žen z Kyjeva, ovšem cyklisté závodí dál.

Co se v Černobylu skutečně stalo, se lidé žijící v sovětském impériu, kam patří i Československo, dozvídají ze západních rozhlasových stanic BBC, Svobodná Evropa či Hlas Ameriky.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Foto: Shutterstock
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz