Domů     Švédskému králi Gustavovi III. se stal osudným boj se šlechtou
Švédskému králi Gustavovi III. se stal osudným boj se šlechtou
15.12.2023

„Nechť je mé panování vládou nové filozofie, spásné a blahodárné, jež respektuje jen to, co je opravdu svaté a útočí na předsudky, které jsou neštěstím národů.

Chci, aby má vláda přinesla lidem štěstí a bezpečí,“ říká švédský král Gustav III. po svém nástupu na trůn v roce 1771.

„Neklidný a vnímavý,“ tak charakterizují panovníkovu povahu jeho současníci. Po boku Gustava III. (1746–1792) stojí proslulá jasnovidka Anna Ulrika Arfvidsonová (1734–1801) a čte mu z kávové sedliny.

Při jednom setkání se zamračí a zneklidní… „Sire, jistého dne máte být zavražděn první osobou, se kterou se setkáte v severním městě, až teď budete odcházet,“ řekne mu. Při návratu do paláce král narazí na hraběte Ribbinga.

Syn člena státní rady, mladý Adolf Louis Ribbing (1765–1843), patří k oblíbencům Gustavovy matky, královny Louisy Ulriky Pruské (1720–1782), která vlastního syna s oblibou pomlouvá.

Svého krále odsuzují i další švédští představitelé. Šlechtici mu mají za zlé, že šlape po jejich politické moci. Mezi sebou bojují v zemi dvě frakce: „čapky“, které mají blízko k Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ s podporou Francie.

V zemi se rozmáhá anarchie. Sice zasedá parlament (Riksdag) a dědičnost koruny byla zrušena, ale věčné spory šlechty zabraňují jakýmkoli reformám. Gustav se obě frakce snaží usmířit. „Švédsko je jako nemocný, který nemůže ani žít, ani zemřít,“ stěžuje si matce. Smírnou cestou klid nenastolí, a proto sáhne k síle.

Gustav III. to nemá jednoduché. Vnitropolitická situace ve Švédsku je napjatá.
Gustav III. to nemá jednoduché. Vnitropolitická situace ve Švédsku je napjatá.

Převrat v režii krále

Dne 18. srpna 1772 si ještě ve Stockholmu stihne užít premiéru opery Thétis a Pélée a uspořádat večeři pro 80 hostů. Druhý den ráno má projev ke královské stráži, kterou získává na svou stranu. Během pár hodin si vojensky podřizuje město.

„Svévoli, s jakou se království až dosud vládlo, nahradím uspořádaným a důsledným režimem ve shodě s nezapomenutelnými zákony Švédska a po způsobu osvícených a nesmrtelných králů, jejichž žezlo teď třímám já,“ hřímá před shromážděným Riksdagem.

Stává se osvíceným absolutistickým vládcem. Jenom on může svolat parlament, který s jeho pomocí vytváří zákony nebo vyhlašuje válku. Země prosperuje.

Jenže aristokracie mu nezapomene, že to byl právě on, kdo ji připravil o moc… „Dokud byl v zemi klid, dokud královské reformy zajišťovaly prosperitu země, nemohli poražení zvednout hlavu,“ píše současný francouzský historik Philippe Delorme.

Král podlehne zdání, že má všechno pod kontrolou, a v roce 1778 dokonce rozpouští Riksdag. Nemůže unést, že hlasy, které odsud zaznívají, jsou vůči němu stále kritičtější.

O osm let později se ovšem rozhodne Riksdag svolat znovu, protože se chce postavit Rusku, jež ohrožuje Finské velkovévodství (součást švédského impéria). Na to potřebuje souhlas parlamentu. Nevybere si ale vhodnou dobu.

Tehdy je po tři roky malá úroda, což přispěje k nespokojenosti lidí. Král se přesto chce pustit do boje. K setkání ruské a švédské flotily dojde 5. července 1788. Část švédské armády se však vzbouří.

Setkání švédského krále Gustava III. s papežem Piem VI. FOTO: Bénigne Gagneraux/Creative Commons/Public domain
Setkání švédského krále Gustava III. s papežem Piem VI. FOTO: Bénigne Gagneraux/Creative Commons/Public domain

Paktuje se s lůzou

Po návratu do Stockholmu v prosinci 1788 rozzuřený Gustav obžaluje šlechtu z povstání. 21. ledna 1789 vydává Předpis jednoty a bezpečnosti, kterým si zajistí větší pravomoci a královskou korunu prohlašuje znovu dědičnou.

Osekává šlechtické výsady, přilévá další olej do ohně. Probíhající válka s Ruskem si navíc žádá spoustu peněz. Zatímco nižší vrstvy obyvatelstva je ochotně dávají výměnou za nové výsady, šlechta se brání.

Nechce si nechat schválit daně na dobu delší než dva roky. Králi se to nelíbí. Vtrhne proto s davem lůzy 27. dubna 1789 do Domu šlechty (de facto obdoba britské Sněmovny lordů). Přesvědčováním ale ničeho nedosáhne.

Chytne proto kladívko maršálka a udeří s ním o stůl. „Každý, kdo se postaví proti mně, je zrádcem vlasti!“ prohlásí. Rázem má spoustu nových nepřátel. Mezitím dojde k revoluci ve Francii.

„S jistou dávkou naivity si Gustav představoval, že se evropští panovníci spojí, aby hájili princip monarchie a onoho příliš křesťanského krále osvobodili,“ píše Delorme. Švédský král by nejraději vstoupil do války.

Doufá, že tím vylepší svoje vztahy se šlechtou. „Vidina tučné kořisti je uklidní. Naplníme královskou pokladnu,“ věří. Státní kasa zeje prázdnotou a Gustav musí Riksdagu vysvětlovat, jak je to se státním dluhem.

Gustav III. je se šlechtou na kordy. FOTO: Workshop of Alexander Roslin/Creative Commons/Public domain
Gustav III. je se šlechtou na kordy. FOTO: Workshop of Alexander Roslin/Creative Commons/Public domain

Varování neposlechne

Ve městě Gävle začíná 25. ledna 1792 zasedání parlamentu. Král se bojí. Co když dojde k další vzpouře? Všechno ale probíhá překvapivě klidně. Sněm schválí jeho návrhy.

„Udělám všechno, k čemu mne zavazuje moje poslání, povinnosti, láska k lidu a zákony cti,“ slibuje Gustav na závěr. Netuší, že jeho nepřátelé už osnují plán, jak se ho zbavit.

Krátká procházka parkem Haga na stockholmském předměstí, projížďka na koni a oběd ve zdejším paláci, tak vypadá Gustavův program dopoledne 16. března 1792. Odpoledne si nenechá ujít představení francouzských veseloher ve městě.

Večeří přímo v budově opery, kde má menší byt. Potom čeká na začátek maškarního plesu. Je deset hodin večer, když sluha doručí bílou obálku s poznámkou „Pro krále“. Gustav ji rychle otevře.

„Patřím ještě do řad vašich přátel, třebaže mám důvody, proč k nim nepatřit. Nechoďte dnes večer na ples. Půjde vám tam o život,“ přečte si panovník krátký vzkaz. Podpis samozřejmě chybí.

Později se pátráním zjistí, že list napsal velitel královské osobní stráže hrabě Lillienhorn. Král se jen pousměje a strčí text do kapsy kabátu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Alexander Roslin/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
reklama
historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn