Domů     Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
29.11.2023

Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí?

Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré informace. Přesto se občas stane, že je všechno trochu jinak…

Proč tak tloustnu?

Ve spánku lze: VAŘIT A JÍST

Ráno přijdete do kuchyně, otevřete lednici… a zásoby na víkend jsou pryč! Kdo to mohl sníst?

Pokud se nikdo nepřiznává a stejná situace se opakuje znovu a znovu, možná trpíte zvláštní poruchou příjmu potravy vázanou na spánek neboli SRED (z angl. Sleep-related eating disorder).

Člověk s tímto syndromem v uprostřed noci vstane z postele a stále spící vyhledá jídlo (často je schopen si i uvařit složitější pokrm). Když se nají, vrátí se do postele. Ráno si nic nepamatuje!

Podobný problém je nutné řešit jako běžnou poruchu spánku. Dřív, než se noční jedlík zraní nožem, sní potravinu, na kterou na má alergii, anebo se dopracuje až k obezitě.

Když spícího člověka přepadne hlad, nic ho nezastaví! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Když spícího člověka přepadne hlad, nic ho nezastaví! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Zdravím tě ze sna!

Ve spánku lze: POSÍLAT ZPRÁVY A E-MAILY

Děkuji za pozvání, určitě přijdu.“ „Aha, dobře…, ale kam?“ 44letá Španělka vůbec netuší, že pozvala své přátele na party. E-maily jim totiž rozešle ve spánku!

Aniž by se probudila, zvládne spustit počítač, otevřít si správnou aplikaci a napsat naprosto smysluplný vzkaz. Pozvané dokonce požádá, aby donesli víno a kaviár.

Případ, který zveřejní v roce 2008 vědci z univerzity v Toledu, vůbec není tak kuriózní, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků na spánkové poruchy přibývá lidí, kteří ve spánku rozesílají sms či whatsappové zprávy a ráno o ničem nevědí!

V době, kdy si na noc pokládáme telefon hned k posteli a psaní zpráv je jednou z nejběžnějších denních činností, se to stane úplně snadno. Na rozdíl od zmíněné Španělky však většina lidí posílá nesmysly.

Mobil si běžně bereme i do postele. Napsat někomu ve spánku zprávu, pak není problém. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Mobil si běžně bereme i do postele. Napsat někomu ve spánku zprávu, pak není problém. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Vyspi se na to!

Ve spánku lze: UČIT SE

Máte zítra důležitou zkoušku a nic neumíte? Jděte spát! Nejenže si mozek odpočine, ale třeba se i naučí to, co jste přes den nestihli. Sám!

Už dlouho je dokázáno že když se něco nového učíte hned před spaním, mozek si to pak v noci snáze upevní. Pokud mu však okolnostmi trochu pomůžeme, zvládne ve spícím stavu přijmout i zcela nové informace!

Experimentům s učením ve spánku se věnuje již řadu let Noam Sabel z izraelského Weizmannova institutu. Spícím dobrovolníkům například přehrává různé melodie, vždy v kombinaci s určitou vůní.

Když se pak lidé probudí, melodie s vůněmi jsou schopni přiřadit k sobě přesně tak, jak se ve spánku naučili, aniž by si cokoliv pamatovali!

Učení se složitějších věcí je prý už jen otázkou času.

Zhruba každý desátý člověk údajně provozuje sex ve spícím stavu. Ráno pak nic netuší. Foto: sasint / Pixabay.
Zhruba každý desátý člověk údajně provozuje sex ve spícím stavu. Ráno pak nic netuší. Foto: sasint / Pixabay.

Nevědomé vzplanutí

Ve spánku lze: MÍT SEX

Ráno vám partner či partnerka děkují za noc plnou vášně, ale vy netušíte, o čem to mluví? Možná jste celý milostný akt prospali!

Nebojte, nejde o nic zvláštního, s termínem sexsomnie (sex ve spánku) přicházejí už v roce 1996 vědci v Torontu a týká se prý asi 10 % populace!

Vše se přihodí v hlubokém bezesném spánku zvaném delta, ze kterého se dá člověk velmi těžko probudit.

Přesto může dojít ke zvláštnímu stavu, kdy si mozek není jistý, jestli tělo spí, nebo nikoliv, a při dráždivém podnětu (např. dotek partnerova těla) to trochu poplete – ještě jsme se neprobudili, a už se chováme, jako bychom byli vzhůru!

Pokud někdo spáchá vraždu ve spánku, neměl by být za ni odsouzen. Jak to ale dokázat? Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Pokud někdo spáchá vraždu ve spánku, neměl by být za ni odsouzen. Jak to ale dokázat? Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Noční talent

Ve spánku lze: MALOVAT

Rádi byste něco namalovali, ale vůbec to neumíte? Připravte si barvy, papír či plátno a jděte spát. Třeba na vás ráno bude čekat překvapení. Podobně to má Angličan Lee Hadwin.

Pomocí kříd tvoří vytváří fantastická díla, od abstraktních vzorů po portréty Marylin Monroe, vše ale pouze tehdy, když spí. Zároveň s probuzením umělecký talent zmizí!

Když si Lee v bytě nainstaluje kamery, zjistí, že v noci maluje velmi rychle. Velkoformátový obraz má hotový i za 20 minut. Podobně to probíhá několikrát týdně ráno se pak probudí naprosto vyčerpaný. Jeho díla se však prodávají za částky v řádech tisíců dolarů.

Nevinný vrah

Ve spánku lze: NĚKOHO ZABÍT

Myslím, že jsem zabil pár lidí,“ šokuje v roce 1987 zakrvácený muž, který se uprostřed noci sám dostaví na policejní stanici. A má pravdu.

Uběhlo jen pár desítek minut od okamžiku, kdy 23letý Kanaďan Ken Parks vstane z postele, sedne do auta a dojede k rodičům své manželky. Tchána uškrtí a tchyni ubodá nožem. I přesto je po 5 letech nakonec zproštěn viny.

Za hrůzný čin nemůže, protože v době jeho spáchání spal! Přesněji byl ve stavu náměsíčnosti.

Policejní statistiky již okolo roku 2000 zmiňují 68 případů z celého světa, kdy vraždil spící člověk. Takový soud je pak velmi složitý, protože vědci dodnes přesně netuší, co se při náměsíčnosti děje v mozku.

Foto: úvodní foto: Olichel / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
záhady a tajemství
Skutečně uzdravil obraz Panny Marie zbožného sládka?
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav… Bájný kníže? Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“. V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete […]
Starý Světlov: Zřícenina plná zlata?
Ruiny hradu Světlova najdeme asi deset kilometrů jihozápadně od Vizovic ve Vizovické vrchovině v okrese Zlín. Zakopané poklady Již opuštěný hrad kdysi obsadili loupeživí rytíři. Zemští páni v Brně zamýšleli loupeživé hordy zničit, avšak hrad byl dostatečně opevněn. Moravští páni tedy hrad od loupeživých rytířů za dobré peníze odkoupili, aby se jich zbavili. Od těch […]
Otazníky okolo života i smrti sv. Ludmily: Skutečně konala zázraky?
Naši první českou světici svatou Ludmilu, jejíž výročí smrti si v září připomínáme, obestírá hned několik doposud neobjasněných záhad. Jednou z nich je už tajemství jejího původu. V prologu o svaté Ludmile se píše: ,,…byla ze země srbské, knížete srbského dcera“. Nejasný původ světice Mělo by se jednat o slovanské knížectví poblíž dnešního města Halle. […]
Budyně nad Ohří: Tajuplnou atmosféru dodnes dokresluje místní alchymistická dílna
Hrad Budyně nad Ohří v Ústeckém kraji byl původně hradem dřevěným a teprve na počátku 13. století jej král Přemysl Otakar I. nechal přestavět na hrad kamenný. Jan Lucemburský pak hrad prodal Zajícům z Házmburka, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1613, kdy ho prodali šlechtickému rodu Šternberků. Dnes je toto sídlo v majetku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz