Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy…
1. Slíďáci
Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou čeleď pavouků, vždyť ve světě jich žije 2391 druhů ve 120 rodech.
Na našem území pak žije 64 druhů, z nichž mnozí si hoví v bezprostřední blízkosti člověka. Na našem území se vzácně vyskytuje i slíďák tatarský, což je největší evropský pavouk, jehož tělo může dosáhnout velikosti až 35 milimetrů, ovšemže bez nohou.
Pro někoho slíďáci vypadají děsivě, o to je možná překvapivější, jaké mateřské instinkty mají. Pavoučí máma desítky svých malých potomků vozí všude na zádech či na břiše až do té doby, dokud nejsou schopni se postavit na vlastních osm nohou.
2. Krajta písmenková
S tímto hadem není dobré si zahrávat, historie vede v evidenci i jeho lidské oběti. V Africe nenajdete většího hada a i v celosvětovém měřítku jen obtížně hledá konkurenci.
Krajta si troufne klidně ulovit i antilopu, což ji pak ale na nějakou dobu vyřadí z provozu. Tak velkou kořist tráví i několik měsíců a aktivní se stává až tehdy, kdy je s trávením kompletně hotova.
Avšak tento nebezpečný a agresivní plaz dokáže být i něžný. Poté, co naklade dvacet až devadesát vajíček, oddaně je téměř bez hnutí zahřívá vlastním, čtyři metry dlouhým tělem, a to po dobu sedmdesáti až osmdesátí dní..
V přírodě byly pozorovány i případy, kdy had střežil i svá vylíhlá mláďata. V říši plazů je takové chování velmi neobvyklé.
3. Rosomák sibiřský
Je drzý jako rosomák, říká se někdy o někom. A skutečně, rosomák je odvážný a klidně se pustí do křížku i s větším zvířetem. Mnohdy připomíná spíše malého medvěda než lasice, s nimiž je zpřízněn.
Rosomáci jsou však velmi pozorní rodiče. Samičky pro svá mláďata vyhloubí až pět metrů hlubokou noru, kde jim prakticky nehrozí žádné nebezpečí. Byť se malí rosomáci mohou osamostatnit už po půl roce, matka se o ně stará až do jejich pohlavní dospělosti.
4. Veleštír císařský
Dvacet centimetrů dlouhý štír působí monstrózně, příliš agresivní však není. Bodnutí od něj jsou velice vzácná a dochází k nim tehdy, kdy je veleštír už opravdu v úzkých. Ke svým potomkům se rozhodně nechová macešsky, naopak.
Matka je nosí přichycená na břiše či na zádech. Tito štíři jsou mimochodem velmi společenští, chováni o samotě umírají steskem…
5. Arapaima velká
Svým vzhledem prehistorická ryba žije ve vodách Amazonky. Tři metry dlouhý tvor disponuje proti svým vodním příbuzným zvláštní vlastností – dokáže dýchat atmosférický kyslík.
Svůj biotop sdílí s piraňami, proto má arapaima své tělo pokryté ostrými šupinami, které domorodí obyvatelé Amazonie používají jako pilník na nehty.
Jedná se o tvrdého predátora, avšak její péče o potomstvo je až dojemná. V písčitém dnu vyhloubí hnízdo, do kterého naklade jikry. Dospělé ryby poté chrání jikry i mladé rybky, přihánějí k nim vodu bohatou na kyslík a poskytují jim úkryt.